Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Díky kytaristovi Brabcovi bude nad Otavou nová unikátní socha světce

  9:23aktualizováno  9:23
Svatý Jan Nepomucký bude od letošní sezony hlídat vodáky na řece Otavě. Unikátní skleněná plastika světce v životní velikosti najde místo přímo na mostě nad řekou v obci Čepice nedaleko Sušice. S myšlenkou přišel kytarista Lubomír Brabec, který v Čepicích již několik let žije.

Návrh sochy sv. Jana Nepomuckého na mostě v obci Čepice

 "Před chalupou mám most a měl jsem pocit, že mi na něm něco chybí," vysvětluje Lubomír Brabec s tím, že volba svatého Jana Nepomuckého byla logickým krokem. Je totiž patronem země české, vorařů, vodáků, mlynářů, mostů a také ochráncem proti povodni a vodnímu nebezpečí.

Lubomír Brabec

Lubomír Brabec

Jan Nepomucký bývá nazýván také stavitelem mostů mezi lidmi a národy. Dle slov papeže Jana Pavla II. je to nejznámější Čech.

"Socha nejslavnějšího českého světce stávala v Čechách na většině mostů od dob barokních," připomíná kytarista s tím, že ve druhé polovině 20. století se sochy začaly ve větší míře odstraňovat a přemísťovat do ústraní.

"Dělalo se to i přesto, nebo právě proto, že kult svatojanský byl dvě stě let jakýmsi vrcholem náboženského, a přitom česky-náboženského, smýšlení," upozorňuje Lubomír Brabec.

Přispět může každý

O realizaci a financování sochy se stará neziskové sdružení Otavská svatojánská společnost. Kdo chce přispět, dozví se vše potřebné na jeho webu.

Za pět tisíc korun si můžete "zakoupit" i vlastní hvězdičku ze svatozáře světce.

24. června se na hradě Rabí uskuteční koncert, jehož výtěžek bude  použit na stavbu. Vystoupí tu Gabriela Beňačková, Pavel Šporcl, Daniel Hůlka, Karel Vágner, Janek Ledecký a Lubomír Brabec.

Vodáci, kteří plují po řece, si ale podle něj zaslouží, aby svého patrona viděli.

Známý muzikant původně uvažoval o tom, že by na mostě stála jen malá, zhruba 30 centimetrů vysoká socha, vyrobená ze železa nebo kamene. Poté jej ale kamarádi výtvarníci přesvědčili, že vyšší socha bude na mostě vypadat mnohem lépe.

"Když jsem pak byl v Dobré Vodě, viděl jsem v poutním kostele sv. Vintíře úžasný skleněný oltář, který vyrobila sklářka Vladimíra Tesařová, pocházející ze Zbraslavi," popisuje Lubomír Brabec. Když sklářce sdělil své přání nechat si vyrobit ze stejného materiálu sochu Jana Nepomuckého, považovala to za nesmysl.

Názor ale změnila během několika dní. "Nadchla se pro to. Nakonec sama přišla s tím, že by socha byla v životní velikosti," říká Brabec.

Návrh je výtvarně opravdu neobvykle pojatý, na mostě by měl stát skleněný oboustranný reliéf patrona řeky, kterého by viděli jak pěší procházející po mostě, tak vodáci. Reliéf má být laděný do modra, který vytváří iluzi toho, že řeka vystupuje nahoru.

Speciální materiál – olovnaté tvrzené sklo – výrobu značně prodraží. Výroba bude stát více než půl milionu korun. Odkdy bude socha na mostě stát, záleží proto především na tom, kdy se podaří sehnat potřebné finance. Brabec věří, že to bude ještě letos.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz