Lékař Jiří Kobr ukazuje nový videobronchoskop, který plzeňský Fakultní nemocnice získala díky nadačnímu fondu Kapka naděje Venduly Svobodové (na snímku).

Lékař Jiří Kobr ukazuje nový videobronchoskop, který plzeňský Fakultní nemocnice získala díky nadačnímu fondu Kapka naděje Venduly Svobodové (na snímku). | foto: Daniel Beran, MAFRA

Díky Kapce naděje vidí plzeňští lékaři dětem až do plic

  • 1
Dětská klinika Fakultní nemocnice v Plzni už nebude muset odesílat desítky kojenců ročně do pražské nemocnice Motol kvůli vyšetření nebo léčbě plicních onemocnění. Získala totiž od nadačního fondu Kapka naděje Venduly Svobodové videobronchoskop - přístroj k zobrazení vnitřních dutin.

"Přístroj slouží k diagnostice nebo léčbě dýchacích cest i u nejmenších kojenců, které musela dosud klinika odesílat do Prahy," uvedl přednosta dětské kliniky Jiří Kobr.

Výhoda videobronchoskopu oproti běžnému bronchoskopu podle něj spočívá i v daleko lepším a podrobnějším zobrazení. Součástí přístroje je totiž i kamera umístěná přímo na konci bronchoskopu, takže na monitoru se ihned objeví záběry plicních dutin.

Kobr upřesnil, že vyšetření dítěte probíhá v celkové anestézii. "Každý měsíc se ve spolupráci s anesteziologickou klinikou provádí vyšetření dvaceti dětí," upřesnil Kobr.

Podle něj se tímto ultratenkým zařízením dostanou lékaři až do periferních oblastí. To znamená, že se nespokojí jen se zobrazením hrtanu a hlavní průdušnice, ale trubičku endoskopu zavedou i do nejmenších dutin - průdušek i průdušinek.

Pomocí videobronchoskopu se diagnostikují všechna onemocnění dýchacích cest a plic, to znamená závažná plicní onemocnění jako je například cystická fibróza, která potřebuje v určitých intervalech provést vyšetření a odsátí hlenu.

Součástí přístroje jsou i kleštičky, které se zavedou k nemocné tkáni, kde se může odebrat vzorek sliznice k histologickému vyšetření.

Pomocí přístroje vytáhnou z plic i vdechnuté věci

S pomocí přístroje odstraňují lékaři i vdechnuté kousky jídla. "Zvířecími chlupy a srstí počínaje až po kousky papíru či staniolu. Bohužel případy, kdy dítě do dvou tří let něco vdechne, jsou poměrně časté," posteskl si Kobr.

"Rodiče jsou dost nezodpovědní a dají ročnímu nebo rok a půl starému dítěti burské oříšky," uvedla staniční sestra dětské kliniky Ladislava Hájková.

"Kapka naděje už stejný typ přístroje věnovala nemocnici v Motole, nemocnici Ke Karlovu a nyní i do Plzně," uvedla Vendula Svobodová, vdova po hudebním skladateli Karlu Svobodovi a zakladatelka nadačního fondu Kapka naděje. V Plzeňském kraji má kořeny, její tatínek se narodil v Žinkovech a ona do Plzně jako dítě vždy ráda jezdila. Kapka naděje darovala FN Plzeň peníze už potřetí.