Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památník Díky, Ameriko! bude mít nové pylony zhruba za rok

  18:20aktualizováno  18:20
Ještě v příštím roce se budou muset Slavnosti svobody v Plzni obejít bez pietní akce u památníku Díky, Ameriko! Nové pylony totiž na pomníku budou nejdříve příští rok na podzim.

Letos v dubnu dělníci popraskané pylony pomníku odmontovali a odvezli. | foto: Petr Eret

Žulové pylony památníku Díky, Ameriko! popraskaly a letos v dubnu byly odstraněny (psali jsme zde). Největší pietní akt se kvůli tomu při letošních oslavách osvobození přesunul k pomníku generála Pattona.

Podle náměstka plzeňského primátora Pavla Šindeláře by se mohly nové pylony objevit na pomníku Díky, Ameriko! zhruba za rok. Investici už schválil magistrátní výbor pro projednávání veřejných zakázek a během podzimu by se mělo vypsat výběrové řízení.

Výběr kamene je podle náměstka zásadní a je lepší mu věnovat dostatek času. „Vyhledání toho pravého kusu a následně jeho zpracování bude to nejnáročnější,“ konstatuje Pavel Šindelář a dodává, že následný transport a instalace už by tolik času zabrat neměly.

Odbor investic má na výměnu pylonů vyčleněných 15 milionů korun, kromě samotných sloupů se peníze použijí i na úpravu okolí. Dá se totiž očekávat, že kvůli odstraňování zbytků pylonů a instalaci těch nových se poškodí okolní dlažba. Na samotné žulové bloky se použijí odhadem dvě třetiny financí.

O zakázku už se předběžně přihlásila „víc než jedna“ firma, ve hře je, že kámen bude pocházet z ČR, ale i ze zahraničí.

Architekt Jan Soukup však nevidí využití české horniny příliš reálně. „V zahraničí je možnost vyšší, u nás lovíme v malém rybníčku,“ krčí rameny Soukup.

České firmy jsou podle něj sice schopny nabídnout kvalitní horninu, nikoliv ale v jednom kuse, ale slepenou třeba ze tří kusů. Soutěži by proto podle něj pomohlo, kdyby se nejprve vybíral kámen a následně až jeho dodavatel. To by podle něj nahrávalo například mrákotínskému lomu s velmi kvalitní žulou.

„Nedokáží tady ale vyrobit tak velký kus,“ vysvětluje Jan Soukup a naráží na to, že pokud by si zmíněný lom zapůjčil potřebnou techniku, výrazně se mu tím zvýší náklady a ve výběrovém řízení tedy nemá šanci uspět.

Podle Šindeláře zatím není definitivně rozhodnuto, zda se bude zakázka soutěžit vcelku, nebo po částech. „Každopádně budeme chtít kusy žuly předem vidět. Budeme je rentgenovat i sledovat po transportu do Plzně. Nechceme, aby se opět objevila po několika letech nějaká prasklina,“ zdůrazňuje Šindelář.

Architekt Jan Soukup by pro zaručení kvality rád prosadil do podmínek výběrového řízení také přesné mineralogické složení. „Je to svízelná situace, sám jsem zvědavý, jak to dopadne,“ netají se Soukup, který prý „ze zoufalství“ navrhoval i použít pro výrobu kararský, tedy bílý, mramor. Náklady by však v tomto případě byly výrazně vyšší, proto návrh neprošel.

Pylony se z Americké třídy odstranily v dubnu letošního roku po jednadvaceti letech. Odborníci sedm metrů vysoké žulové bloky důkladně prověřili a dospěli k závěru, že mohou být kvůli prasklinám nebezpečné. Vedení města pak rozhodlo, že na místě budou instalovány nové pylony, které budou vypadat úplně stejně jako ty předchozí.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Požár lesa zastavil vlaky mezi Plzní a Stříbrem, hasil vrtulník i letadlo

S rozsáhlým požárem lesa bojují hasiči u Pňovan na Plzeňsku. Oheň likvidují i...

Kvůli požáru lesního porostu několik hodin nejezdily vlaky na železniční trati z Plzně do Stříbra na Tachovsku. Podle...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Najdete na iDNES.cz