Plzeňanům slouží už také víc než dvacet takzvaných inteligentních zastávek.

Plzeňanům slouží už také víc než dvacet takzvaných inteligentních zastávek. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Praktická data pro Plzeňany: radnice chce spustit i síť internetu věcí

  • 4
Plzeňská radnice připravuje několik projektů, které mají s pomocí digitálních technologií, usnadnit obyvatelům běžný život. Výsledkem má být například jednodušší jednání s úřady, dostupnější praktické informace třeba o dopravě, ale také lepší životní prostředí.

Některé projekty, k nimž patří například portál usnadňující stavebníkům vyhledávání inženýrských sítí, se už rozjely. Další se mají spustit do konce roku.

„Rozšiřujeme wi-fi zdarma na veřejná prostranství, kde síť používá průměrně kolem 500 uživatelů denně,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Připomněl, že funguje aplikace Plzni.to umožňující nahlašovat závady na mobiliáři, aplikace pro žádosti o vyjádření k energetickým sítím nebo rozklikávací městský rozpočet. Cestujícím veřejnou dopravou slouží přes dvacet takzvaných inteligentních zastávek, kde se dozvědí, kdy a kam jede další spoj.

Primátor tvrdí, že město při zavádění informačních technologií v rámci veřejné správy patří v Česku ke špičce. „Můžeme být městem inovací a vývoje. Chci, aby tím město bylo v budoucnu známé,“ řekl. Primátor přitom zdůrazňuje, že magistrát na projektech spolupracuje se Západočeskou univerzitou i experty ze soukromé sféry.

Šéf Správy informačních technologií města Luděk Šantora upozornil na nedávno spuštěný portál opendata.plzen.eu, který lidem mimo jiné usnadňuje kontakt s úřady.

„Jsou tam data z úřadů jako je registr vozidel, z evidence obyvatel nebo živnostenského úřadu. Lidé tam například uvidí, jaké jsou na jednotlivých úřadech fronty, a tak se mohou rozhodnout, kdy je pro ně nejlepší přijít,“ sdělil Šantora.

Město stejnou cestou nabízí možnost získat údaje o dopravní situaci v celém městě včetně hustoty provozu na jednotlivých silnicích.

„Navíc jsou tam namodulované například stavy ukazující, co se stane, pokud se na Karlovarské třídě uzavře jeden jízdní pruh,“ konstatoval Šantora.

Magistrát plánuje do konce roku spustit vlastní síť takzvaného internetu věcí. Ta má podle Šantory využívat dat získaných ze snímačů na nejrůznějších místech. Informace mají potom sloužit mimo jiné ke sledování obsazenosti parkovacích míst či k mapovaní stavu hladin vody. „Mohou být využívány i k dálkovému odečtu spotřeby vody nebo energií,“ řekl Šantora.