Robert Sládek a Kristýna Kvardová v thajském městě Chiang Mai.

Robert Sládek a Kristýna Kvardová v thajském městě Chiang Mai. | foto: Jeff Cagle

Digitální nomádi pracují z jakéhokoli místa na světě, stačí jim internet

  • 6
Cestují po světě. Jeden týden jsou v Japonsku a další třeba v Thajsku. Nejsou ale na dovolené, a při svých toulkách pracují. Řeč je o lidech, kteří vyznávají netradiční životní styl zvaný digitální nomádství. Patří mezi ně i Plzeňan Robert Sládek a jeho přítelkyně Kristýna Kvardová.

„Vloni v létě jsme učinili zásadní rozhodnutí. Řekli jsme si, že na konci roku v Čechách pustíme byty, práci a necháme tam věci, které nás poutají k jednomu místu,“ vysvětlil Robert Sládek.

To, že se člověk odhodlá k podobnému poměrně odvážnému kroku, je podle něho většinou spojeno s uvědoměním, že hodnoty, které byly pro člověka důležité, zase až tak podstatné nejsou.

„Třeba peníze jsou sice hezká věc, ale když kvůli nim musíte trávit většinu času na jednom místě, ztrácí to smysl. Zjistíte, že mnohem důležitější je mít svobodu pohybu, možnost učit se od zajímavých lidí, nebýt závislý na jedné lokalitě,“ míní Sládek.

Momentálně se nachází v thajském Chiang Mai. „Dá se říci, že to je hlavní město digitálního nomádství. Potkáváme tu spoustu lidí z celého světa. Jsou tady vhodné podmínky. I na poměry Thajska je tu levné jídlo a bydlení. Zároveň je všude kolem krásná příroda a příjemné prostředí. A také tu je rychlý internet,“ vysvětlil Sládek.

Právě připojení na web je pro nomády klíčové. Díky němu jsou schopni pracovat pro kteroukoli firmu na světě nebo řídit své obchody, ať už je mají kdekoliv. Tento styl samozřejmě není vhodný pro všechna zaměstnání. Užívat si jeho výhody mohou jen ti, jejichž hlavním pracovním nástrojem je notebook.

Sládek a jeho přítelkyně Kristýna Kvardová by se chtěli v budoucnu více věnovat provozování internetového obchodu. Momentálně mají rozjeto několik projektů.

„Snažíme se rozvíjet myšlenku digitálního nomádství. Poskytujeme rady Čechům, kteří by se také chtěli zapojit. Ve spolupráci s Filipem Škaloudem se chystáme vydat první knihu na toto téma v Čechách a spolupořádali jsme i mezinárodní konferenci,“ říká Sládek. Zároveň také pro klienty vytváří webové stránky a webdesign.

A jak vypadá takový běžný den nomáda? „Když ráno vstaneme, přítelkyně jde třeba na jógu, já si zaplavu v moři, zaskočím na snídani a pak se podívám na místní tržiště. Poté jdeme obvykle do coworkingového centra (sdílený pracovní prostor pro nezávislé profesionály, pozn. red.), kde pracujeme. Vyřídím e-maily. Pak zajdu na oběd a odpoledne buď zase pracujeme, anebo třeba vyrazíme na nějaký výlet nebo kulturní akci,“ popisuje Sládek.

Konec jeho pobytu v Thajsku už je ale blízko. „Zrovna kupujeme letenky na Bali, kde budeme další dva měsíce. Na programu máme ještě Nepál, pak se chceme podívat do Japonska a na léto se zase vrátíme do Evropy,“ dodal Sládek.