Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Řada mladých z chudých regionů míří do práce jen se základním vzděláním

  • 2
Přestože drtivá většina žáků devátých tříd základních škol v Plzeňském kraji míří k dalšímu vzdělávání, až několik stovek z nich opouští střední školy předčasně. Pouze s dokončeným základním vzděláním často míří do práce.

„V minulém školním roce jsme zaznamenali, že někteří žáci ze středních škol odešli zřejmě rovnou pracovat,“ uvedla Jaroslava Havlíčková, vedoucí odboru školství krajského úřadu.

Během školního roku takto podle ní odešly celkem až tři stovky mladých. Nejvíce jich bylo zřejmě na Tachovsku.

Vědomi si toho jsou i ředitelé některých středních škol, podle nichž řada rodičů, hlavně v sociálně slabších oblastech, nechce děti dále finančně podporovat ve vzdělávání a posílají je rovnou do práce.

„Montovny už nepožadují po nových lidech žádné vzdělání. Firmy mají zoufalý nedostatek pracovníků,“ řekl ředitel Střední průmyslové školy dopravní v Plzni Jiří Svoboda.

To potvrdili i personalisté na lednovém veletrhu práce v Plzni, kde sháněli až tisíce lidí. Firmy podle Svobody nabízejí stále vyšší nástupní platy a rodiče vidí, že si děti mohou vydělat i bez školy 20 tisíc korun.

„Pokud však přijde krize, tito lidé budou muset odejít jako první,“ varuje Svoboda.

Jaroslav Černý, ředitel Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni, je přesvědčen, že je to dáno i charakterem fabrik, které už mívají speciální pracoviště na rychlé zacvičení.

Základní školy v posledních letech opouští zhruba stejný počet mladých, lehce přes čtyři tisíce. Co se ale začíná měnit, jsou počty žáků, kteří chtějí studovat technické obory.

„Každoročně rozdáváme žákům prvních ročníků technických oborů zakončených výučním listem kufříky s nářadím. V letošním školním roce jsme jich předali 693, loni jich bylo 630,“ dokládá nárůst počtu žáků Jaroslava Havlíčková a dodává, že přibývá také zájemců o studium technických čtyřletých oborů s maturitou.

Školy nabízejí výuční list a i maturitní vysvědčení

Motivovat by mladé mohla také čerstvá novinka. Na středním odborném učilišti elektrotechnickém a nově také na střední průmyslové škole dopravní mohou absolventi po čtyřech letech odcházet hned se dvěma osvědčeními - výučním listem a maturitním vysvědčením. Obě školy se účastní pilotního ověřování ministerstva.

Učiliště láká na tuto možnost už několik let. „Dosud se to týkalo pouze oboru mechanik elektrotechnik, nově také mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení,“ sdělil ředitel Jaroslav Černý s tím, že mladí tuto možnost vítají.

Dosud ze školy odhadem odešlo kolem pěti desítek absolventů s výučním listem i maturitním vysvědčením.

„Výhodou je lepší uplatnění na trhu práce. Navíc když student u maturity neuspěje, neodchází od nás jen se základním vzděláním, je vyučen,“ zamýšlí se Černý.

Od září budou mít obdobnou možnost i studenti střední průmyslové školy dopravní. Po třech letech si budou moct udělat výuční list v oboru mechanik opravář motorových vozidel, o rok později zakončí maturitou obor autotronik.

„Máme povoleno, že můžeme otevřít až dvě třídy. Uvidíme, kolik žáků přihlášku podá, zájem ale zaznamenáváme,“ popsal nynější situaci ředitel školy Jiří Svoboda.