Šikana, ilustrační foto

Šikana, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dětských zločinců ubývá, ale na scestí se dostávají čím dál mladší

  • 0
Zločinů spáchaných dětmi v posledních letech ubývá, ale není velký důvod k oslavě. Na zločineckou dráhu se vydávají stále menší děti. Vykradená auta, napadení vrstevníků nebo posprejované fasády. To jsou nejčastější důvody, proč zasedají speciální soudní senáty pro děti do 15 let.

Ze statistik vyplývá, že kromě výtržností jsou časté krádeže - včetně vykradených aut nebo rovnou krádeže celých aut. Stoupá i počet odhalených sexuálních činů, ale to má podle policistů háček. Většinou jde o dobrovolný sex mezi dětmi, kterým sice ještě nebylo 15 let, ale už spolu "chodí".

DĚTI ZLOČINCI V KRAJI

Činy dětí do 15 let
Násilné 12 loni / 5 letos
Mravnostní 6/ 14
Vloupání 11/10
Krádeže 6/9
Ostatní* 18/11

Činy mladistvých 15-18 let
Násilné 21/17
Mravnostní 5/2
Vloupání 35/24
Krádeže 42/33
Ostatní* 81/31

Údaje jsou vždy za období leden až srpen.

* Například o sprejerství či výtržnictví.

Zdroj: Policie ČR

Okolí klubů, blízkost obchodních center nebo dětská hřiště - to jsou místa, kam se partičky nejčastěji stahují.

"Jedním z míst v Plzni, kde dělají výtržnosti, je třeba atrium obchodního domu Atom na Lochotíně. Je to místo s častějším dohledem, hlídky tam chodí na kontrolu několikrát denně," říká mluvčí strážníků Jana Pužmanová.

Loni na Domažlicku policie řešila případ čtrnáctiletých kluků, kteří cestou ze školy znásilnili stejně starou dívku. Soud za to oba násilníky poslal do výchovného ústavu.

"Když do výchovného ústavu přijde chlapec, kterému je čtrnáct nebo patnáct let, jeho osobnost je více méně vybudovaná a je hodně náročné na něj působit. Zvlášť když jeho rodina nespolupracuje, což je ve většině případů," vysvětluje šéf dvou výchovných ústavů v kraji Jan Vojta.

Vychovatelé a pedagogové dokáží podle Vojty chovancům změnit náhled na život. "Problémem ale je, že po celou dobu nikdo nepracuje s rodinami a komunitami, do kterých se chovanci vracejí," říká Vojta.

Zkušenosti totiž ukazují, že po návratu "domů" děti za několik týdnů ztratí všechny návyky z ústavu.

Jsou tyhle případy jen předzvěstí horších časů, kdy se mladí násilníci začnou dávat dohromady a v gangu budou ohrožovat okolí? Odborníci tvrdí, že v tuzemských podmínkách se vzniku skutečných dětských gangů bát nemusíme. Alespoň prozatím. Pokud se něco nekalého odehrává ve vetší skupině dětí, pak jsou to spíše jednorázové nahodile vytvořené party, nikoli organizované akce.