Pomník lidických dětí, který vytvořila Marie Uchytilová.

Pomník lidických dětí, který vytvořila Marie Uchytilová. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Deska na domě připomíná, že Lidické děti vytvořila sochařka z Plzně

  • 0
Ve Zbrojnické ulici v Plzni byla slavnostně odhalena pamětní deska připomínající dílo Marie Uchytilové - proslulý monumentální památník známý jako Lidické děti. Sousoší 82 dětí umučených za války v koncentračním táboře Chelmno po vyhlazení Lidic se Plzeňanka rozhodla vytvořit v roce 1969.

Pamětní desku, která oznamuje, že pár metrů od náměstí Republiky žila Marie Uchytilová, vytvořila její dcera Sylvie Klánová. Podle ní myšlenka vybudovat památník dětským obětem války maminku napadla už v době, kdy na konci druhé světové války Plzeň osvobodili spojenci.

Klánová před odhalením pamětní desky citovala, co její matka o neobyčejném památníku, který vytvořila, řekla: "Vracím ve jménu míru osmdesát dva dětí národa na jejich rodnou pláň jako varující symbol milionů zavražděných dětí v nesmyslných válkách lidstva. Po sochách posílám poselství srozuměným národům. Nad společným hrobem dětí se usmiřuje s domem dům."

Ženou pohnulo vyprávění kamarádky z koncentračního tábora

A s jakými pocity se více než dvacet roků od smrti matky Sylvie Klánová na neobyčejný výtvor dívá? Vybavuje se jí, že sousoší vznikalo jako dílo lásky a žalu i utrpení za války.

"Vidím krásné děti a cítím obrovskou lítost, že musely přijít o život. A vždy za tím vidím i maminčino odhodlání a nepřetržitou práci i sílu její myšlenky, že dělá správnou věc," řekla Sylvie Klánová. Tvrdí, že v době, kdy Lidické děti vznikaly, tím žila v podstatě celá rodina.

Samotné rozhodnutí vybudovat památník s desítkami postav dozrálo v roce 1969. Ale myšlenka takové dílo vytvořit má úzkou vazbu na Plzeň v době osvobození v roce 1945. Marie Uchytilová se narodila v roce 1924 a byla za války totálně nasazená. "Když válka skončila, bylo to její největší štěstí v životě. Tančila s ostatními na plzeňském náměstí," vypráví dcera umělkyně.

Pamětní deska Marie Uchytilové
Pamětní deska Marie Uchytilové

Pamětní deska Marie Uchytilové

Při oslavách konce války se Marie Uchytilová setkala se spolužačkou, která se vrátila z koncentračního tábora a vyprávěla, jaké hrůzy zažila. Uchytilovou svědectví zasáhlo a strávila potom noc na Mikulášském hřbitově.

"Tam přísahala, že vypoví válku válce. Že sdělí celému světu, jak za války děti trpěly. Studovala sochařství a říkala si, že nejsrozumitelnější formou by byla socha. Nevěděla ale ještě, jakou vytvoří," vysvětluje Klánová. Konkrétní nápad na monumentální památník pak přišel v době Dušiček v roce 1969.

"Během příprav vytvořila tisíce studií. A chtěla, aby ten, kdo to jednou uvidí, na dílo nemohl zapomenout. Přemýšlela i o tom, jak v dětství dávali s bratrem a sestřenicemi svíčky na opuštěné hroby v dětském oddělení. Pak maminku náhle napadlo jako symbol třinácti milionů dětských obětí druhé světové války ztvárnit konkrétní zločin spáchaný na osmdesáti dvou lidických dětech od jednoho roku do šestnácti let. A po čtyřiadvaceti letech příprav byla přesvědčená, že právě to bude ten pravý symbol. Vždy říkala, že člověk může udělat takové dílo, až když ví, jak je udělat. A tehdy už to věděla," líčí Sylvie Klánová.

Matka sochařka svou dceru do svého umění zasvěcovala. A zřejmě i díky tomu dnes na domě ve Zbrojnické ulici číslo 6 visí pamětní deska.