Malířka Alžběta Josefy (vpravo), která portrétovala mažoretku Veroniku Cibulkovou (vlevo). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Portréty škodováků, mažoretky i studentky ukazují Tvář Plzně

  • 0
Nová výstava, která nedávno začala v plzeňském Depu 2015, ukazuje prostřednictvím realistických portrétů jedenácti lidí obraz současné Plzně. Čeští malíři zvěčnili bývalé škodováky, skauta, studentku s vietnamskými kořeny či mažoretku.

Výstava nazvaná Tvář Plzně parafrázuje obrazy maorských náčelníků od Gottfrieda Lindauera, které jsou až do 20. září k vidění v plzeňské galerii Masné krámy. Spojovacím článkem je portrét Václava Lindaura, jednoho z posledních členů tohoto významného rodu.

Obrazy pro Tvář Plzně vytvořilo osm českých malířů. „Hledali jsme příběhy lidí, kteří mají speciální vztah k Plzni. Nehledali jsme ekonomickou ani politickou elitu. Nevznikl tedy reprezentativní vzorek,“ říká Christian Potiron ze společnosti Plzeň 2015 a dodává, že důležitým kritériem byl také zajímavý osobní příběh, specifické záliby či specifické prostředí, z něhož lidé pocházejí.

Přihlásily se na čtyři desítky lidí, poté bylo vybráno jedenáct osob. „Když jsem se dozvěděla, že výstava odkazuje k dílu Gottfrieda Lindauera, napadlo mě přihlásit také jednoho z našich obyvatel - Václava Lindaura,“ přibližuje Anna Kocourková, útušická kronikářka, která na základě příjmení v obci zpracovávala také historii rodů.

Lindaurové byli v Útušicích hojně rozšíření, v obci bydleli od sedmnáctého století. „Nyní už u nás žijí jen tři,“ konstatuje Kocourková.

Portrét Václava Lindaura zpracoval malíř Václav Sika. „Přemýšlel jsem, jak zachytit příbuzenství s Gottfriedem Lindauerem a vztah k Maorům. Původně jsem zamýšlel vytvořit portrét s postojem maorských válečníků, ale vzhledem k věku by to asi nebylo nejšťastnější,“ říká Sika.

Namísto toho tedy raději portrét doplnil ornamenty z kopretin a sedmikrásek a v druhé části pak využil detailů tetování používaných Maory.

Výstava Tvář Plzně

Výstava kromě obrazů představuje také osobní příběhy portrétovaných spjaté s Plzní. „Prostředí a atributy, které na obrazech doplňují jednotlivé postavy, jsou více či méně skrytými odkazy na symboly města, na místa, kde se portrétovaní každodenně pohybují, nebo náznaky, jakým způsobem tráví svůj volný čas. Ne vždy ale přímo souvisejí s konkrétní osobou na obraze, mohou se prolínat s jiným portrétovaným,“ osvětluje Kristýna Jirátová ze společnosti Plzeň 2015.

„S Veronikou jsem se potkala jen dvakrát. Během letmého setkání není tak snadné nasát esenci člověka. Portrét jsem tedy pojala jako jistou inscenaci,“ říká například Alžběta Josefy, která portrétovala mažoretku Veroniku Cibulkovou.

Pod dalšími obrazy jsou podepsáni malíři Jan Mikulka, Jan Uldrych, Zdeněk Trs, Aleš Brázdil, Jiří Bouma a Martin Herold. Výstava potrvá do 18. září, kdy ji uzavře dobročinná dražba obrazů.