Denní stacionář pro seniory ve Fakultní nemocnici v Plzni končí.

Denní stacionář pro seniory ve Fakultní nemocnici v Plzni končí. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Nemocnice zrušila denní stacionář pro seniory, o službu nebyl zájem

  • 0
Fakultní nemocnice v Plzni po roce a pěti měsících zrušila jednodenní stacionář pro seniory. O službu, kterou nemocnice nabídla lidem, aby vedle péče o své rodiče či příbuzné mohli chodit do zaměstnání, totiž nebyl zájem.

„Myslela jsem, že když rodinám umožníme, aby přes den mohly seniora umístit ve školce a v noci a o víkendu si ho vzali domů, pomůžeme jim. Ale rodiny mají spíš tendenci umisťovat rodiče do pobytových služeb. Taková je mentalita českého národa,“ sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Fakultní nemocnice v Plzni Andrea Mašínová.

Několik klientů denního stacionáře se podle Mašínové po jeho zrušení buď přesunulo zpět do domácí péče rodiny nebo využívají nyní už jediný plzeňský denní stacionář pro seniory, který provozuje agentura domácí péče Domovinka. Zařízení je v Plzni na Slovanech a disponuje pěti místy.

Ředitelka Domovinky Bohumila Hajšmanová uvedla, že po zrušení stacionáře se do Domovinky vrátila část klientů, kterých se zde během týdne vystřídá kolem deseti.

„Školka pro seniory“ je tedy téměř vytížená. „Zájem o ni by byl větší, kdybychom zajišťovali dopravu. Na to ale nemáme peníze,“ uvedla Hajšmanová.

Náměstkyně Mašínová připomněla, že zrušení neznamená, že by lůžka nebyla využitá. „Pracoviště jsme zrekonstruovali tak, aby zde vznikla pobytová sociální lůžka,“ uvedla.

Těch už má fakultní nemocnice celkem pětadvacet. Fungují v rámci interního oddělení v bývalé vojenské nemocnici na Borech. „K těmto lůžkům tedy přibylo dalších dvanáct,“ poznamenala Mašínová.

Nemocnice na sociální lůžka umisťuje své pacienty. „Příkladem je babička, která byla přijata na interní oddělení. Je vdova a nemá se o ni doma kdo starat. Je tedy na sociálním lůžku a neblokuje zdravotní lůžko jinému pacientovi, jak tomu bylo v podobných případech dříve,“ řekla Mašínová.

Cílem pobytu na sociálním lůžku podle ní je, aby se klient rozpohyboval, naučil se soběstačnosti a pak aby se vrátil domů. Mašínová připomněla, že lůžka nejsou určena nikomu zvenčí nemocnice. Poptávka po této službě podle ní převyšuje možnosti zařízení o zhruba dvacet procent.

Klient na sociálním lůžku uzavírá smlouvu na měsíc

Náměstkyně upozornila, že se nejedná o lůžka typu léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou lůžka zdravotní a hrazená z veřejného zdravotního pojištění, ale o lůžka sociální, která si platí klient. Za den je to 300 korun.

„V této částce je zahrnuto stravování pětkrát denně, nocleh, péče o prádlo, fyzioterapie, ergoterapie a další služby,“ vyjmenovala Andrea Mašínová.

Službu pomáhá některým lidem dofinancovávat takzvaný příspěvek na péči, což je sociální příspěvek ze čtyřstupňové škály odrážející stupeň soběstačnosti seniora. Podle Mašínové není ale příspěvek na péči podmínkou pro umístění.

„Klienti mají různé příspěvky na péči od prvního do čtvrtého stupně. Jsou tam stařenky ve věku přes devadesát let, které mají nejvyšší stupeň, ale pak jsou tam senioři, kteří mají první stupeň,“ vysvětlila Mašínová.

Klient na sociálním lůžku uzavírá smlouvu na měsíc. Může chodit na víkendy domů. Pokud potřebuje, smlouva se o další měsíc prodlouží.