Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice zrušila denní stacionář pro seniory, o službu nebyl zájem

  13:07aktualizováno  13:07
Fakultní nemocnice v Plzni po roce a pěti měsících zrušila jednodenní stacionář pro seniory. O službu, kterou nemocnice nabídla lidem, aby vedle péče o své rodiče či příbuzné mohli chodit do zaměstnání, totiž nebyl zájem.

Denní stacionář pro seniory ve Fakultní nemocnici v Plzni končí. | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Myslela jsem, že když rodinám umožníme, aby přes den mohly seniora umístit ve školce a v noci a o víkendu si ho vzali domů, pomůžeme jim. Ale rodiny mají spíš tendenci umisťovat rodiče do pobytových služeb. Taková je mentalita českého národa,“ sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Fakultní nemocnice v Plzni Andrea Mašínová.

Několik klientů denního stacionáře se podle Mašínové po jeho zrušení buď přesunulo zpět do domácí péče rodiny nebo využívají nyní už jediný plzeňský denní stacionář pro seniory, který provozuje agentura domácí péče Domovinka. Zařízení je v Plzni na Slovanech a disponuje pěti místy.

Ředitelka Domovinky Bohumila Hajšmanová uvedla, že po zrušení stacionáře se do Domovinky vrátila část klientů, kterých se zde během týdne vystřídá kolem deseti.

„Školka pro seniory“ je tedy téměř vytížená. „Zájem o ni by byl větší, kdybychom zajišťovali dopravu. Na to ale nemáme peníze,“ uvedla Hajšmanová.

Náměstkyně Mašínová připomněla, že zrušení neznamená, že by lůžka nebyla využitá. „Pracoviště jsme zrekonstruovali tak, aby zde vznikla pobytová sociální lůžka,“ uvedla.

Těch už má fakultní nemocnice celkem pětadvacet. Fungují v rámci interního oddělení v bývalé vojenské nemocnici na Borech. „K těmto lůžkům tedy přibylo dalších dvanáct,“ poznamenala Mašínová.

Nemocnice na sociální lůžka umisťuje své pacienty. „Příkladem je babička, která byla přijata na interní oddělení. Je vdova a nemá se o ni doma kdo starat. Je tedy na sociálním lůžku a neblokuje zdravotní lůžko jinému pacientovi, jak tomu bylo v podobných případech dříve,“ řekla Mašínová.

Cílem pobytu na sociálním lůžku podle ní je, aby se klient rozpohyboval, naučil se soběstačnosti a pak aby se vrátil domů. Mašínová připomněla, že lůžka nejsou určena nikomu zvenčí nemocnice. Poptávka po této službě podle ní převyšuje možnosti zařízení o zhruba dvacet procent.

Klient na sociálním lůžku uzavírá smlouvu na měsíc

Náměstkyně upozornila, že se nejedná o lůžka typu léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou lůžka zdravotní a hrazená z veřejného zdravotního pojištění, ale o lůžka sociální, která si platí klient. Za den je to 300 korun.

„V této částce je zahrnuto stravování pětkrát denně, nocleh, péče o prádlo, fyzioterapie, ergoterapie a další služby,“ vyjmenovala Andrea Mašínová.

Službu pomáhá některým lidem dofinancovávat takzvaný příspěvek na péči, což je sociální příspěvek ze čtyřstupňové škály odrážející stupeň soběstačnosti seniora. Podle Mašínové není ale příspěvek na péči podmínkou pro umístění.

„Klienti mají různé příspěvky na péči od prvního do čtvrtého stupně. Jsou tam stařenky ve věku přes devadesát let, které mají nejvyšší stupeň, ale pak jsou tam senioři, kteří mají první stupeň,“ vysvětlila Mašínová.

Klient na sociálním lůžku uzavírá smlouvu na měsíc. Může chodit na víkendy domů. Pokud potřebuje, smlouva se o další měsíc prodlouží.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Grafton Recruitment Praha
Administrativní pracovník s Aj+ Nj

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz