Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stacionář odlehčí pečujícím rodinám a seniorům nabídne i rehabilitace

  13:11aktualizováno  13:11
Větší denní stacionář pro seniory, který v Plzni dosud chyběl, se otevře 1. února v areálu Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. Zařízení s kapacitou 20 míst odlehčí lidem, kteří se o staré lidi starají a navíc seniorům umožní kontakt s vrstevníky.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Denní stacionář přirovnala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči fakultní nemocnice (FN) Andrea Mašínová k jakési školce pro seniory s provozem od šesti hodin ráno do osmi hodin večer. „Ráno příbuzný nebo osoba blízká klienta přiveze a buď po obědě nebo večer si ho vyzvedne,“ vysvětlila.

Centrum nabídne plnou penzi, k dispozici budou fyzioterapeut, ergoterapeut, ale také kulturní aktivity.

Podle názoru Filipa Zapletala, vedoucího zdravotního odboru Plzeňského kraje, je denních stacionářů, které slouží jako odlehčovací služba pro rodiny, v kraji málo, ale je otázkou, jestli budou nově vytvořená místa využívaná.

„Zkušenosti v jiných krajích jsou totiž i takové, že rodina by tuto službu potřebovala, senior dvakrát řekne, že tam půjde, ale potřetí už do stacionáře nechce. Rozchází se poptávka rodin a zájem seniorů,“ popsal Zapletal.

Bohumila Hajšmanová, zakladatelka plzeňského sociálního zařízení Domovinka, uvedla, že pak rozhoduje přístup rodiny, která musí se seniorem jednat jako s malým dítětem a na stacionář ho postupně zvykat.

Odborníci na sociální péči vítají stacionáře i proto, že se jedná o službu, která podporuje, aby senior neodcházel do domova důchodců.

Andrea Mašínová je přesvědčená, že je to v Plzni nedostatková služba, po které veřejnost ráda sáhne. „Spousta lidí na hranici šedesátky má doma stařičké rodiče, o které by se potřebovala postarat, ale zároveň ještě chodí do práce. Není týden, aby se na nás někdo neobrátil s dotazem na tuto službu,“ popsala situaci Mašínová.

Dalšími klienty by podle ní mohli být lidé propuštění z léčebny dlouhodobě nemocných FN, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně přes den doma staral.

Zájem o denní stacionář Domovinka potvrdila i Hajšmanová. Připomněla, že rodiny pečující o seniory ani nevědí, že podobná služba existuje a nabízí třeba i variantu, že senior bude zařízení navštěvovat jen jednou či dvakrát v týdnu.

Kapacitu stacionáře bude možné ještě zvýšit

„Ze zkušenosti víme, že pokud se o nás dozvědí, zařízení využívají. Přimlouvala bych se za větší propagaci stacionářů, na to my ale nemáme prostředky,“ uvedla. Domovinka má v Plzni i týdenní stacionář pro seniory. Denní zařízení je podle Hajšmanové využívané zhruba ze 75 procent.

Hajšmanová se nebojí odlivu klientů po otevření stacionáře ve FN. „Našimi klienty jsou totiž hlavně lidé, kterým poskytujeme i terénní služby. A když to rodina doma nezvládá, tak seniory vozí do denního stacionáře,“ dodala.

A jak bude nové zařízení ve FN fungovat? „Senioři mohou chodit každý den nebo ve vybrané dny v týdnu. Spíše si myslím, že půlka lidí tam bude chodit každý den a půlka občas,“ odhadla Mašínová.

Když nebude kapacita stačit, lze ji podle Mašínové zvětšit. Budova, ve které bude stacionář fungovat, má tři patra a nyní bude využité jen jedno.

„Od února nabídneme 20 míst a když bude zájem, tak je reálné otevřít v létě příštího roku další místa,“ popsala Mašínová. Nemocnice kvůli stacionáři přijala osm nových pracovníků v sociálních službách.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Najdete na iDNES.cz