Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děkan plzeňských práv ve funkci zůstává. Situace na škole je kritická

  8:44aktualizováno  8:44
Zemětřesení na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni se zatím nekoná. Ačkoliv akademický senát fakulty měl v pondělí večer hlasovat o odvolání děkana Květoslava Růžičky, záležitost se na pořad jednání vůbec nedostala. Kvůli tomu, že je Růžička v pracovní neschopnosti.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Fakultě hrozí konec akreditace doktorských programů a její omezení u programu magisterského. Minulý týden to navrhla akreditační komise ministerstva.

Vyučujících ubývá

V květnu 2010 měla fakulta přepočteno na úvazky 9,25 profesora a 8,75 docenta. V květnu 2011 se jednalo o 7,44 profesora a 7,03 docenta. Předpokládaný stav k prvnímu září letošního roku je 7,86 profesora a 6,78 docenta.

Fakultu opustilo - nebo chce opustit - celkem 29 ze 138 akademiků. Plzeňská práva tím přijdou o tři profesory - dva na plný, jednoho na částečný úvazek. Ztratí i dva docenty, jednoho na plný, druhého na částečný úvazek. Právě profesoři a docenti ale mohou být garanty oborů.

"Uvědomujeme si, že situace je kritická, velmi vážná, ale považujeme ji za řešitelnou," hodnotil předseda senátu Tomáš Pezl.

Podobně vidí situaci i proděkanka Petra Jánošíková. Podle jejích slov už bylo uzavřeno první kolo výběrového řízení, díky němuž byli přijati dva docenti a šest profesorů. To ale stále nestačí, a fakulta proto vyhlásila druhé kolo, do něhož se lze přihlásit do poloviny července. Kolik přesně osob by bylo ještě třeba přijmout na dostatečné zajištění výuky a garanci oborů, nedokázala Jánošíková specifikovat.

Učitelé děkana podporují, většina studentů je proti

Zatímco akademičtí pracovníci senátu plně podporují současné vedení v čele s Růžičkou, převážná většina studentů, pět ze šesti, požaduje, aby děkan vyvodil svou osobní zodpovědnost za nastalou situaci.

Nový děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička

Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička.

"Považujeme za samozřejmé, že děkan, kterému se za více než osm měsíců nepodařilo fakultu dostatečně konsolidovat, přijme svoji odpovědnost," prezentoval názor studentů František Vinopal. Situace se prý během působení Růžičky v čele fakulty ještě zhoršila.

"Naším cílem je, aby fakulta pracovala standardním způsobem jako jiné fakulty ZČU. Otázkou je, jestli současný děkan situaci zvládne, nebo ne. My tomu nevěříme," řekl k tomu Tomáš Hnetila, předseda studentské kurie senátu.

Jednání akademického senátu se zúčastnila také rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová, která vyzvala senát, aby se učitelé na fakultě domluvili a spolupracovali. "Hledejte, co vás spojuje, a zapomeňte na osobní problémy, které mezi sebou máte - jde především o studenty," vyzvala Mauritzová.
Nejčtenější

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...

Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Výsledek plzeňské dřiny: konec se ctí a výdělek 180 milionů

Plzeňský útočník Marek Bakoš (vpravo) v souboji s Fabiem Coentraem v utkání...

Co všechno může zavinit jeden rohový kop? Třeba porážku. Hněv. Slzy. Vyřazení. Jeden velký přeškrtnutý sen. Viktoria...

Další z rubriky

Zahraniční firmy podporují výuku jazyka, chybí jim odborníci s němčinou

Přijímací zkoušky na Gymnázium Hejčín v Olomouci.

Německé firmy působící v Plzeňském kraji trápí nedostatek odborníků s jazykovými dovednostmi. Situaci by mohl vylepšit...

Velikonoční zlatý ležák odjel do Vatikánu, papež dostane i měděné vejce

Speciální velikonoční várka plzeňského Prazdroje odjela do Vatikánu. Na cestu...

Na třídenní cestu do Vatikánu se dnes vydala speciální várka velikonočního piva pro papeže Františka, která v Plzeňském...

Plzeňský student vyhrál soutěž obuvníků, inspiroval se armádním stylem

Boty inspirované vojenským stylem z dílny plzeňského studenta Adama Frka...

Student uměleckého oboru Západočeské univerzity v Plzni Adam Frk zvítězil s kolekcí kotníkových bot inspirovaných...

Najdete na iDNES.cz