V Plzeňském kraji budou zachraňovat životy defibrilátory pro laiky

  18:52aktualizováno  18:52
Dvacet mobilních defibrilátorů je nově k dispozici v Plzeňském kraji. Přístroje jsou v sídlech některých institucí, používat je budou také strážníci, Horská služba či strážní šumavského národního parku. Při zástavě srdce je mohou k záchraně postižených použít i laici, kterým bude radit dispečerka záchranné služby.

Zelené logo ve tvaru srdce označuje všechna místa, kde je automatický defibrilátor. | foto: Zdravotnická záchranná služba Plz. kraje

Pacient, kterého postihne zástava srdce, je v akutním ohrožení života - nedýchá, hrudník se nezvedá pravidelně. Nebije mu srdce, nehýbe se.

"V prvních chvílích po zástavě oběhu je častou srdeční aktivitou fibrilace komor, tedy takzvané 'míhání'. Srdce nepumpuje krev do těla a třese se," popsal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Václav Ondra.

Jediný způsob, jak vrátit srdeční aktivitu zpět k normálu, aby pumpovalo krev do mozku a těla, je právě výboj podaný defibrilátorem.

Kde jsou defibrilátory

Poliklinika Denisovo nábř. Plzeň
Poliklinika Francouzská tř. Plzeň
Poliklinika  Doubravka 
Krajský úřad Plzeňského kraje
Městská knihovna Lochotín, Plzeň
Městská policie Plzeň 
SDH, Plzeň - Bílá Hora
SDH, Plzeň - Bolevecká náves
Domov seniorů Mohylová, Plzeň
Domov seniorů Klatovy
Domov seniorů Újezdec u Klatov
Ordinace praktického lékaře Bezdružice
Farní charita Stříbro
Horská služba Šumava
Strážní služba Národního parku Šumava

"Včasná defibrilace výrazně zvyšuje šanci na přežití. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 procentech případů. Defibrilace za 5 minut po zástavě oběhu znamená přežití v polovině případů a za 12 minut už klesá šance na přežití na 25 procent," vysvětlil Ondra.

Záchranáři v Plzeňském kraji proto rozjeli pilotní projekt veřejného přístupu k defibrilaci.

Jeho cílem je rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů (AED) po kraji a to do lokalit vytipovaných pro častější výskyt náhlé srdeční zástavy, případně do míst, kde doba dojezdu záchranné služby pravděpodobně přesáhne pět minut. 

Přístroje jsou umístěny například v budově krajského úřadu, v domovech pro seniory, u dobrovolných hasičů, v knihovně na Lochotíně či ve farní charitě ve Stříbře. Několik přístrojů také mají k dispozici strážníci v Plzni, Horská služba Šumava a pracovníci strážní služby Národního parku Šumava.

Všechna místa jsou označena speciálním zeleným logem a všude je také pracovník, který s přístrojem umí zacházet a v případě potřeby může provádět resuscitaci před příjezdem záchranné služby.

"Mluvící" přístroj zachránce sám navede

Obsluha je ale podle Ondry velmi snadná i pro laika. "Máme vyzkoušeno, že přístroj za telefonického vedení dispečerky záchranné služby dokáže obsloužit i osmileté dítě," podotkl.   

Přístroj rozpozná srdeční aktivitu a laického zachránce vede v případě potřeby krok po kroku a to hlasitými hlasovými pokyny.

"Při volání na linku 155 si mobilní telefon přepněte na hlasitý odposlech. Dispečerka se bude informovat o zdravotním stavu postiženého a pokud zhodnotí nutnou přítomnost AED u pacienta, vysílá ještě během hovoru nejbližší posádku s lékařem na místo události. Rovněž ale také posílá na místo majitele přístroje, který je blízko a bude pokračovat v resuscitaci. Zachránce zůstává vždy u postiženého do doby, než přijde pomoc," vysvětlil Ondra.

Laické defibrilátory mají i kritiky

Jeden automatický defibrilátor stojí 30 až 70 tisíc korun. Krajská záchranná služba nakoupila asi osm těchto přístrojů. Další koupily jednotlivé instituce na své náklady a přístroje také vlastní. Podle Ondry je možné, že přístrojů bude v kraji ještě přibývat.

Veřejné defibrilátory už mají v Brně nebo v Ostravě, přístroje ale mají i své kritiky. Jejich využitím si není jist například Ondřej Franěk z pražské záchranky.

 "Pozitivní je, že se lidé dozvědí o první pomoci i způsobu, jak defibrilátory používat. Plošné bombardování center měst defibrilátory je ale neefektivní," hodnotí Franěk.

"Lidem chvíli trvá, než pochopí, jak přístroj funguje, obzvlášť když jsou ve stresu. To zabere několik minut a do té doby už bude v centru města dávno záchranka," dodává.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Plzeňští před odletem do Madridu: Borci z Realu si budou chtít zastřílet

Plzeňští fotbalisté před odletem do Španělska k utkání Ligy mistrů proti Realu...

Pro většinu z nich to bude vrchol kariéry. Zápas s Realem Madrid, fotbalovým gigantem, třináctinásobným vítězem...

Další z rubriky

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Najdete na iDNES.cz