Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MAFRA

Oblíbeným dárkem jsou tradiční skleněné korálky i dřevěné hračky

  • 0
V době, kdy mezi vánočními dárky vévodí mobily, počítače či tablety, jdou na odbyt i výrobky s dlouhou tradicí. Patří mezi ně chodská či kolovečská keramika, dřevěné hračky ze Skašova nebo šumavské skleněné korálky.

Skleněné korálky zvané pateříky se na Šumavě vyráběly už ve středověku. Před vánočními svátky jdou na odbyt zejména náramky a náhrdelníky se zimní tématikou.

„Vyrábím totiž čiré korálky, které vypadají jako posypané sněhem či ledem,“ říká Jana Wudy, která šperky z pateříků vyrábí v Nezdicích na Klatovsku. Do tamní prodejny si podle jejích zkušeností jezdí pro vánoční dárky hlavně lidé z okolí.

„Na zakázku dělám třeba náramky pro děti, které hodně kupují babičky vnučkám,“ líčí Wudy, jejíž šperky mohou zájemci nalézt i v prodejně na náměstí v Sušici.

„Skleněné korálky pateříky se začaly na Šumavě vyrábět ve středověku, výroba končila v polovině 19. století, já jsem na tradici navázala,“ popisuje Wudy. Sama korálky vyrábí ručně na sklářském kahanu.

Jana Psutková vytváří v Klenčí pod Čerchovem chodskou keramiku, jejíž nejznámější dekor je luční kvítí na bílém či černém podkladu. Podnikatelka je v poslední době příjemně překvapená tím, že výrobky nakupují i mladí.

Během roku se podle ní prodávají hlavně užitkové výrobky - jako talíře či polévkové hrnky, pod vánoční stromek prý ale lidé chtějí spíš dekorativní výrobky - malované hodiny, lampy či svícny. „Většinu výrobků pod stromeček si lidé objednávali v e-shopu, takže v uplynulých dnech jsem hlavně balila, méně vyráběla,“ vysvětluje Psutková.

Nejstarší vzor chodské keramiky převzatý z chodských krojů se začal vyrábět po polovině 19. století, černý podklad pak přišel na trh ve 20. letech minulého století.

„Od konce druhé světové války se vyrábí i modrý dekor na bílém podkladu,“ dodává Jana Psutková, která se vyučila malířkou skla a keramiky. Dříve pracovala ve firmě Chodovia, která už neexistuje, přes dvacet let v tradici pokračuje soukromě s manželem.

První kolovečský výrobek z keramiky je z roku 1764

Pro tradiční kolovečskou keramiku, známou červenohnědou barvou a jednoduchými vzory, je možné si zajet přímo do Kolovče na Klatovsku, kde je velká dílna i prodejna. V ní najde zákazník i keramiku tmavě modré barvy.

„Nejvíce lidé pod stromeček kupují užitkovou keramiku, to znamená hrnečky, mísy, talíře, zapékací misky, v poslední době jsou oblíbené i pekáče. Lidé chtějí keramiku používat, nechtějí se na ni jen koukat,“ konstatuje Martin Volf, který řemeslo převzal po předcích.

„Děda přidal kolem roku 1900 k červenohnědé keramice modrou, po roce 1945, když vstoupil do družstva, mu ji ale nepovolili vyrábět, protože byla dražší,“ popsal Martin Volf.

Připomněl, že červenohnědá keramika se vyrábí od středověku. První známý kolovečský výrobek je z roku 1764, kdy už se vyráběly ustálené dekory, které rodina Volfových zachovává dodnes včetně původní výrobní technologie.

K tradičním výrobkům Plzeňského kraje patří i skašovské hračky. „Lidé si je mohou koupit u mě ve Skašově na Klatovsku, k mání jsou na výstavě hraček v Kašperských Horách, v Plzni v Muzeu loutek či Národopisném muzeu v Plzni,“ radí výrobce Radko Brand.

Nejvíc od něho lidé kupují koníky, husary, ještěry a hady. Před Vánocemi šly na odbyt i betlémy. Zákazníky podle Branda tvoří hlavně fandové, kteří se zajímají o historii a tradice. Ti hračky využívají i jako dekorativní předměty.