Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat Přeštic se řeší 35 let. Auta by na něj mohla vyjet v roce 2020

  12:16aktualizováno  12:16
Projekty na prodloužení dálničního přivaděče od Plzně do Přeštic i obchvat tohoto městečka jsou ve finální fázi. Zbývá sehnat peníze, získat povolení, vykoupit pozemky a vysoutěžit zhotovitele. Na přivaděči by se mohlo začít pracovat za tři roky, na obchvatu v roce 2018.
Obchvaty mají obce zbavit husté dopravy, někde na ně čekají i desítky let. Ilustrační snímek

Obchvaty mají obce zbavit husté dopravy, někde na ně čekají i desítky let. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Obě stavby by mohly být hotové koncem roku 2020.

"Veškeré termíny platí pro ideální situaci. Záleží na čerpání peněz z evropských fondů a na tom, jak budou postupovat výkupy pozemků. Neznámých, které mohou situaci ovlivnit, je stále velká spousta. Ale hodně projektů máme skutečně ve vysokém stupni rozpracovanosti," vysvětluje regionální šéf Ředitelství silnic a dálnic v Plzni Zdeněk Kuťák.

Opatrně mluví i starostové obcí, pro které mají nové silnice velký význam.

"Optimistická slova o výstavbě obchvatu jsem v Přešticích slyšel v roce 2006 z úst tehdejšího ministra dopravy Milana Šimonovského. Pamětníci říkají, že obchvat se řeší už nějakých 35 let. Zatím to pro nás jsou jen další termíny. Z veřejných projednávání od občanů víme, že vybudování obchvatu je pro ně největší prioritou. Dokonce větší než chybějící koupaliště. Čím dřív bude obchvat hotový, tím samozřejmě lépe," říká přeštický starosta Antonín Kmoch.

Podle něj může město pomoci Ředitelství silnic a dálnic třeba při jednáních o výkupech nebo směnách pozemků se současnými vlastníky. "Avizovali jsme, že se na nás mohou obrátit," podotkl starosta Kmoch.

Na úseku od Šlovic k Přešticím se projektantům podařilo udělat úpravy a náklady na výstavbu budou nižší než původně odhadované. "Vše je samozřejmě projektované na rychlost 110 kilometrů v hodině. Ještě řešíme změnu mimoúrovňové křižovatky pro Dolní Lukavici a Dnešice. Doufáme, že nás to nezdrží," vysvětlil Kuťák.

Ještě letos může být zvýšena maximální povolená rychlost na přivaděči mezi Plzní a Vysokou ze stávajících 90 na 110 kilometrů v hodině. "Je hotový bezpečnostní audit, čekáme na stanovisko ministerstva," doplnil vedoucí úseku výstavby plzeňské pobočky ŘSD Miroslav Blabol.

Silnice z Plzně na Třemošnou bude mít čtyři pruhy

Ještě letos začnou stavbaři budovat také obchvat Staňkova, městečka na trase z Plzně do Domažlic.

"Věříme, že teď to konečně vyjde, obchvat pro nás bude obrovská úleva. Dokud se nekopne, budeme obezřetní. Teď jsme vlastně jen průjezdním místem, protože kromě náměstí se nedá zastavit u žádného z obchodů. I po zprovoznění obchvatu přes nás budou jezdit auta směrem na Klatovy," vysvětlil starosta Alexandr Horák, proč se ze Staňkova nestane mrtvé město. Auta by jej mohla míjet už koncem příštího roku.

Pokud nenastane nějaký zádrhel, do konce roku 2020 v kraji přibudou bezpečnější silnice prvních tříd. Po dobudování úseku mezi sjezdem z dálnice D5 u Nové Hospody na Tachovsku a Kočovem už bude nejvyšší parametry splňovat celá silnice až do Plané na Tachovsku, která pak pokračuje dál na Cheb.

V současné době experti hledají nejvýhodnější ze tří variant cesty kolem Babylonu na Domažlicku, přes který vede mezinárodní silnice. "Nejrizikovějším místem v Babylonu je teď průjezd po hrázi rybníka a pás vzrostlých stromů u silnice," sdělil Zdeněk Kuťák.

Mapy silnic ve formátu pdf

Významnou plánovanou stavbou, po níž by motoristé mohli jezdit koncem roku 2020, je další část obchvatu Klatov. Ocení ji zejména řidiči jezdící často mezi Plzní a Železnou Rudou, protože zcela minou centrum Klatov.

Stavět se bude i v těsném okolí Plzně. V plánu je rozšíření silnice mezi Plzní a Třemošnou ze současných dvou na čtyři jízdní pruhy, dva pro každý směr jízdy.

Vzniknout mohou ještě obchvaty Losiné a Chválenic na výpadovce na České Budějovice včetně nové bezpečné křižovatky se silnicí na Příbram.

Experti znovu přepočítávají plánovanou trasu kolem Losiné, nová silnice by ve směru od Plzně měla uhnout doleva a pak v koridoru mezi lesem pod Radyní a novými domky obkroužit obec. To se ale vůbec nelíbí právě lidem z nově postavených domů, kteří kvůli tomu založili občanské sdružení Radyně.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Najdete na iDNES.cz