Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po obchvatu Plzně se jezdí deset let, vznikl kvůli němu zvláštní zákon

  18:30aktualizováno  18:30
Přesně před deseti lety, 6. října 2006, vjely první automobily na kompletně dokončený dálniční obchvat Plzně. Zároveň se otevřel i Valík - první dálniční tunel v České republice.

Obchvat Plzně se otevíral 6. října 2006, ve stejný den projeli první motoristé i tunelem Valík. (6. října 2006) | foto: archiv MF DNES

Dálniční obchvat Plzně je 22 kilometrů asfaltové autostrády, na které řidiče zpomalí jen 380 metrů dlouhý tunel. Je to ale také stavba, jejíž přesnou trasu několikrát závazně upravovalo ministerstvo životního prostředí i vláda. Žaloby znesvářených stran zaměstnávaly soudy od Plzně po Prahu.

Kvůli výstavbě dálničního obchvatu Plzně parlament přijal speciální zákon. V České republice je to dodnes věc ojedinělá.

Součástí obchvatu je také tunel Valík. Za deset let se v něm nestala tragická nehoda, šoférům se ale nelíbí, že je v něm rychlost stále omezena na 80 kilometrů v hodině. Podle Ředitelství silnic a dálnic tam osmdesátka nebude věčně.

„V současnosti intenzivně pracujeme na optimalizaci technologie tunelu Valík. Je plánovaná celá řada opatření, která budou realizována do konce roku 2018. Předpokládáme, že dojde i ke zvýšení limitu maximální povolené rychlosti,“ uvedl Jan Studecký z tiskového odboru Ředitelství silnic a dálnic. Podle několika zdrojů by mohla být zvýšena rychlost v tunelu na 100 kilometrů v hodině.

Co dokončený obchvat přinesl Plzni? Ubylo v ní aut, zejména kamionů, které na trase mezi západní hranicí a Prahou musely projíždět centrem Plzně. Od prosince 2003 auta téměř tři roky objížděla poslední rozestavěný úsek od Černic do Litic po silnici kolem Štěnovic.

Šéf krajské dopravní policie Vladimír Toman říká, že obchvat Plzni pomohl. „Pro město znamená odlehčení, protože přes něj už nejezdí kamiony, které jen projížděly,“ říká Toman.

Když kvůli velké nehodě na obchvatu musí policie odklonit dopravu přes Plzeň, hlavní tahy se za pár minut ucpou. „To jsou modelové případy, které připomínají, že původní silnice už objem dopravy nemůže pobrat,“ vysvětlil Vladimír Toman.

Historie dálnice D5

  • 22. července 1977 - zahájena výstavba dálnice D5 v Praze
  • 20. října 1982 - zprovozněn první úsek Praha - Rudná (5,8 km)
  • 6. dubna 1994 - vláda stanovuje trasu obchvatu Plzně jižně od Černic a severně od Štěnovic
  • 26. října 1995 - průjezdných 67 kilometrů dálnice z Prahy do Ejpovic
  • 6. listopadu 1997 - zprovozněno 62 kilometrů Sulkov - Rozvadov
  • 28. březen 2001 - Vrchní soud zamítl žalobu aktivistů, dal zelenou stavbě skrz vrch Val
  • 15. prosinec 2003 - plně zprovozněn úsek Sulkov - Litice a v jedné polovině Ejpovice - Černice
  • 6. října 2006 - obchvat Plzně hotov

Otupilo deset let spory, které mezi sebou měli zastánci a odpůrci variant dálnice blíže - a dále - od krajské metropole? Aktivista Jan Rovenský je dodnes přesvědčen, že varianta mezi Černicemi a Bručnou by do přírody zasáhla méně, než ta postavená.

„Každý, kdo se podívá z Radyně, to vidí. Jako první v Čechách jsme si koupili malé pozemky v trase druhé varianty, chtěli jsme plně využít vlastnického práva. Vláda v roce 1999 zvažovala návrat k trase mezi Černicemi a Bručnou. Město ale v té době území už aktivně zastavovalo. Když jsme pro mne nepochopitelně prohráli u Vrchního soudu, a bylo jasné, že kratší trasu neprosadíme, hodili jsme ručník do ringu. Pozemky jsme prodali za původní ceny. Kdybychom byli proti dálnici, tak se o pozemky soudíme dodnes,“ uvedl Rovenský.

Koordinátor dostavby a bývalý náměstek plzeňského primátora Petr Otásek uvedl, že dostavba chybějícího obchvatu byla pro Plzeň v 90. letech prioritou číslo jedna.

„Město Plzeň k tomu přistoupilo racionálně a měnilo pozemky v trase za jiné, nebo i za jiné objekty. Kolik to Plzeň stálo? To jsem radši nikdy nepočítal. Ceny pozemků jsou dané cenovou mapou. Když pozemek stojí 1500 korun za metr, a dotyčný chce za pozemek desetkrát více, bylo na rozhodnutí zastupitelů, jestli pro to zvednou ruce,“ vysvětlil Otásek.

Podle něj je plzeňský obchvat příkladem pro obdobné stavby v republice, kde se nedaří dohodnout.

Podívejte se na jednu z největších nehod na obchvatu Plzně (2. 5. 2011)

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Najdete na iDNES.cz