Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Žena ujela po dálnici u Plzně v protisměru patnáct kilometrů

  15:24aktualizováno  15:24
Brzdění na poslední chvíli a prudké úhybné manévry řidičů, kteří se snaží vyhnout autu jedoucímu po dálničním obchvatu Plzně v protisměru. Policie zveřejnila záběry z kamer, které středeční jízdu 66leté řidičky zachytily.

U Ejpovic najela řidička stříbrného citroënu na dálnici ze špatného směru a dalších skoro 15 kilometrů pokračovala v protisměru směrem k hranici s Německem. Nenapadlo ji zastavit, ani když proti sobě viděla desítky zběsile uhýbajících aut. Nezastavila ji ani srážka s jedním z protijedoucích aut asi po čtyřech kilometrech jízdy v protisměru.

Kvůli řidičce jsou poničená tři auta. Dva lidi z octavie, která po úhybném manévru vyjela až na zatravněný svah vedle dálnice, odvezli záchranáři s poraněním hrudníku do plzeňské nemocnice (o nehodách jsme psali zde).

„Policisté budou zahajovat úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová.

Žena dokonce protisměrně projela i dálniční tunel. Až za ním se přímo na dálnici otočila a odstavným pruhem jela už správným směrem. Pak ji zastavili policisté.

Snažte se přejet do odstavného pruhu, radí BESIP

Dálniční nájezdy a sjezdy v České republice jsou podle Václava Ircinga z organizace BESIP označené dostatečně, aby řidiči nevjeli na dálnici v protisměru. Co ale udělat, když už na autostrádu špatně najedete nebo se proti vám nečekaně objeví auto jedoucí opačným směrem?

Řidička jela po dálnici D5 u Plzně v protisměru

„Jakmile zjistíte, že po dálnici jedete v protisměru, okamžitě rozsviťte všechna světla včetně výstražných, abyste byli dobře vidět, protože auto jedoucí opačným směrem na dálnici nikdo z řidičů nečeká. Co nejrychleji a nejbezpečněji přejeďte do odstavného pruhu u dálnice, pokud to jde. Auto pak co nejrychleji opusťte a volejte policii,“ řekl Václav Ircing.

Policejní mluvčí Martina Korandová doplnila, že šofér by měl mít reflexní vestu a celá osádka se musí co nejrychleji dostat do bezpečí. To znamená minimálně za svodidla na okraji dálnice, ještě lepší je na svah nad dálnicí, pokud tam je.

„Je důležité zavolat policii, aby tam mohla co nejrychleji konat a zajistit bezpečnost na dálnici,“ uvedla Martina Korandová.

Policisté varují před pokusy otočit se na dálnici

Dopravní policista Václav Kouba varuje před pokusem otočit se přímo na dálnici nebo se v protisměru pokoušet dojet na nejbližší dálniční sjezd. Kromě toho, že to zavání nehodou s vážnými až tragickými následky, čekají za takové jednání řidiče přísné tresty.

„Za jízdu v protisměru nebo otáčení na dálnici je sedm trestných bodů, případy jsou řešené ve správním řízení, a kromě finanční sankce je tam i zákaz činnosti,“ upozorňuje Kouba.

Varovat ostatní před autem jedoucím po dálnici špatným směrem by se měli pokusit i sami řidiči. Když takové auto uvidí, zapnout výstražná světla, zpomalit a zajet s autem většinou do pravého jízdního pruhu.

„Pokud mají v autě handsfree, tak jeho prostřednictvím o takovém autě okamžitě informovat policii. Volat může kdokoli z vozidla. Je lepší, když policii na auto jedoucí v nesprávném směru po dálnici upozorní víc lidí, než kdyby nevolal nikdo,“ dodala mluvčí Korandová.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Najdete na iDNES.cz