Cyklokrosová sezona startuje. Štybar se na úvod předvede doma

  9:44aktualizováno  9:44
Stříbro hostí v září Český pohár v cyklokrosu, Plzeň v říjnu světový. I stříbrští organizátoři ale míří výš. Už příští rok by měli uspořádat republikové mistrovství, jejich snem a cílem je závod Superprestige.

Zdeněk Štybar | foto: AP

Stříbro, rodinný dům Štybarových, letošní léto. V garáži šlape na novém trenažeru Zdeněk Štybar, úřadující mistr světa v cyklokrosu, pod ním je celá podlaha mokrá. "Přišel jsem za ním a ptám se, co se děje. Na podlaze bylo snad pět litrů vody, myslel jsem, že nám někde praskla. Zdenda ale povídá, tati, to je můj pot."

VYJEĎTE SI S ŠAMPIONEM

Jedinečnou možnost projet se na kole s mistrem světa v cyklokrosu Zdeňkem Štybarem mají všichni zájemci 22. září ve Stříbře.
Dva dny před startem stříbrského Toi Toi cupu se Štyby od 15.30 hodin projede hlavně s příchozími dětmi po trati v okolí místního stadionu.

Tuhle příhodu vypráví pár dnů před zahájením letošní cyklokrosové sezony Zdeněk Štybar starší. Otec úřadujícího mistra světa a vítěze Světového poháru a Superprestige. A dokresluje tím, jak moc jeho syn v létě dřel. S jediným cílem. Aby letošní sezona byla co možná nejvíc podobná té loňské, famózní.

Zdeněk Štybar se v nové sezoně poprvé obleče do duhového dresu šampiona doma ve Stříbře. V sobotu 25. září Stříbro hostí úvodní díl českého mistrovství Toi Toi cup a miláček místních Štyby chce zopakovat loňský premiérový triumf.

Vítězný boj o Štybyho

"Nebylo snadné vyjednat Zdeňkův start," líčí jeho otec. "Bojovali jsme o něj s Fideou, protože v neděli se v Belgii jedou závody, jejichž partnerem je stájový sponzor Telenet. Nakonec se ale podařilo a není vyloučeno, že se ve Stříbře objeví i další Belgičané."

Jistý už je start kompletní české špičky s výjimkou zraněného Bíny. Přijedou také nejlepší Němci a národní tým Slovenska.

"Zdeněk se cítí dobře, na cyklokrosovém kole objel etapák Kolem Slovenska, kde jel i ve žlutém. Teď jen aby zůstal zdravý," přeje si otec.

A stejné přání mají i organizátoři plzeňského Světového poháru v cyklokrosu. Ten se pojede v neděli 24. října jako druhý závod seriálu na loukách U Svatého Jiří, tentokrát s novým generálním partnerem jako GP Škoda.

"Pro letošek jsme přichystali několik novinek," podotýká hlavní organizátor Pavel Štícha. Mezi ty patří samostatný závod žen, zavedení stokorunového vstupného pro diváky a hlavně sobotní veřejný bikeový závod na trati krosového Světového poháru.

Při obou závodech bude v pohotovosti Štybarův stříbrský a belgický fanklub. I fanoušci chtějí slavit. Co nejvíc, jako loni.

Štybar: Těším se do Stříbra i domů

Jsou závody doma pro vás něčím specifické?
Jsou. Sice už několikátou sezonu bydlím v Belgii, kde také závodím, ale velmi rád se domů vracím a mezi závody se snažím jezdit do Čech co nejvíc. A závody ve Stříbře i v Plzni jsou skvělá příležitost předvést se před domácím publikem amými fanoušky.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar se podepisuje fanouškům ve Stříbře.Letošní sezonu zahajujete právě doma ve Stříbře. Jaké závody plánujete dál?

Tři dny po Stříbře pojedu Český pohár v Lounech a pak už začíná "svěťák" ve švýcarském Aigle, týden na to je pak Grand Prix Škoda.

Ve Stříbře to je jasné. Přijede ale váš stříbrský nebo i belgický fanklub za vámi i do Plzně?
Ano. Ze Stříbra i z Belgie přijedou autobusy s mými fankluby a tak se budu snažit, nejen pro ně, udělat co nejlepší výsledek. Věřím, že mě letos doženou v Plzni k vítězství, když to loni nevyšlo.

Potěšilo vás, že plzeňští organizátoři dostali po loňské premiéře Světový pohár i letos na louky U Svatého Jiří?
Když jsem letos zjistil, že organizátoři z agentury ARCHA sport opět požádali o přidělení "svěťáku" do Plzně, měl jsem z toho obrovskou radost. Velmi jsme jim fandili, aby jim byl závod po úspěšné loňské premiéře zase přidělen a ono to vyšlo. Jsem rád, že se světový cyklokros pojede právě v Plzni. S organizátory jsem v častém kontaktu, podílel jsem se i na stavbě trati, takže se snažím alespoň takovýmto způsobem vypomáhat. Myslím, že je to skvělá příležitost i pro partnery a mecenáše, kteří se na realizaci

Organizátoři se rozhodli přiblížit veřejnosti cyklokros o den dříve vloženým závodem horských kol Škoda cross. Co vy na to?
Naprostá bomba! Bavili jsme se o tom s Pavlem Štíchou (ředitel závodu, pozn. aut.), jak by šel cyklokros ještě více přiblížit veřejnosti. Tradici ten sport u nás má a pomalu se opět dostává na výsluní po bok národních sportů fotbalu a hokeje, ale chybí tu aktivní zapojení veřejnosti. A tohle je dobrý nápad. Proto jsme vymysleli podtitulek závodu "Vyzkoušej si trať mistra světa Zdeňka Štybara" (smích). Když loni cyklokros v Plzni skončil, přijelo na trať plno cyklistů, aby si okruh vyzkoušeli. A tak proč jim nedat příležitost vyzkoušet si to naostro, mezi bariérami, za podpory fanoušků a s cílem vyhrát? V Belgii nic takového není a tak v Plzni tuto myšlenku plně podporuji.

V nadcházející sezoně budete obhajovat vítězství ve Světovém poháru, Superprestigi a také na MS. Jaké jsou vaše plány?
Chtěl bych se v dresu mistra ukázat v tom nejlepším světle. Systematicky a tvrdě trénuji a tak věřím, že se to opět odrazí na mých výsledcích už zkraje sezony. Na závody ve Stříbře a v Plzni se moc těším a doufám, žemě přijdou všichni fanoušci podpořit. Když si vzpomenu na atmosféru vloni, ještě teď mi běhá mráz po zádech. A letos chci v Plzni zvítězit.

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Vystřízlivění po Realu. Hrát proti Příbrami je rozdíl, přiznává Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku

Ve středu velká sláva s neslavným výsledkem proti Realu. O pár dní později se fotbalisté Viktorie představili na...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

Věřím, že mě brali i kvůli Tour, říká Kreuziger o novém týmu

Roman Kreuziger (vlevo) představuje s plzeňskými cyklistickými nadějemi Nikol...

Tři týdny si dal úplné volno, pak cyklista Roman Kreuziger začal s přípravou na sezonu chozením po horách či v...

Najdete na iDNES.cz