Stranický kolega z ČSSD podal trestní oznámení na primátora Plzně

  17:28aktualizováno  17:28
V plzeňské sociální demokracii se před říjnovými komunálními volbami rozhořel vážný konflikt. Na primátora a šéfa plzeňské organizace ČSSD Martina Zrzaveckého podal trestní oznámení jeho stranický kolega a zastupitel Úřadu městského obvodu Plzeň 3 Aleš Hess.

Primátor města Plzně Martin Zrzavecký. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Trestní oznámení podal Aleš Hess koncem srpna. Jako první na to upozornil web regionální televize ZAK.

Na počátku sporu obou politiků byla sociální síť Facebook, kde v uzavřené skupině zhruba šedesáti členů ČSSD proběhla debata, při níž Martin Zrzavecký napadl Hesse. Ten se bránil tím, že požádal policii o prošetření, zda se nestal trestný čin.

Část facebookové komunikace získal deník Právo. Hess se v ní ptá, proč členové okresního výkonného výboru neznají volební program a nefunguje jim před volbami web.

Zrzavecký mu odpověděl, že kampaň dělá už osm let. „Ty a ty tvé prů..ry nás stály mnoho úsilí. Jak si můžeš dovolit nás kritizovat? Tvé machinace s pojištěním v Rokycanech, kšefty s byty a přetočené tachometry tebou prodaných aut,“ napsal Zrzavecký.

Jsem šokován tím, jakým způsobem jsem byl napaden, říká Hess

„Věř, že to pro tebe nebude příjemné. Je to pár let, co jsem zabránil Pavlu Kotasovi (ekonomický náměstek primátora za ČSSD, pozn. redakce), aby ti namlátil. Byla to chyba. Možná to mělo být výchovné,“ vzkázal navíc Zrzavecký Hessovi.

Hess MF DNES sdělil, že trestní oznámení podal poté, co se facebooková komunikace dostala ven a lidé se ho na ni začali ptát. Dodal, že je velmi šokován tím, jakým způsobem byl napaden a dokonce písemně.

„Jsem obyčejný malý člověk, co se neživí politikou a nemá žádný právní tým. Ale i malý člověk jako já má právo na důstojnost a solidní komunikaci, šokovalo mě to a zklamalo,“ uvedl Hess.

Na otázku, zda se informace Zrzaveckého o machinacích či kšeftech zakládají na pravdě, odpověděl, že na něj přišel v roce 2013 anonym, který se ho snažil poškodit.

„A když někdo využívá anonym pro nějakou komunikaci, je to pro ně absolutní dno,“ sdělil Hess.

Zatím není jasné, jak kauzu bude strana řešit

„Pan Zrzavecký používá formulaci, že bych měl být fyzicky napaden. Vzhledem k tomu, že jsem byl nedaleko svého domu fyzicky napaden, tak se mi ta formulace opravdu nelíbí,“ podotkl Hess s tím, že se nepřišlo na to, kdo za útokem stál.

„Celá situace vznikla na základě interní komunikace členů plzeňské sociální demokracie a týká se interních sporů a rozdílných názorů a postojů. Považuji to, co se v posledních dnech událo, za nešťastné a mrzí mě, že se naše dohady staly mediálně propíranými. Jsem připraven podat vysvětlení, budu-li k tomu policí vyzván,“ řekl MF DNES Zrzavecký.

Dodal, že na pátek bylo svoláno mimořádné zasedání předsednictva strany, které se bude výše uvedenou kauzou zabývat.

„Aleš Hess se rozhodl jít touto cestou, asi mu nevyhovuje ani místo na kandidátní listině. Z organizace sociální demokracie, odkud je, odešli lidé, kteří se pak objevili na kandidátkách jiných politických subjektů,“ řekl Právu Zrzavecký.

Hess však odmítá, že by důvodem podání podnětu policii bylo to, že je na sedmém místě kandidátky. „Já jsem hrdý na to, že jsem na kandidátce. I kdybych byl na 33. místě, budu rád, že tam jsem,“ uvedl Hess, který na Facebooku vyjádřil nesouhlas s tím, aby ČSSD vstupovala do vlády s hnutím ANO.

K otázce poškození ČSSD před volbami sdělil, že v Česku jsme vždy před nějakými volbami. „Za dva měsíce by to bylo těsně po volbách a byl bych nařčen z toho, že hatím povolební vyjednávání,“ sdělil Hess.

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

Další z rubriky

Bylo nám jedno, jestli je venku den, nebo noc, říká šéf ražby tunelu

Šéfem ražby nejdelšího železničního tunelu v ČR z Kyšic do Plzně je Štefan Ivor.

Tento týden začaly jezdit vlaky novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v Česku. Ražbu obou...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Najdete na iDNES.cz