Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnosti ČSAD autobusy Plzeň hrozí, že bude kraji vracet miliony

  11:02aktualizováno  11:02
Společnosti ČSAD autobusy Plzeň hrozí, že bude kraji vracet jedenáct milionů korun. Kontroloři totiž odhalili, že firma nesprávně použila krajské peníze. Dopravce s tím ale nesouhlasí.

Ilustrační snímek

V nejbližší době má záležitost projednat vedení hejtmanství a vydat definitivní verdikt. Požadavkem na vrácení zhruba 11 milionů korun má úřad, podle náměstka hejtmana Jaroslava Bauera, reagovat na zjištění, že dopravní firma mimo jiné nepoužívala peníze od hejtmanství na dopravu. Kontrola se týkala roku 2014. Nyní kraj dává společnosti na zajištění dopravy přibližně 370 milionů korun ročně.

Ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava řekl, že zatím není rozhodnuto, zda společnost kraji miliony zaplatí. Vejprava tvrdí, že s výsledkem kontroly nesouhlasí. „Nedokážu odpovědět, jestli platit budeme, nebo ne. Nechám to na představenstvu,“ reagoval.

Hejtmanství přitom už v minulosti od ČSAD autobusy Plzeň vrácení části peněz na dopravu požadovalo a dostalo je. V roce 2014 chtěl kraj po kontrole vrátit téměř pět milionů korun (psali jsme zde).

Podle hejtmana Václava Šlajse se vedení kraje tehdy opíralo o analýzu využívání peněz na veřejnou dopravu od zástupců krajského úřadu a společnosti Poved, která v regionu dopravu organizuje.

„Zjistili, že byla nesprávně vykazována prokazatelná ztráta. Do té vykazovali třeba i zpětný leasing vozů nebo nákup nápojového automatu,“ sdělil Šlajs. Hejtman tvrdil, že společnost porušovala rozpočtovou kázeň, což odporuje zákonu.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Bauer z ČSSD tvrdí, že nyní je situace obdobná. „Jsou to opakující se chyby plus další nové,“ uvedl Bauer.

Šéf ČSAD pokládá závěr kontroly mimo jiné za důsledek chyby systému. „Kraj vytýká to, že k 31. prosinci na účtu firmy neleželo tolik peněz, kolik tam leželo nezaplacených faktur. To pokládá kontrolní orgán za neoprávněné použití dotace. Ale už si neuvědomuje, že třeba 11. ledna přijde další dotace, která všechno zaplatí. To se mi nelíbí a budeme zvažovat, jestli se tomu budeme bránit,“ sdělil Vejprava.

Náměstek hejtmana popírá, že by to, o čem Vejprava mluví, byl jediný prohřešek, který kontrola zjistila.

Zástupce ČSAD je dnes ve zvláštní pozici. V roce 2014, kdy hejtmanství žádalo od společnosti bezmála pět milionů, byl Vejprava vedoucím odboru dopravy krajského úřadu. Tvrdil tehdy, že kraj chce zpět částku, která byla inkasována neoprávněně.

Krajský úřad počítá s dalšími kontrolami

„Kraj si u ČSAD objednává dopravu a říká, na co jsou peníze určeny. Oni je, obrazně řečeno, používali jinak,“ prohlásil Vejprava před necelými dvěma roky. Dnes tvrdí, že už si nevybavuje, o co se přesně jednalo. „To už si nepamatuji.“

Bývalý šéf kontrolního výboru zastupitelů kraje Jan Šašek v roce 2014 uvedl, že si ČSAD problematickým způsobem najímala autobusy. „Podle mých informací tam veřejné peníze zbytečně tekly přes další dva subjekty,“ konstatoval v roce 2014.

Vejprava dnes říká, že na počínání společnosti nic špatného není. „Ne, ne, ne... Až zkontrolují rok 2015, tak už problém nebude,“ konstatoval.

Náměstek hejtmana řekl, že s dalšími kontrolami úřad počítá. „Musí se to zastavit. My tam budeme chodit rok co rok, dokud to nebude v pořádku,“ sdělil Bauer.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz