Aktivista Martin Marek je jedním z nejvýraznějších odpůrců projektu na stavbu obřího obchodního komplexu Corso Americká. Podílel se i na petici, která iniciovala vypsání referenda o projektu.

Aktivista Martin Marek je jedním z nejvýraznějších odpůrců projektu na stavbu obřího obchodního komplexu Corso Americká. Podílel se i na petici, která iniciovala vypsání referenda o projektu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Problém s obchoďákem je pro město jak horký brambor, míní aktivista

  • 21
Plzeňská radnice může při řešení problému se sporným projektem na stavbu obchodního komplexu Corso Americká postupovat razantněji, míní jeden z jeho nejvýraznějších odpůrců Martin Marek. Míní, že nejlepším způsobem řešení může být jednání města s investorem, tedy společností Amádeus, o změně záměru.

Martin Marek se domnívá se, že více než půl roku po referendu, ve kterém Plzeňané Corso Americká odmítli a zavázali zastupitele stavbě zabránit, mohlo mít město například připravený regulační plán nebo změnu územního plánu pro oblast mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím.

Zástupci města od lednového referenda vydali negativní stanovisko k projektu v rámci územního řízení a ohlásili, že investorovi neposkytnou městské pozemky, které potřeboval.

Rozhodli také, že město uspořádá architektonickou soutěž, aby stanovila pravidla pro využití dotčené oblasti.

Radnice též odmítla návrh investora, že městu prodá pozemek zhruba 2,4 hektaru a vzdá se nároků spojených s projektem za 1,4 miliardy korun. Město místo toho nabízí firmě Amádeus, že koupí pozemek za 270 milionů korun, což pro změnu bude téměř jistě nepřijatelné pro investora.

Jak se vám zamlouvá vývoj situace kolem projektu Corso Americká po lednovém referendu?
Nedá se říct, že by se vše vyvíjelo úplně špatně. Na druhé straně je ale evidentní, že město s problémem nechce příliš něco dělat. Má to jako horký brambor, který před sebou jen posunuje. Řeší se, jaký úřad dokončí územní řízení. A zároveň v neděli skončila nájemní smlouva na městské pozemky, které investor potřeboval. Takže projekt tak, jak byl plánovaný původně, skončil, protože investor nemá nájemní smlouvu.

V souvislosti se smlouvou na pronájem pozemků je podle vás už jasné, že příprava projektu nemůže pokračovat?
Myslím, že ano. Územní řízení je nyní přerušeno a rozhoduje se o tom, který úřad ho bude řešit. Jakmile se územní řízení obnoví, dáme návrh na jeho zastavení, protože investor nemá podklady pro vlastnictví pozemků města. Jakmile se tedy řízení obnoví, bude zastaveno a projekt skončí.

Kritizoval jste, že zástupci města po referendu postupují pomalu. Ti ale zdůrazňují, že řeší situaci, která zatím v Česku nemá obdoby. Upozorňují, že musejí být maximálně opatrní, aby neudělali krok, který by ve sporu s investorem vyšel město draho. Uznáváte, že na takovém zdůvodnění něco je?
No... Zčásti. Ale úplně s tím nesouhlasím. Už loni v září se primátor v souvislosti s referendem zmiňoval o možné změně územního plánu. Nástroje, kterými jsou přijetí regulačního plánu nebo změna územního plánu pro dotčenou oblast, prostě město má a zatím je nevyužilo. Kdyby se s tím začalo někdy v lednu, mohlo to být nejpozději v říjnu hotové. Myslím, že nebylo na co čekat a bylo možné zahájit jednání o změně územního plánu.

Mezi investorem a městem se odehrává zvláštní smlouvání. Společnost Amádeus nabídla, že městu prodá pozemek a vzdá se nároků souvisejících s projektem za 1,4 miliardy. Město odmítlo a navrhlo, že pozemek koupí za 270 milionů. Nevidíte v tom předzvěst právní bitvy i o obrovské částky?
Co udělá Amádeus, netuším, ale myslím, že na 99 procent neuspěje. Nevznikla mu škoda porušením smlouvy nebo zákona. Částka navrhovaná městem za koupi pozemku vychází z výpočtu ceny v místě obvyklé a myslím, že by bylo rozumné, kdyby město pozemek za takovou cenu koupilo. Potom by mohlo pozemek prodat na jiný projekt.

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni, kde se měl stavět obchodní dům Corso, zůstává zatím prázdná.

Při debatách o budoucnosti území, kde mělo stát Corso Americká, bylo na radnici už několikrát slyšet názory, že tam kvůli referendu už nikdo nepostaví ani trafiku nebo květinářství. Opírají se o to, že výsledek referenda říká, že na místě Domu kultury Inwest nesmí být obchodní zařízení. Souhlasíte s takovým výkladem?
Je pravda, že výraz obchodní zařízení použitý v otázce referenda nemá jasně definovaný význam. Ovšem nemyslím si, že trafika je obchodní zařízení. Obchodní zařízení je podle mě komplex, shluk velkých obchodů. Domnívám se, že je tedy možné pozemek ekonomicky využívat a nemyslím si, že má po referendu nulovou cenu. Navíc tam třeba mohou být byty. Myslím, že by tam mohly být domy, které by měly ve spodních částech obchody, jako jsou na protější straně Americké třídy. Navíc se referendum týkalo pouze části pozemku, který v oblasti investorovi patří. Takže on má plochy (asi 10 tisíc metrů čtverečních, pozn. red.), kde je možné stavět bez ohledu na to, co přesně znamená obchodní zařízení.

Takže podle vás je přijatelná možnost, že by se město dohodlo s investorem, že v oblasti mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím na některých místech místech vzniknou menší obchody?
Taková dohoda by dokonce mohla být nejrozumnější řešení situace. Budovy s byty a administrativními prostorami a obchody v přízemí by mi nevadily. Nám šlo především o to, aby tam nebyl obří obchoďák.

V posledních měsících společnost Tesco oživila svůj plán na výrazné rozšíření obchodního domu v sousedství pozemku, kde mělo stát Corso Americká. Jak se vám ten plán zamlouvá?
Neumím si představit, že by se tam Tesco rozšířilo tak, jak plánuje. Určitě bychom proti tomu protestovali, stejně jako proti Corsu Americká. Důvod by byl stejný. Tak veliký obchoďák na tohle místo v centru Plzně nepatří. Celý trojúhelník mezi Americkou třídou, Denisovým nábřežím a Sirkovou ulicí se má řešit rozumnějším způsobem s pomocí architektonické soutěže, ve které se určí, co by tam mělo stát.