Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Některé sběrny platí za šrot v hotovosti, jiné šidí, zjistila inspekce

  • 2
V době od července do září se pracovníci České obchodní inspekce zaměřili na výkupny sběrných suroviny v Plzeňském a Karlovarském kraji. Zajímalo je mimo jiné i to, zda dodržují zákaz vyplácení hotovosti za staré železo. Pochybení zjistili inspektoři v polovině kontrolovaných provozoven.

„Provedli jsme čtrnáct kontrol, v šesti provozovnách jsme zjistili porušení zákonů. Ve dvou výkupnách v rozporu se zákonem vyplatili fyzickým osobám peníze hned na ruku, dále jsme zjistili poškození spotřebitele až o 40 korun, chyběly ceníky nebo certifikované váhy. Narazili jsme i na dva případy, kdy v provozovnách vykoupili vodárenská zařízení, což jim zákon striktně zakazuje,“ uvedla zástupkyně ředitele inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Marie Svachová.

Chybějící ceníky, váhy bez ověření nebo okradení zákazníka řeší inspektoři s provinilci sami ve správním řízení. Tam hrozí pokuty i v desítkách tisíc korun.

Protože ale řízení dosud nejsou skončena, inspektoři nemohou zveřejnit jména hříšníků. Zbývající pochybení předávají k dořešení inspekci životního prostředí.

MF DNES oslovila několik výkupen v Plzeňském kraji, zda u nich letití sběrači železa zkoušeli nebo ještě zkoušejí požádat o vyplacení peněz na ruku.

Jaroslava Sudová z firmy Kovošrot Sudová řekla, že si o peníze na ruku nikdo neřekl. „Ani to nikdo nezkoušel. Zpočátku se divili, nebyli na to zvyklí, ale většinou měli všichni účet v bance,“ shrnula Sudová. Více práce má s novým systémem její účetní.

Mnozí sběrači kovů, kteří dříve tahali do výkupen kárky se železem, se nyní přeorientovali na papír. Za ten sběrny platí v hotovosti.

„Krádeže papíru z kontejnerů na separovaný odpad řešíme, většinou nás upozorní všímaví občané. Bývá to na Slovanech, Doubravce nebo ve Skvrňanech, není jich ale velký nárůst,“ řekla mluvčí strážníků v Plzni Jana Pužmanová.

Marek Sýkora z firmy Eko-kom, která se zabývá sběrem a recyklací tříděného odpadu, potvrzuje, že starý papír z kontejnerů skutečně mizí.

„Bohužel, je to tak, dělo se to vždycky. Obáváme se, aby s omezením u výkupu kovů podobných případů ještě nepřibývalo. Na krádežích papíru tratí i města, protože pak dostávají méně prostředků ze systému Eko-kom,“ vysvětlil Sýkora.