Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektory chtěli obchodníci na horách ošidit, málem přišli o stovku

  16:25aktualizováno  16:25
Při každé druhé kontrole zjistili chyby inspektoři, kteří sledovali poctivost obchodníků na západočeských horách. Projeli od krušnohorského Božího Daru až na šumavský Špičák a zaměřili se na stánky s občerstvením, restaurace, ubytovací zařízení i půjčovny lyží.
Inspektoři odhalili i chybu při prodeji čaje. Zda dva nápoje jim prodejce naúčtoval 60 korun, přestože měli platit o dvacet korun méně. Ilustrační snímek

Inspektoři odhalili i chybu při prodeji čaje. Zda dva nápoje jim prodejce naúčtoval 60 korun, přestože měli platit o dvacet korun méně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kvůli mírné zimě letos pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) provedli mnohem méně kontrol v horských střediscích než v předchozích letech. I tak ale zjistili řadu pochybení.

"Zaměřili se na stánky s občerstvením, restaurace, ubytovací zařízení, ale i služby jako například půjčovny lyží. Zjišťovali předražení nápojů vzniklé nedodržením množství a také nepoctivé účtování," vyjmenoval Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

V jedné z prodejen například nevrátila obsluha při placení inspektorům stokorunu. Napravila to až poté, co se kontroloři prokázali služebními průkazy. V jiné z provozoven zase dostali dva čaje za 60 korun, ačkoli stály pouze 40 korun.

Vůbec největší předražení však zaznamenali zaměstnanci ČOI v jedné z půjčoven lyží. Na půjčovném zaplatili o 51 korun více, vratnou zálohu jim obsluha účtovala o čtyři stovky vyšší - místo tří tisíc to bylo 3 400 korun.

"Pracovníci inspekce zjišťovali také případy neposkytnutí informací o ceně nabízených výrobků či služeb spotřebiteli. Zároveň zjistili, že prodejci používali neověřená měřidla nebo je vůbec neměli k dispozici," uvedl Jan Řezáč.

Inspektoři uložili prodejcům za méně závažné nedostatky pokuty, další případy řeší ve správním řízení.

Některá zimní střediska se snaží pochybením sama předcházet, protože si nechtějí zkazit dobrou pověst. Jedním z nich je například největší krušnohorský skiareál na Klínovci.

Fungují v něm takzvaní mystery shoppeři, což jsou fiktivní zákazníci, kteří se vydávají za ty opravdové. Vyrazí se občerstvit do skiareálu a zjišťují nejen to, zda obsluha správně markuje, ale také zda se k lidem chová příjemně.

"Nenajímáme si na to externí firmu, ale když k nám dorazí nějací známí, které zaměstnanci střediska neznají, tak je poprosíme, aby si areál prošli a nakoupili. Pak si jejich zkušenosti vyslechneme. V případě, že dojde k nějakému pochybení, pak s obsluhou vyřešíme nápravu," popsal manažer skiareálu Adam Svačina.

Zaměstnancům České obchodní inspekce nyní začíná jarní sezona a do horských středisek se vrátí zase až během jejich letního provozu.

Podle Jana Řezáče se nyní zaměří na kontroly prodejců, kteří zákazníkům nabízejí různé kutilské či zahradnické potřeby, včetně prodeje květin. Nevynechají ani pneuservisy, kam se řidiči pohrnou kvůli výměně zimních pneumatik.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Najdete na iDNES.cz