Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plzeňská nemocnice chce nabídnout i tradiční čínskou medicínu

  • 7
Fakultní nemocnice v Plzni se inspirovala v Hradci Králové a chce svým pacientům nabídnout i tradiční čínskou medicínu. Lékaři už proto oslovili své asijské kolegy s prosbou, zda by v krajské metropoli nabízeli akupunkturu, akupresuru i léčbu bylinkami.

Čínští lékaři by mohli do Plzně přinést například letité zkušenosti s léčbou bolesti. Výsledkem by mohla být nižší spotřeba s tím souvisejících léků.

„Profesoři Univerzity tradiční čínské medicíny z provincie Zhejiang, která je partnerskou oblastí Plzeňského kraje, navštívili v polovině listopadu Fakultní nemocnici Plzeň. K nabídce nemocnice se čínští hosté ještě nevyjádřili,“ uvedla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

Představa fakultní nemocnice je, že by dva čínští praktičtí lékaři spolupracovali se dvěma českými lékaři stejné odbornosti, a tím by evropskou medicínu doplnili o východní prvky. Například o akupunkturu, akupresuru, léčení s pomocí bylinek a podobně.

„Byla by to služba plně hrazená pacienty. Dlouholeté zkušenosti čínských odborníků by mohly být dobrým obohacením nabídky poskytovaných služeb v naší nemocnici,“ dodala Levorová.

Plzeňští lékaři se inspirovali ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde letos na konci září otevřeli ambulanci tradiční čínské medicíny, která při léčbě využívá právě akupunkturu, čínské byliny či baňkování. V dalších letech má v nemocnici vzniknout klinika zaměřená na tento způsob léčby. Ambulance má léčit především různé neurologické problémy, chronické bolesti, migrénu a další problémy.

„Každý pacient bude nejdříve vyšetřený českým lékařem - západním způsobem, poté pokračuje na ošetření tradiční čínskou medicínou,“ řekl po otevření ambulance ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula.

„Ceny se pohybují od běžné akupunktury na úrovni 400 korun až po třídenní balíček na úrovni přibližně šesti tisíc korun,“ podotkl Prymula. Podle ceníku pacient například za vstupní a kontrolní vyšetření a pět ošetření akupunkturou zaplatí 4200 korun.

Čínští lékaři studují tradiční postupy pět let

V Plzni metody tradiční čínské medicíny nabízí pacientům lékař Viktor Vojtěch, který má za sebou i studijní pobyt v Číně. „Kdyby k nám přišli čínští lékaři a něco bychom se od nich přiučili, bylo by to dobré,“ uvedl Vojtěch.

Připomněl, že český lékař studuje šest let západní medicínu, čínský lékař se pět let věnuje tradiční čínské medicíně.

Léčení v duchu čínských tradic nehradí zdravotní pojišťovny. Alena Kocumová z Kašperských Hor, která prodává produkty nutné k léčení čínskými metodami, za to pojišťovny kritizuje.

„Zatímco západní medicína tlumí důsledky, čínská medicína hledá příčiny, jejichž léčení je pak dlouhodobější a poměrně drahé. Proto jen málo lidí je ochotné za toto léčení v Česku platit,“ popsala Kocumová, která s pomocí čínské medicíny vyléčila synovi i sobě alergii.

„Západní medicína je o léčbě důsledků, čínská medicína je o prevenci, proto by na ni měly pojišťovny přispívat,“ dodala.