Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Do průmyslových zón v Plzeňském kraji vstoupí čínští investoři

  • 1
Do průmyslových zón v Plzeňském kraji kraje vstoupí do konce roku několik významných čínských investorů. Některé firmy z regionu naopak mají šanci, že se prosadí v Asii, například ve Vietnamu nebo Číně.

Významné podniky z partnerské čínské provincie Če-ťiang hodlají ještě letos investovat na západě Čech.

„Smlouvy připravuje agentura pro zahraniční investice CzechInvest. Zájem podpořilo hlavně podnikatelskému fórum, na nějž loni v květnu přijelo 140 firem z Číny. Poté s nimi začal jednat CzechInvest,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner.

Čínská provincie má 60 milionů obyvatel. „Jsou tam jedny z největších firem v Číně. Může tam být opravdu velmi široké pole ke spolupráci,“ uvedl náměstek.

Podle něj už mají Číňané vytipované lokality, tedy průmyslové zóny v regionu. Vysoké školy mají velký zájem o výměnu studentů a profesorů. „Vidíme už dnes, že se vztahy s Čínou oživují,“ podotýká Ivo Grüner.

Důvod ke spokojenosti mají i podnikatelé z regionu. Poté, co se jejich delegace - v níž nechyběli krajští politici - vrátila z návštěvy Vietnamu a Číny, jsou přesvědčeni, že na tamním trhu mohou uspět. Ovšem s politickou podporou.

„V zemích, kde je spolupráce s místními podniky možná pouze s požehnáním politické autority, je oficiální podpora nejen Plzeňského kraje velmi vítaná,“ uvedl Petr Šustáček, zástupce ředitele elektrotechnické zkušebny firmy ETD Transformátory Plzeň, která je členem skupiny International BEZ Group. Ta vyrábí transformátory, reaktory a tlumivky, poskytuje i servis transformátorů a zkoušky elektrických zařízení.

Šustáček věří, že v Číně a ve Vietnamu určité šance na dodávky výrobků jsou. „Pokud jde o případné dodávky transformátorů, větší úspěch by se dal předpokládat ve Vietnamu, naopak pro zkušebnu bych viděl vyšší šance v Číně. Z jednání, kterých jsem se účastnil v obou zemích, vyplývá velký zájem o spolupráci s českými podniky. Čína by ráda investovala do různých projektů v Evropě, což můžeme sledovat již nyní, když dvě čínské banky vstoupily na český trh,“ uvedl Šustáček.

Protože v Česku je málo techniků, dali by se sem podle něj přizvat z Číny či Vietnamu například inženýři nebo jiné v Česku nedostatkové profese - jako svářeči. „Pokud budou mít požadovanou a prověřenou úroveň znalostí a pokud nebude mezi českými odborníky o tyto profese zájem, neměl by být žádný důvod, proč je zde nezaměstnat,“ uvedl Šustáček.

Šéf Okresní hospodářské komory Plzeňsko a majitel společnosti Inel Holding Miloslav Zeman, který také byl s podnikateli v Asii, uvedl, že když chtějí české firmy uzavřít kontrakty v západoevropských zemích, mohou jet samostatně, protože vztahy tam nejsou tak podřízené politické rovině jako na východě. Přesněji v zemích, kde jsou, nebo byly, komunistické režimy.

„Tam když se otevře třeba otázka spolupráce v oblasti výzkumu nebo obchodu, vždy se o to zajímají vládnoucí garnitury. Proto je potřeba, aby návštěvu organizoval stát nebo Plzeňský kraj,“ popsal Zeman.

„Když kontrakty vyplývají z politických dohod, tak je velká pravděpodobnost, že firmy dostanou za své výrobky či služby zaplaceno,“ uvedl jednu z výhod Zeman.

,