Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do průmyslových zón v Plzeňském kraji vstoupí čínští investoři

  18:32aktualizováno  18:32
Do průmyslových zón v Plzeňském kraji kraje vstoupí do konce roku několik významných čínských investorů. Některé firmy z regionu naopak mají šanci, že se prosadí v Asii, například ve Vietnamu nebo Číně.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Významné podniky z partnerské čínské provincie Če-ťiang hodlají ještě letos investovat na západě Čech.

„Smlouvy připravuje agentura pro zahraniční investice CzechInvest. Zájem podpořilo hlavně podnikatelskému fórum, na nějž loni v květnu přijelo 140 firem z Číny. Poté s nimi začal jednat CzechInvest,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner.

Čínská provincie má 60 milionů obyvatel. „Jsou tam jedny z největších firem v Číně. Může tam být opravdu velmi široké pole ke spolupráci,“ uvedl náměstek.

Podle něj už mají Číňané vytipované lokality, tedy průmyslové zóny v regionu. Vysoké školy mají velký zájem o výměnu studentů a profesorů. „Vidíme už dnes, že se vztahy s Čínou oživují,“ podotýká Ivo Grüner.

Důvod ke spokojenosti mají i podnikatelé z regionu. Poté, co se jejich delegace - v níž nechyběli krajští politici - vrátila z návštěvy Vietnamu a Číny, jsou přesvědčeni, že na tamním trhu mohou uspět. Ovšem s politickou podporou.

„V zemích, kde je spolupráce s místními podniky možná pouze s požehnáním politické autority, je oficiální podpora nejen Plzeňského kraje velmi vítaná,“ uvedl Petr Šustáček, zástupce ředitele elektrotechnické zkušebny firmy ETD Transformátory Plzeň, která je členem skupiny International BEZ Group. Ta vyrábí transformátory, reaktory a tlumivky, poskytuje i servis transformátorů a zkoušky elektrických zařízení.

Šustáček věří, že v Číně a ve Vietnamu určité šance na dodávky výrobků jsou. „Pokud jde o případné dodávky transformátorů, větší úspěch by se dal předpokládat ve Vietnamu, naopak pro zkušebnu bych viděl vyšší šance v Číně. Z jednání, kterých jsem se účastnil v obou zemích, vyplývá velký zájem o spolupráci s českými podniky. Čína by ráda investovala do různých projektů v Evropě, což můžeme sledovat již nyní, když dvě čínské banky vstoupily na český trh,“ uvedl Šustáček.

Protože v Česku je málo techniků, dali by se sem podle něj přizvat z Číny či Vietnamu například inženýři nebo jiné v Česku nedostatkové profese - jako svářeči. „Pokud budou mít požadovanou a prověřenou úroveň znalostí a pokud nebude mezi českými odborníky o tyto profese zájem, neměl by být žádný důvod, proč je zde nezaměstnat,“ uvedl Šustáček.

Šéf Okresní hospodářské komory Plzeňsko a majitel společnosti Inel Holding Miloslav Zeman, který také byl s podnikateli v Asii, uvedl, že když chtějí české firmy uzavřít kontrakty v západoevropských zemích, mohou jet samostatně, protože vztahy tam nejsou tak podřízené politické rovině jako na východě. Přesněji v zemích, kde jsou, nebo byly, komunistické režimy.

„Tam když se otevře třeba otázka spolupráce v oblasti výzkumu nebo obchodu, vždy se o to zajímají vládnoucí garnitury. Proto je potřeba, aby návštěvu organizoval stát nebo Plzeňský kraj,“ popsal Zeman.

„Když kontrakty vyplývají z politických dohod, tak je velká pravděpodobnost, že firmy dostanou za své výrobky či služby zaplaceno,“ uvedl jednu z výhod Zeman.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Grafton Recruitment Praha
Testovací inženýr/ka PLZEŇ

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz