Spolumajitel sadů Vranov Richard Schwarz.

Spolumajitel sadů Vranov Richard Schwarz. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V kraji přibývá výrobců cideru, obejdou se bez cukru i umělých bublinek

  • 0
V Plzeňském kraji přibývá firem, které vyrábějí alkoholický nápoj z jablečného moštu zvaný cider či cidre. Pustili se do toho manželé Čadovi z Újezdu u Chanovic i Sady Schwarz Vranov na Rokycansku. O výrobě uvažuje i společnost Lukrena, která má sady u Nebílov.

Všichni producenti populárního nápoje v kraji shodně tvrdí, že se pro výrobu rozhodli kvůli stoupajícímu zájmu o tento nápoj. Ten se jinou cestou vyrábí v Anglii, kde se píše cider a čte „sajdr“ a můžeme ho najít pod různými značkami ve všech českých super a hypermarketech. Jiný postup používají ve Francii, kde je to cidre neboli „sídr“. ̈

Schwarz i Čadovi jdou spíše francouzskou, tedy přírodnější cestou bez přislazování, dochucování či sycení oxidem uhličitým.

„Vyrábíme spíše sušší nápoj, který je podle mě lepší. Sladký se většinou musí přislazovat a to já nechci, protože pak tam cítíte cukr, a ne chuť jablek. Jde nám o přírodní produkt,“ říká spolumajitel sadů Vranov Richard Schwarz. Ročně vyrábějí z vlastních jablek kolem tisíce litrů cidru.

Neprodukují ho však na svém zařízení, ale v prostorách pronajatých od jiného výrobce. Dříve tomuto výrobci dodávali Vranovští jen jablka a on z nich vyráběl vlastní cidre, nyní nápoj odlišné chuti vyrábějí sami. Důvodem je i to, že co nejvíce vlastních jablek z 50 hektarů sadů se firma snaží buď sama prodat, nebo zpracovat.

„Když je trh zaplaven polskými, vysoce dotovanými jablky, jejichž ceny nemůžeme dosáhnout, jiné cesty není,“ popsal Schwarz, který cidre i jablka prodává v krámku u sadu nebo v prodejnách v Plzni a Berouně. K mání je cidre z Vranova i v některých hotelech.

„Cena je sice vyšší než výrobky v marketech, ale je to přírodnější produkt vzniklý jen kvašením jablečného moštu,“ podotkl Schwarz.

Motivací byl přebytek jablek

Čadovi jablka nakupují a vyrábějí cidre na vlastním zařízení přímo v Újezdě. Začali v malém před třemi lety, letos nápoje vyrobili desetkrát víc, celkem ze 13 tun jablek. Dosud cidre prodávali jen na farmářských trzích, v příštím roce ho budou dodávat i do restaurací a barů a bude k mání i ve farmářských obchodech.

„My opravdu vyslovujeme ’sídr‘, protože držíme francouzskou přírodní technologii a tradici, zatímco Angličané už dochucují či přislazují,“ popsal Čada.

Motivací Čadových bylo i to, že na venkově se na zahradách urodí mnoho jablek, které nikdo nejí ani nezpracovává.

„Maximálně se vykupují a vyvážejí se do ciziny, kde se například zpracovávají v konzervárnách a to je škoda,“ řekl Čada, který jablka zpracovává s manželkou Melánií.

Výhodou venkovských jablek je podle něj to, že jsou chemicky neošetřená, pěstuje se jich mnoho druhů, což je předurčuje pro zpracování na chutný cidre.

V Anglii se cider točí u píp spolu s pivem

Technologie výroby těchto ovocných nápojů se podle Čady v Česku plete s výrobou piva.

„Je to proto, že v Anglii se cideru vypije hodně a točí se u píp společně s pivem, navíc také ze sudů. Důvodem je i to, že ho prodávají i pivovary, navíc má podobné procento alkoholu jako pivo,“ uvedl Čada, podle kterého se technologie spíše blíží výrobě vína.

„Jablečný mošt totiž kvasí podobně jako vinný mošt, ale protože jablka neobsahují tolik cukru, procento alkoholu není kolem 12 procent jako u vína, ale maximálně kolem sedmi. Nejlépe se jablečná chuť rozvine při pětiprocentním obsahu alkoholu,“ vysvětlil Čada.

Jeho snem je, aby se cidre Čadových dodával do restaurací v sudech a aby se točil společně s pivem jako v Anglii.