Konsorcium výzkumného týmu ze Západočeské univerzity v Plzni a čtyř soukromých firem zvítězilo v mezinárodním předkomerčním tendru vypsaném na dodání chytrých zásahových oděvů pro hasiče ze čtyř evropských zemí. Na snímku Petr Kašpar z výzkumného centra RICE ukazuje tzv. chytrý oblek včetně rukavic a bot se senzory tepla, pohybu a dalšími funkcemi. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Evropští hasiči by mohli bojovat s ohněm v oblecích vyvinutých v Plzni

  • 0
Deset tisíc zásahových obleků pro hasiče pořídí v příštích letech čtyři evropské země. Český tým vývojářů těchto oděvů zahrnující i vědce Západočeské univerzity má velkou šanci zakázku získat, nad konkurencí má nyní výrazný náskok.

Chytrý zásahový oblek pro hasiče, který vyvinulo konsorcium složené ze zástupců Regionálního inovačního centra elektrotechniky Fakulty elektrotechnické a společností VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon, zvítězil v mezinárodním předkomerčním tendru organizovaném v rámci projektu Smart@Fire.

Tím se výrazně zvyšují šance v chystaných výběrových řízeních na dodávku chytrých obleků pro hasiče ze čtyř evropských zemí: Belgie, Francie, Německa a Velké Británie. Ty plánují v následujících letech za tyto technologie zaplatit přibližně 15 milionů eur.

„Myslím, že k vyhlášení by mohlo dojít ke konci prvního kvartálu příštího roku,“ odhaduje Milan Baxa ze společnosti Applycon, který je lídrem českého konsorcia.

Český tým uspěl v konkurenci více než pěti desítek uchazečů, v posledním třetím kole zvítězil nad týmem z Rakouska. Co se týče požadavků, české konsorcium je splnilo jako jediné. „Podle našich informací nikde ve světě nic podobně komplexního a funkčního neexistuje,“ říká Baxa.

Historie takto zaměřeného výzkumu sahá na univerzitě zhruba deset let zpátky, kdy se začínalo s vývojem senzorů pro detekci par a plynů. Na zásahovém obleku pro hasiče se pak pracuje zhruba od roku 2010, dnes jsou jeho součástí i rukavice a chytrá ochranná obuv.

Oblek je vybaven senzory, aktivním osvětlením, alarmem a řídicí jednotkou, což umožňuje nepřetržité monitorování a především vyhodnocení bezpečnosti prostředí, v němž se hasiči pohybují.

„Systém sleduje nejen vlastnosti prostředí, tedy teplotu, vlhkost, přítomnost toxických plynů či lokalizaci hasiče uvnitř objektu, ale monitoruje i důležité tělesné funkce zasahujících osob,“ vyzdvihuje vedoucí výzkumného týmu Aleš Hamáček.

Důležité je, že celý systém hasiče nijak neomezuje. K běžné výbavě, která váží kolem 33 kilogramů, se navíc přidá pouhých 600 gramů.

„Řídící jednotka se na obleku nachází v místě, kde nám nijak nevadí. Nastálo umístěné senzory navíc uvolní hasičům ruce. Dnes musíme využívat detekční přístroje, které se musí držet,“ jmenuje hlavní přednost Michal Pathy, velitel požární stanice Plzeň-Košutka.

Věří, že v budoucnu by se chytrých obleků mohli dočkat také hasiči v Česku. Jejich cena bude dvoj- až trojnásobná oproti té stávající, tedy zhruba 1500 euro.

„I nyní chystáme další vylepšení, chceme si udržet náskok před ostatními,“ říká Hamáček a na vysvětlenou dodává, že se tím má zamezit tomu, aby oblek představený v rámci projektu Smart@Fire „okopírovala“ konkurence.