Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Další lom u Mladotic místní nechtějí, bojí se azbestu i zvýšené dopravy

  • 0
Nedaleko Mladotic na severním Plzeňsku chce firma Haines servis otevřít nový kamenolom. Místní lidé proti tomu sepsali už několik peticí. Podle nich nadměrná nákladní doprava a produkce azbestu ohrozí životní prostředí.

Firma se brání tím, že se snaží námitkám místních lidí vyjít vstříc, proto už snížila množství kameniva, které hodlá těžit.

„Je to zásoba, která je určena k vytěžení, takto je označená i v mapách. Stát přece všechny zásoby, které jsou pro zpracovatelský průmysl, neodepíše,“ řekl Robert Terrich, který pro firmu Haines servis koordinuje přípravy na studie EIA neboli zjišťování vlivu na životní prostředí.

Podle něj je nový lom Mezi Chrášťovicemi a Černou Hatí potřebný. „Geologickou službou, což je složka státu, byla zpracována analýza lomů v regionu a bylo zjištěno, že funkční lomy budou vytěženy. Například lom v Chrášťovicích je na hranici povolené těžby. A toto je nová lokalita, která je vzdálená od sídel více než lom, který tam je, takže zátěž je menší,“ uvedl Terrich.

Zdeněk Slach, starosta Mladotic, pod které Chrášťovice a Černá Hať patří, řekl, že nedaleký lom Zahrádka jede na třetinu produkce, protože není odbyt.

„Připravujeme se na stavbu dálnice nebo vysokorychlostní železnice, právě na tyto stavby je spilit z Chrášťovic vhodný,“ vysvětlil Terrich.

Zdejší kámen byl vytipován jak z hlediska zásob, tak kvality kamene jako vhodný k vytěžení. „Spilit se hodí na železniční svršky a na komunikace, má jakost, kterou tyto stavby potřebují,“ doplnil.

Místní proti otevření dalšího kamenolomu podepsali několik peticí. Poukazují na to, že procházka podél řeky Střely z Mladotic do Rabštejna patří k těm nejpřitažlivějším výletům v Plzeňském kraji. A právě nový lom turistický ruch naruší.

Přibude dalších 110 těžkých nákladních aut

„Veškerá doprava půjde po hranici přírodního parku Horní Střela a firma přitom říká, že na přírodní park nebude mít lom žádný vliv. Jenže cesta je metr od hranice parku,“ líčí Slach.

Ze stávajícího lomu firmy Berger v katastru Mladotic jezdí denně 15 těžkých nákladních aut kameniva, až bude otevřen druhý lom, přibude 110 aut denně.

Lidé se bojí o vodu ve svých studních

Lidé v blízkosti zamýšleného lomu se podle Sulka také bojí mizení vody ze studní po zahájení těžby.

„Navíc chrášťovický potok teče těsně kolem našich vrtů na pitnou vodu, protéká Mladoticemi a do něj bude firma přečerpávat důlní vody. Do potoka se bude dostávat azbest a firma přitom nedokáže kvantifikovat, kolik důlních vod tam budou vypouštět,“ popsal Slach.

Při těžbě se podle něj produkuje prach plný azbestu. „V lomu bude vznikat 8800 rakovinotvorných azbestových vláken na kubický metr, v běžném přírodním prostředí je to 0,03 až 3 vlákna na kubickém metru,“ popsal starosta.

Firma se brání tím, že moderními technologiemi dokáže provoz zabezpečit tak, aby produkce azbestu odpovídala normám.

Hubert Bošina z ministerstva životního prostředí uvedl, že do pondělí mohou lidé posílat k dokumentaci EIA připomínky. Těch už řada přišla.

Pokud bude EIA schválena, následně dojde k vymezení dobývacího prostoru, o kterém rozhoduje Český báňský úřad.

Plánovaný lom mezi Chrášťovicemi a Černou Hatí.

Plánovaný lom mezi Chrášťovicemi a Černou Hatí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz