Po sto letech prochází katedrála velkou opravou, zmizí i šrámy z války

  17:34aktualizováno  17:34
Chrám svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni je kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřený. Zkrášlovací procedura potrvá přes dva roky a bude stát víc než sto milionů korun. Restaurování se dotkne celého interiéru katedrály, očistou projde i Plzeňská Madona.

Na některých místech uvnitř stojí lešení, restaurátoři rozebírají vybavení včetně oltářů a lavic, začíná se pracovat na čištění stěn.

„Musí se zpevnit tato freska, protože se zajišťuje statika kůru a teprve potom na něm mohou začít stavební práce,“ vysvětluje pár metrů za vchodem do chrámu Iva Fictumová z plzeňského biskupství.

Lidé z Agentury Jan Zrzavý, která rekonstrukci zajišťuje, postupně vybavení interiéru rozebírají a odvážejí. „Do ateliérů na různá místa, převážně do Prahy,“ uvádí Lenka Langpaulová z agentury. 

Zvláště citlivě pečují restaurátoři o Plzeňskou Madonu. „Protože to je záležitost vysoce duchovní, tak se k ní přistupuje ještě z jiného pohledu než k ostatním předmětům,“ vysvětluje zástupkyně agentury.

Chrám svatého Bartoloměje

Restaurování se dotkne celého interiéru chrámu. „Demontujeme věci, které tady jsou, uděláme na nich průzkumy. Ty se budou konzultovat s památkáři. Předložíme návrhy na restaurování a pak se začne se samotným restaurováním v ateliérech,“ líčí Lenka Langpaulová.

Tyto práce by měly podle dnešních předpokladů skončit v říjnu 2020. Langpaulová tvrdí, že práce na obnově a restaurování památek je napínavá a připomíná jí detektivku. 

„Když přijdete do památky něco opravovat, je to jako když vezmete knížku, začnete číst a až na konci se dozvíte, co bylo dřív,“ přirovnává.

Pro faráře Emila Soukupa je obnova interiéru chrámu srdeční záležitostí. „Protože v této farnosti jsem vyrůstal. Mám z toho nyní pocit veliké zodpovědnosti, protože není jiná možnost, než že se to musí povést,“ říká.

Farář tvrdí, že žádnou etapu obnovy nepovažuje za důležitější než jiné. „Já to vnímám jako celek. Ale samozřejmě Plzeňská Madona je pro mě v tomto prostoru na prvním místě. Ta se nebude restaurovat a pouze se očistí. Ona je v poměrně dobrém stavu a existuje názor, že jakýkoliv restaurační zásah by jí ublížil. A nic jiného tady není tak cenné. Dovolím si říct, že pro nás má obdobnou hodnotu jako korunovační klenoty,“ objasňuje Emil Soukup.

Už nyní se těší, až bude obnova interiéru hotová. „Jsem rád, že se konečně odstraní stopy po válce,“ ukazuje ke stropu chrámu, který poškodily kulky.

„V pětačtyřicátém roce 6. května ráno přišli na mši američtí vojáci a v kostele měli nahoře němečtí vojáci hlásku, proto se střílelo přímo tady v kostele. Stříleli ale nahoru a naštěstí ne po lidech,“ vypráví.

Chrám získá novou elektroinstalaci a osvětlení s pěti provozními režimy. První bude pro orientační nejnutnější osvětlení. Druhý pro základní jednoduché osvětlení. „Třetí na bohoslužby, čtvrtý na slavnostní bohoslužby a pátý na ty nejslavnostnější obřady, kdy bude celý kostel zářit,“ líčí Emil Soukup.

Po obnově se věřící dočkají i nových varhan nebo vyhřívaných sedadel. V podkroví vznikne nová expozice o historii kostela.

Katedrála je po dobu rekonstrukce uzavřena, veškerý program je přesunutý do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Věž katedrály zůstává pro návštěvníky otevřena celoročně.

Práce na obnově interiéru a souvisejících úpravách v katedrále mají být hotové do konce roku 2020. Projekt má stát 103 milionů, z toho by měla 95 procent pokrýt dotace z EU.

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni...

Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z...

V Plzeňském kraji chybí desítky pěstounů, děti končí v ústavech

Ilustrační snímek

Sehnat pěstouna je téměř nemožné. Zatímco před čtyřmi lety se jich na západě Čech hlásilo sedmnáct, loni to byl už jen...

Myslivec postřelený kolegou na honu na Tachovsku zemřel v nemocnici

Lovci přijeli z celého Rakouska, jeden prý byl až z kraje nedaleko Dolomit.

Tragicky skončil hon myslivců na Tachovsku u obce Sulislav. V sobotu odpoledne jeden myslivec postřelil dalšího....

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz