Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po sto letech prochází katedrála velkou opravou, zmizí i šrámy z války

  17:34aktualizováno  17:34
Chrám svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni je kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřený. Zkrášlovací procedura potrvá přes dva roky a bude stát víc než sto milionů korun. Restaurování se dotkne celého interiéru katedrály, očistou projde i Plzeňská Madona.

Na některých místech uvnitř stojí lešení, restaurátoři rozebírají vybavení včetně oltářů a lavic, začíná se pracovat na čištění stěn.

„Musí se zpevnit tato freska, protože se zajišťuje statika kůru a teprve potom na něm mohou začít stavební práce,“ vysvětluje pár metrů za vchodem do chrámu Iva Fictumová z plzeňského biskupství.

Lidé z Agentury Jan Zrzavý, která rekonstrukci zajišťuje, postupně vybavení interiéru rozebírají a odvážejí. „Do ateliérů na různá místa, převážně do Prahy,“ uvádí Lenka Langpaulová z agentury. 

Zvláště citlivě pečují restaurátoři o Plzeňskou Madonu. „Protože to je záležitost vysoce duchovní, tak se k ní přistupuje ještě z jiného pohledu než k ostatním předmětům,“ vysvětluje zástupkyně agentury.

Chrám svatého Bartoloměje

Restaurování se dotkne celého interiéru chrámu. „Demontujeme věci, které tady jsou, uděláme na nich průzkumy. Ty se budou konzultovat s památkáři. Předložíme návrhy na restaurování a pak se začne se samotným restaurováním v ateliérech,“ líčí Lenka Langpaulová.

Tyto práce by měly podle dnešních předpokladů skončit v říjnu 2020. Langpaulová tvrdí, že práce na obnově a restaurování památek je napínavá a připomíná jí detektivku. 

„Když přijdete do památky něco opravovat, je to jako když vezmete knížku, začnete číst a až na konci se dozvíte, co bylo dřív,“ přirovnává.

Pro faráře Emila Soukupa je obnova interiéru chrámu srdeční záležitostí. „Protože v této farnosti jsem vyrůstal. Mám z toho nyní pocit veliké zodpovědnosti, protože není jiná možnost, než že se to musí povést,“ říká.

Farář tvrdí, že žádnou etapu obnovy nepovažuje za důležitější než jiné. „Já to vnímám jako celek. Ale samozřejmě Plzeňská Madona je pro mě v tomto prostoru na prvním místě. Ta se nebude restaurovat a pouze se očistí. Ona je v poměrně dobrém stavu a existuje názor, že jakýkoliv restaurační zásah by jí ublížil. A nic jiného tady není tak cenné. Dovolím si říct, že pro nás má obdobnou hodnotu jako korunovační klenoty,“ objasňuje Emil Soukup.

Už nyní se těší, až bude obnova interiéru hotová. „Jsem rád, že se konečně odstraní stopy po válce,“ ukazuje ke stropu chrámu, který poškodily kulky.

„V pětačtyřicátém roce 6. května ráno přišli na mši američtí vojáci a v kostele měli nahoře němečtí vojáci hlásku, proto se střílelo přímo tady v kostele. Stříleli ale nahoru a naštěstí ne po lidech,“ vypráví.

Chrám získá novou elektroinstalaci a osvětlení s pěti provozními režimy. První bude pro orientační nejnutnější osvětlení. Druhý pro základní jednoduché osvětlení. „Třetí na bohoslužby, čtvrtý na slavnostní bohoslužby a pátý na ty nejslavnostnější obřady, kdy bude celý kostel zářit,“ líčí Emil Soukup.

Po obnově se věřící dočkají i nových varhan nebo vyhřívaných sedadel. V podkroví vznikne nová expozice o historii kostela.

Katedrála je po dobu rekonstrukce uzavřena, veškerý program je přesunutý do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Věž katedrály zůstává pro návštěvníky otevřena celoročně.

Práce na obnově interiéru a souvisejících úpravách v katedrále mají být hotové do konce roku 2020. Projekt má stát 103 milionů, z toho by měla 95 procent pokrýt dotace z EU.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Za mučení kolegyně a vynucený orální sex dostal muž pět let vězení

Okresní soud v Klatovech.

Okresní soud v Klatovech poslal na pět let do vězení Petra Janstu, který je obžalovaný, že letos v červnu znásilnil u...

Další z rubriky

Škodovka nestíhá opravovat vozy plzeňské MHD, dostala několik pokut

Nová vozovna Plzeňských městských dopravních podniků na Karlově.

Škoda Transportation, která opravuje plzeňské autobusy, trolejbusy a tramvaje, dostala od dopravních podniků několik...

Muže u rybníka skutečně pokousal bobr, přítomnost zvířete prokázaly fotky

Fotopast u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na Plzeňsku zachytila dva jedince...

Zvířetem, které v polovině srpna pokousalo muže na hrázi rybníka u Zruče na Plzeňsku, byl skutečně bobr evropský. Že u...

Některé obce už znají vítěze voleb, jinde lidé k urnám vůbec nepůjdou

Volby. Ilustrační foto.

Komunální volby ještě ani nezačaly a v některých místech Plzeňského kraje už vědí, jak dopadnou. Ve více než 180 obcích...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz