Chovatelka se léčí s covidem. Psi umírali hladem, jeden se při útěku uškrtil

  • 183
Peklo na zemi. Tak přirovnali členové spolků na pomoc týraným zvířatům to, co viděli v bývalé chovné stanici v Malesicích u Plzně. Němečtí ovčáci tam žili ve výkalech, bez potravy, mrtvá těla ležela na zemi mezi ještě živými, několik z nich bylo vážně zraněných a doslova hnili za živa. Jejich chovatelka skončila v nemocnici a o psy se neměl kdo starat.

„Nic horšího jsem v životě snad neviděla. Rozkládající se těla psů pohozených na zemi mezi živými, jeden dokonce oběšený v kotci, několik z nich vážně zraněných, hnijících zaživa...,“ stojí na Facebooku spolku Německý ovčák v nouzi.

Členové tohoto spolku byli do Malesic přivoláni minulý týden, kdy se přišlo na to, že se majitelka psů o zvířata nestará, protože je již delší dobu v nemocnici. 

Německých ovčáků různého stáří, od štěněte do deseti let, bylo u domu celkem 26.

Podle jednoho z členů spolku psi žili ve výkalech a v bahně, pozavíraní v domě, kotcích, garáži. Některým se podařilo utéct a utvořili polodivokou smečku.

Jeden pes, který se zřejmě pokusil o útěk z kotce, se uškrtil mezi stěnou a střechou. Tlející mrtvolu nikdo neodklidil. Další mrtví psi leželi na dvoře. Zvířata přežívala bez přísunu potravy a útočila na sebe navzájem. 

Psi, kteří přežili, měli těla plná neošetřených ran, jsou podvyživení a nesocializovaní. Někteří mají ukousané uši či ocasy.

Chovatelé na místě zachránili 21 psů, čtyři našli mrtvé, jeden uhynul po převozu k veterináři.

Chovatelka všechny přeživší psy zmíněnému spolku darovala. „Aktuálně je dvanáct psů pod naší organizací, čtyři v Home 4 Pets, tři v Dočasky DeDe a dva v útulku Dobříš,“ uvedla předsedkyně spolku Německý ovčák v nouzi Andrea Bychlová.

Například Dočasky DeDe se starají o osmiletou fenku Zairu. Ta měla na většině částí těla různě stará zhnisaná poranění. Na kyčelních hrbolech má rozsáhlé proleženiny, na zádech v místě páteře další velkou zanícenou ránu. Na končetinách a po těle má několik dalších tržných ran a zranění. Nevážila ani dvacet kilogramů, trpěla extrémní podvýživou. Nebyla schopna se postavit na nohy, jen ležela na boku a umírala. Je ale velká bojovnice.

„Na totálně zdevastované, oběšené, roztrhané, zraněné a zaživa hnijící psy se přišlo v podstatě náhodně, po hospitalizaci chovatelky, která má covid-19. Dříve to byla špičková chovatelka,“ píše na Facebooku nezisková organizace Home 4 Pets.

Informaci o dříve bezproblémové chovatelce potvrdil i starosta městského obvodu Plzeň-Malesice Aleš Tolar. „Bohužel chovala extrémně velký počet velkých psů a z toho pramenily potíže. Opakovaně, zhruba deset let, jsme řešili stížnosti na hluk a zápach. České zákony však toto nijak nelimitují a domáhat se toho, aby se psů zbavila, nelze, dokud jí není prokázáno týrání. K tomu bohužel, nebo spíše bohudík zřejmě nedocházelo. Psi byli až do poloviny prosince loňského roku nejspíše zdraví a ve formě. Vše se pravděpodobně zdramatizovalo ve chvíli, kdy paní byla hospitalizována a její manžel se o psy nestaral,“ řekl starosta.

Případ vyšetřuje policie

Někteří lidé zasvěcení do případu jsou ale přesvědčeni o tom, že chov psů žena nezvládala již několik let.

„Podněty jsme opakovaně řešili my, adresovali jsme je i dalším úřadům včetně krajské veterinární správy. Věc jsme konzultovali i s právním oddělením Magistrátu města Plzně. Nikdy jsme se ale do soukromého objektu nedostali,“ vyjmenoval Tolar s tím, že jde o nešťastný příběh ženy, která nejspíš měla psy velmi ráda, radši než sebe i všechny lidi ve svém okolí. 

„Psů měla více, než bylo únosné a nedomyslela, jaké to i pro ně samotné může mít dopady, až je ona nebude schopná nakrmit,“ uzavřel starosta.

Ředitel Státní veterinární správy pro Plzeňský kraj Václav Poláček sdělil, že se k případu zatím nebude vyjadřovat. „Protože probíhá trestní řízení,“ zdůvodnil.

Jeho slova potvrdila policie. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Prověřujeme veškeré okolnosti. Ve věci byly vyžádány znalecké posudky,“ sdělila policejní mluvčí Michaela Raindlová.

V případě uznání viny hrozí chovatelce až šest let vězení. Kvalifikace případu se ale může ještě změnit.