Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Folklór, pouť a koláče. Chodské slavnosti přilákaly desetitisíce lidí

  22:18aktualizováno  22:18
Folklórní vystoupení, pouťové atrakce, chodské koláče, staročeský jarmark. To jsou tradiční Chodské slavností – Vavřinecká pouť, které se už pošedesáté uskutečnily v Domažlicích. A i letos tato jedna z největších akcí svého druhu v republice přilákala do města mezi Šumavou a Českým lesem desetitisíce lidí.

Folklórní vystoupení, pouťové atrakce, chodské koláče, staročeský jarmark. To jsou tradiční Chodské slavností – Vavřinecká pouť, které se už pošedesáté uskutečnily v Domažlicích. | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Návštěvníkům se za krásného slunečného a velmi teplého počasí na několika scénách představilo v rámci Chodských slavností na pět stovek účinkujících.

„Chodské slavnosti jsou folklorním svátkem, hlavním žánrem byla tudíž lidová hudba. V pořadech se představily všechny významné chodské soubory, nechyběla vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších, doplněná o vystoupení sólistů z Chodska,“ uvedl vedoucí programového oddělení Městského kulturního střediska Domažlice Miroslav Černý.

Ovšem v Domažlicích se představili muzikanti a tanečníci z jiných částí republiky i ze zahraničí. Z Prahy přijel soubor Rosenka, z Rokycan Sluníčko a Malá lidová muzika Rokytka, z Moravy Jožka Šmukař a cimbálovka Bukovinka. Při Chodských slavnostech se předvedly soubory z Arménie, Ruska, Maďarska a Německa.

Slavnosti vyvrcholily v letním kině

Ale nechyběly ani jiné žánry, ovšem tvorba vystupujících interpretů musela být nějakým způsobem folklorem ovlivněna. A tak k pódiu přilákal početné publikum například Pavel Žalman Lohonka, Bran a Petr Bende se svou rockovou kapelou a cimbálovou muzikou. Jarmareční scéna nabídla kramářské písně, staropražský folklor a i historickou muziku, nechyběla ani představení pro děti.

Fotogalerie

Zvláštností letošních jubilejních Chodských slavností bylo tradiční Dudácké štandrle. Na něm se podílely všechny soubory, které v něm v minulých letech vystupovaly. Chodské slavnosti vyvrcholily v neděli odpoledne v letním kině pořadem Tenkrát poprvé…, v němž chodští muzikanti, tanečníci a zpěváci vzpomínali na své první vystoupení při chodských slavnostech.

Plné ruce práce měli o Chodských slavnostech a Vavřinecké pouti také v domažlickém informačním centru, které kvůli akci fungovalo denně od rána až do večera. „Vše měnily dny. Nejdříve se lidé chtěli hlavně program pouti, zajímali se o našeho ponocného, hodně se ptali například, jak se dostanou na Vavřineček, jenž byl dějištěm tradiční poutní mše, nebo na parní vlak, který je dovezl k našim německým sousedům na Skolení draka.

Ale bylo to dané tím, že vše ostatní, měli u nosu, jarmark i kulturní vystoupení v centru, pouťové atrakce o kousek dál, na stadionu. Pak byly žádané pohlednice, známky a odjezdy vlaků,“ řekl šéf domažlického íčka Stanislav Antoš.

Návštěvníci ocenili výstavy i přehlídku historických vozů

„Jezdíme do Domažlic každý rok,“ hrdě tvrdili tři mládenci z parádních krojích. Bratři Tomáš Ořský a Jaroslav Ořeský, kteí přijeli do Domažlic z Horního Podluží a Miroslav Šubík z Hanáckého Slovácka. „Bez krojů by o nešlo, jsme přece na Chodských slavnostech,“ divili se téměř jednohlasně otázce, proč se tak vyparádili, když nedorazili s žádným souborem. „Jsme na své kroje pyšní a jsou přece velmi slušivé,“ podotkl trojice.

„Letos jsme si to v Domažlicích parádně užili. Měli jsme obavy, že tu nebude k hnutí, ale docela to šlo. Sice jsme kvůli horku toho více vypili, ale to se nedá nic dělat. Prošli jsme vše a samozřejmě kvůli dětem jsme absolvovali i cestu na pouťové atrakce. Dost jsme utratili, ale Chodské slavnosti jsme si mohli ani letos nechat ujít. Jezdíme se každý rok,“ uvedla Alena Výborná z Plzně, jejíž manžel nesl čtyři koláče. „Bez nich nemůžeme domů přijet,“ tvrdila Plzeňačka. „Chodské koláče miluji, ale sama jsem je nikdy nepekla, to si netroufnu. Jen s maminkou,“ přiznala jedenatřicetiletá Michaela Vlnatá z Domažlic.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Najdete na iDNES.cz