Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nízký zájem turistů o Brdy nás překvapil, říká šéf nové chráněné oblasti

  9:24aktualizováno  9:24
Nízká návštěvnost nové Chráněné krajinné oblasti Brdy překvapila ochránce přírody. Podle nich by unesly desetkrát větší zájem turistů, aniž by to ublížilo životnímu prostředí. V rozhovoru pro MF DNES to řekl šéf správy CHKO Bohumil Fišer.

Ředitel CHKO Brdy Bohumil Fišer. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nemáte jako správce CHKO Brdy obavy, že krajinu časem zahltí masy lidí?
Když jsem o prázdninách jezdil ve všední den po CHKO, za den jsem narazil maximálně na dvacet cyklistů. O svátcích a víkendech je to o něco větší množství. Navštěvované jsou ale hlavně dvě nebo tři lokality, kde turistů potkáme víc, někteří jsou v armádou zakázaných územích, kde ještě neskončila očista od munice. Nejnavštěvovanější jsou Padrťské rybníky a Jordán. Tam se návštěvnost pohybuje v řádu stovek lidí za den.

Překvapuje vás nízký zájem o Brdy - s výjimkou těch nejatraktivnějších míst?
Z pohledu ochránce přírody čím méně turistů, tím lépe. Ale je pravda, že jsme očekávali výraznější zájem.

Může být nižší návštěvnost ovlivněna tím, že v CHKO je vyznačeno jen málo tras? Pro pěší je to asi 80 kilometrů stezek a pro cyklisty jsou vyznačené trasy jen po okrajích.
Já si myslím, že to tím není. Lidé, kteří chtěli do Brd, tam jezdili i za dob vojenského újezdu, tedy před 1. lednem letošního roku. Důvodem byl fakt, že poměry tam byly ve všední dny relativně volné a o svátcích a o víkendech se do okrajových částí mohlo. Lidé tehdy zákazy nedodržovali. Třeba na Jordán nebo na Padrťské rybníky už se jezdilo i před patnácti lety.

Chybí lidem restaurace, dětská hřiště a další lákadla?
Ani to podle mě návštěvnost neovlivňuje. Brdy jsou totiž fyzicky dost náročné, když se dovnitř nedá autem zajet. Ale je to unikátní prostředí v rámci České republiky pro lidi, kteří si chtějí dát do těla a odpočinout si od civilizace. Kteří chtějí ujít dvacet kilometrů na čerstvém vzduchu a to bez vymožeností civilizace. Podle mě jsou Brdy ideální pro kola. Nyní jsou ovšem Brdy nejvíc využívané, a to jsme očekávali, k pořádání hromadných akcí typu různých běhů, pochodů a turistických závodů. Od začátku roku bylo tak deset větších akcí, ke kterým jsme udělovali souhlas. Příkladem je Brdská pětadvacítka v příbramské části, koncem července pak akce Běhej v lese.

Jste jako ochránci přírody spokojení s tím, že vám do Brd tolik lidí nechodí?
Myslím, že Brdy by unesly i desetinásobnou návštěvnost bez výrazné újmy na přírodě. Ale malá návštěvnost má výhodu v tom, že v současné době sbíráme méně odpadků.

Vy odpadky sbíráte?
Lidí na správě CHKO je sedm, lesáků pracují v CHKO desítky, takže odpadky sbírají především oni. Ale když jedeme do terénu, máme vždy pytel v autě.

Nebylo by účelné umístit po CHKO odpadkové koše či pytle?
Zkoušelo se to v různých chráněných územích právě pod tlakem rozmanitých sdružení, ale je to pak mnohonásobně horší problém. Odpadky totiž neodhazuje každý, ale jen určité procento lidí. Většina lidí ctí, že když si do lesa přinese svačinu, také si odnese odpadky. Ve chvíli, kdy do Brd umístíme koše, tak i tito lidé odpadky odhodí a problém se zdvojnásobí, ztrojnásobí. Vymyslet řešení je těžké. Jak zajistit, aby odpadky nerozfoukal vítr, aby zbytky neroztahala zvěř po lese? Navíc se musí zajistit pravidelný svoz odpadu, přitom cesty se v zimě neudržují. Vychází nám tedy, že náklady by byly mnohonásobně vyšší, než když sebereme odpadky po těch několika procentech neukázněných návštěvníků.

Pro vás je to ale jistá zátěž...
Ochránci zvířat to neradi slyší, ale pokud se bavíme o odpadcích, jako jsou plechovka od piva, plastová lahev nebo igelitový pytlík od svačiny, tak je sice pravda, že se dlouho rozkládají a většina z nich není estetická. Ovšem z pohledu toho, že by nějak zásadně vadily zvířatům nebo poškozovaly ekosystém, je jejich negativní vliv minimální. Zkrátka odpadky se trošku přeceňují. Horší věc je, pokud se do CHKO vyveze něco toxického nebo nebezpečného, což většinou ale nedělají návštěvníci, nýbrž lidé z okolních vesnic. Běžný turista si nepoveze na kole ostnatý drát nebo plechovku se zbytkem ředidla.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz