Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pohotovost pro Tachovsko zajistí nemocnice v Mariánských Lázních

  • 0
Plzeňský a Karlovarský kraj se dohodly, jak zajistí chirurgickou pohotovost pro občany z Tachovska. Plzeňské hejtmanství pošle svému protějšku peníze, které dostane Nemocnice Mariánské Lázně. Mezi její časté pacienty totiž patří právě lidé z Tachovska. Chirurgická pohotovost by měla začít sloužit od března.

„Abychom zlepšili lékařskou péči v okolí Mariánskolázeňska i v okolí Plánska, což je sever okresu Tachov, dohodli jsme se, že Karlovarský kraj poskytne 1,2 milionu korun na všeobecnou lékařskou pohotovost a Plzeňský kraj pak stejnou částkou zaplatí ze svých prostředků chirurgickou pohotovost,“ konstatovala radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková.

Podle ní Plzeňský kraj připlácí na chirurgickou pohotovost v sousedním kraji proto, že na Tachovsku se mu ji nepodařilo nasmlouvat. Pohotovost je totiž bez dotací z veřejné sféry v současné době ztrátová.

Stárková připomněla, že podle statistik tvoří třetinu pacientů chirurgické ambulance v Nemocnici Mariánské Lázně pacienti z Tachovska.

Za poskytnuté peníze se provoz chirurgické ambulance rozšíří o dvě hodiny ve všední dny - bude tedy k dispozici od 7 do 21 hodin. O víkendech pak od 9 do 19 hodin.

„V současné době je kalkulace na provoz všeobecné pohotovosti 1,2 milionu korun ročně. S provozovatelem po půl roce vyhodnotíme průběh celé služby, její náklady i to, jakým způsobem se ji daří provozovat,“ doplnila Stárková.

Připomněla, že loni Plzeňský kraj vypsal veřejnou zakázku v hodnotě 5,2 milionu korun za rok na zajištění chirurgické pohotovosti v oblasti Tachovska. Nikdo se ale nepřihlásil.

Chirurgická ambulance v bývalé nemocnici v Plané funguje jen ve všední dny do 15 hodin. Provozuje ji firma Swiss Med Clinic. Pokud se lidem z Tachovska stane úraz o víkendu, musí jet do Plzně, do Chebu nebo Stodu.

O dotaci na pohotovost musí ještě rozhodnout rada a zastupitelstvo Plzeňského kraje. Podmínkou je, že kraj uzavře před převodem peněz smlouvu s karlovarským hejtmanstvím. To pak podepíše smlouvu s nemocnicí.

„Místní lidé nevnímají hranice kraje a jezdí za péčí tam, kam to mají nejblíže. Na krajích proto je, aby se mezi sebou dohodly,“ myslí si Stárková.

„V Plané zase funguje nepřetržitá dětská pohotovost a také tam přijíždějí lidé z Mariánskolázeňska,“ podotkla radní. Podle ní má spojení krajů tu výhodu, že péče bude levnější.

Dohodu přivítala i starostka Plané Martina Němečková, která od uzavření tamní nemocnice bojuje za zlepšení zdravotní péče na Tachovsku. Němečková uvedla, že startující model spolupráce krajů prosazuje už léta.