Lékař Zbyšek Urban u Krajského soudu v Plzni. (23. března 2016)

Lékař Zbyšek Urban u Krajského soudu v Plzni. (23. března 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chirurg obral pojišťovnu o miliony, soud ho poslal na sedm let za mříže

  • 25
Na sedm let poslali plzeňští soudci do vězení jednoho z nejvýkonnějších lékařů v Česku. Chirurg Zbyšek Urban z Plzeňska totiž podle jejich závěrů účtoval zdravotní pojišťovně výkony, které nevykonal, a způsobil tak mnohamilionovou škodu.

„Obžalovaný byl uznán vinným z podvodu. Odsouzen byl k nepodmíněnému trestu v délce sedmi roků ve věznici s dozorem, peněžitému trestu 300 tisíc korun. Pro případ, že by peněžitý trest nebyl vykonán, je stanoven náhradní trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců. Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra je povinen nahradit škodu ve výši 16 007 435 korun,“ uvedl mluvčí soudu David Ungr.

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný lékař i státní zástupce si ponechali lhůty pro případná odvolání.

Třiapadesátiletý lékař Zbyšek Urban má v Plzni a severním Plzeňsku hned několik ordinací. Podle obžaloby pojišťovně vykazoval péči o pacienty u nich doma na základě doporučení jejich ošetřujících lékařů.

„Ve skutečnosti tomu tak nebylo, čehož si byl obžalovaný vědom. Pokud by Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra znala skutečný stav, nevyplatila by mu nejméně 23 243 755 korun,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Augustin Hrbotický.

Tuhle částku doktor naúčtoval pojišťovně podle spisu za domácí ošetřování 34 pacientů. Pět a půl milionu korun z téhle sumy mu pojišťovna už nevyplatila.

Kdybych ordinace zavřel, neměl bych ani na odstupné, říká lékař

Urban u soudu prohlásil, že provozoval šest nebo sedm plně vybavených ambulancí. Protože ambulance jsou od zdravotních pojišťoven placené podle takzvaných úvazků, vysvětloval, že měsíčně dostával na všechny dohromady od pojišťoven asi tři čtvrtě milionu korun.

„Ty jsem pak vyúčtovával. Měl jsem šest úvazků na chirurgii a dva na domácí péči. Jenže v roce 2008 nám přišlo rozhodnutí, že péče v okrese Plzeň-sever je předimenzovaná, a pojišťovny mi limit zkrátily na dva úvazky. Jenže se to bralo zpětně k 1. lednu 2008, takže jsem půl roku nedostali ani korunu,“ řekl Urban.

„Situace byla bezvýchodná, kdybych ordinace zavřel, neměl bych ani na odstupné pro zaměstnance. Zadlužil jsem se, přišly exekuce, ale zaměstnanci ani pacienti nepoznali, že mám problémy. A proto jsem začal převazy a další podobné úkony řešit jako domácí péči. Objížděl jsem pacienty o víkendech, aby se jich co nejvíc účtovalo na domácí péči,“ zdůvodnil Urban.

Podle něj systém českého zdravotnictví funguje tak, že i když pojišťovně naúčtuje všechny provedené úkony, nikdy neví, kolik z nich dostane zaplaceno. „Běžně se stává, že pošlu fakturu na 170 tisíc, uznají 160 tisíc, ale nepřijde ani koruna,“ prohlásil Urban.

Domácí péči mohou lékaři poskytovat pacientům jen na základě doporučení praktických lékařů. Jenže v řadě případů je ve spisu uvedeno, že praktický lékař nepožadoval takovou péči u pacientů, kterým ji souzený lékař poskytoval.

Křišťálová Lupa 2016