Koller a Svěrák si v Plzni zahrají na kurýry. Budou vybírat na vozík

  8:53aktualizováno  8:53
Známé osobnosti budou v ulicích Plzně vybírat peníze na elektrický vozík pro mladého muže, který ochrnul po těžkém úrazu. Akce MISSE, v jejímž průběhu budou hvězdy jako David Koller, Petr Forman či Lucie Výborná žádat dobrovolníky o příspěvek, se poprvé uskuteční mimo hlavní město.

Herec, divadelník, loutkař a spoluzakladatel akce MISSE Petr Forman | foto: ArchivMF DNES

Třetí ročník charitativního projektu MISSE, během něhož několik desítek kurýrů doručuje lidem výměnou za určitý finanční obnos dárkový certifikát, se bude konat za necelé dva týdny - 19. září. Po městě budou jezdit herci, podnikatelé či lékaři. Dohromady to budou zhruba tři desítky jmen.

Co je MISSE

* Zakladatelem MISSE je Petr Forman, český herec, divadelník a loutkař, společně se svým kamarádem, spoluzakladatelem kurýrní služby Messenger Davidem Voverkou.

* Forman se v lednu stal uměleckým ředitelem společnosti Plzeň 2015. I s tím částečně souvisí přesun MISSE do Plzně. Původně se akce měla uskutečnit i v Praze, kvůli náročné organizaci ale byla pražská část zrušena. MISSE se v Plzni uskuteční 19. září. Kompletní seznam jejích kurýrů a přesný harmonogram se dozví lidé několik dní před akcí zde.

* Každá MISSE probíhá vždy během jednoho předem stanoveného dne. Několik dní před akcí je zveřejněn příběh člověka, kterému se bude pomáhat, seznam jezdců a telefonní číslo, na kterém si mohou dárci objednávat jezdce MISSE, kteří jim dovezou jako protihodnotu jejich daru dárcovský certifikát.

"Účast přislíbil už David Koller, který na motorce objezdil všechny MISSE, Honza Svěrák, Lucie Výborná nebo Marek Daniel. Zapojí se i známé osobnosti z Plzně, zatím ale nechceme zveřejňovat jejich jména," uvedl Petr Forman.

Kurýra si mohou lidé objednat přes dispečink, minimální příspěvek je sto korun. "Odchytit" si je ale mohou i přímo v ulicích města. Lidé si mohou objednat i konkrétního kurýra, přispět ale musí v takovém případě minimálně tisícikorunou.

Podle Formana mezi sebou jednotliví účastníci "soutěží" v tom, kdo má nejvíc výjezdů a kdo posbírá nejvíc peněz.

Právě on byl v minulém ročníku MISSE ve vybrané částce druhý nejúspěšnější. Předstihla jej pouze Lucie Výborná. "Vzájemně se hecujeme. Funguje to pěkně. Je to zážitek i pro nás," míní Petr Forman.

U zrodu projektu stál Forman ještě se svým kamarádem Davidem Voverkou, který je spoluzakladatelem kurýrní služby Messenger. Když pak Forman zkoušel na jedno divadelní představení pouze po večerech - a přes den měl volno, nechal se u kurýrní služby sám zaměstnat.  "Nesmírně mě to to bavilo. Dostanete úkol a adresu a musíte to splnit. Záleží na vás, jakým způsobem," přibližuje Petr Forman.

Když jej lidé na ulici začali poznávat, napadlo ho, že by se daly obě věci spojit dohromady. "Říkal jsem si, že by se možná potenciálu známějších lidí dalo využít," vzpomíná Forman a dodává, že pomoc je určena někomu konkrétnímu.

Kamaráda zachránil, ale sám už se nevynořil

Letos je cílem získat díky MISSI elektrický vozík pro 33letého Honzu Varvařovského. V 18 letech letech zachránil svého kamaráda zpod jezu, kde jej uvěznil vodní válec. "Lidí tam přitom bylo mnohem víc, Honza jediný sebral odvahu a pro kamaráda skočil," popisuje Petr Forman.

To se mu ale stalo osudné. Když kamaráda z vody vytáhl, ostatní mu okamžitě začali pomáhat. Nikdo si už ale nevšiml, že pod jezem se začal topit Honza. "Byl pod vodou asi deset minut, přežil klinickou smrt a další půl rok byl napojený na přístroje, kdy mu lékaři nedávali téměř žádnou naději na uzdravení," říká Forman.

Honzova maminka se ale nevzdala, intenzivně s ním pracovala, mluvila na něj. A  zabralo to. Honza se probral. Sice chodí špatně, ale vrátila se mu síla do rukou, sám se nají a naučil se znovu mluvit. "Kvůli tomu, že má nekoordinované pohyby, se sám nemůže pohybovat na běžném vozíku," doplňuje Forman.

Na elektrický vozík ale rodina nárok nemá. Získat by jej mohl nyní díky MISSI. Cena vozíku je zhruba 150 tisíc korun.

Pokud by se podařilo vybrat více, pomohou peníze i dalším lidem. "Máme už připravený seznam dalších, kterým bychom za vybrané finance pořídili to, co potřebují," uvedl Forman.

A jaký čeká ohlas na akci? "To se těžko odhaduje. Poprvé pojedeme v krajském městě. Zatím jsme jeli jen v Praze, loni se k tomu přidala i Bratislava. To jsou ale města výrazně větší," zamýšlí se Forman. Zatímco při prvním ročníku se vybralo zhruba 200 tisíc korun, v tom následujícím to byl více než dvojnásobek, téměř 420 tisíc korun.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Prchal před policisty a několikrát na ně najížděl, dostal tři roky vězení

Řidič zajel do slepé uličky a policisté za ním vyběhli, aby ho zastavili

Tři roky vězení a zákaz řízení na čtyři. Tak zní verdikt Okresního soudu v Klatovech nad osmapadesátiletým recidivistou...

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Najdete na iDNES.cz