Koller a Svěrák si v Plzni zahrají na kurýry. Budou vybírat na vozík

  8:53aktualizováno  8:53
Známé osobnosti budou v ulicích Plzně vybírat peníze na elektrický vozík pro mladého muže, který ochrnul po těžkém úrazu. Akce MISSE, v jejímž průběhu budou hvězdy jako David Koller, Petr Forman či Lucie Výborná žádat dobrovolníky o příspěvek, se poprvé uskuteční mimo hlavní město.

Herec, divadelník, loutkař a spoluzakladatel akce MISSE Petr Forman | foto: ArchivMF DNES

Třetí ročník charitativního projektu MISSE, během něhož několik desítek kurýrů doručuje lidem výměnou za určitý finanční obnos dárkový certifikát, se bude konat za necelé dva týdny - 19. září. Po městě budou jezdit herci, podnikatelé či lékaři. Dohromady to budou zhruba tři desítky jmen.

Co je MISSE

* Zakladatelem MISSE je Petr Forman, český herec, divadelník a loutkař, společně se svým kamarádem, spoluzakladatelem kurýrní služby Messenger Davidem Voverkou.

* Forman se v lednu stal uměleckým ředitelem společnosti Plzeň 2015. I s tím částečně souvisí přesun MISSE do Plzně. Původně se akce měla uskutečnit i v Praze, kvůli náročné organizaci ale byla pražská část zrušena. MISSE se v Plzni uskuteční 19. září. Kompletní seznam jejích kurýrů a přesný harmonogram se dozví lidé několik dní před akcí zde.

* Každá MISSE probíhá vždy během jednoho předem stanoveného dne. Několik dní před akcí je zveřejněn příběh člověka, kterému se bude pomáhat, seznam jezdců a telefonní číslo, na kterém si mohou dárci objednávat jezdce MISSE, kteří jim dovezou jako protihodnotu jejich daru dárcovský certifikát.

"Účast přislíbil už David Koller, který na motorce objezdil všechny MISSE, Honza Svěrák, Lucie Výborná nebo Marek Daniel. Zapojí se i známé osobnosti z Plzně, zatím ale nechceme zveřejňovat jejich jména," uvedl Petr Forman.

Kurýra si mohou lidé objednat přes dispečink, minimální příspěvek je sto korun. "Odchytit" si je ale mohou i přímo v ulicích města. Lidé si mohou objednat i konkrétního kurýra, přispět ale musí v takovém případě minimálně tisícikorunou.

Podle Formana mezi sebou jednotliví účastníci "soutěží" v tom, kdo má nejvíc výjezdů a kdo posbírá nejvíc peněz.

Právě on byl v minulém ročníku MISSE ve vybrané částce druhý nejúspěšnější. Předstihla jej pouze Lucie Výborná. "Vzájemně se hecujeme. Funguje to pěkně. Je to zážitek i pro nás," míní Petr Forman.

U zrodu projektu stál Forman ještě se svým kamarádem Davidem Voverkou, který je spoluzakladatelem kurýrní služby Messenger. Když pak Forman zkoušel na jedno divadelní představení pouze po večerech - a přes den měl volno, nechal se u kurýrní služby sám zaměstnat.  "Nesmírně mě to to bavilo. Dostanete úkol a adresu a musíte to splnit. Záleží na vás, jakým způsobem," přibližuje Petr Forman.

Když jej lidé na ulici začali poznávat, napadlo ho, že by se daly obě věci spojit dohromady. "Říkal jsem si, že by se možná potenciálu známějších lidí dalo využít," vzpomíná Forman a dodává, že pomoc je určena někomu konkrétnímu.

Kamaráda zachránil, ale sám už se nevynořil

Letos je cílem získat díky MISSI elektrický vozík pro 33letého Honzu Varvařovského. V 18 letech letech zachránil svého kamaráda zpod jezu, kde jej uvěznil vodní válec. "Lidí tam přitom bylo mnohem víc, Honza jediný sebral odvahu a pro kamaráda skočil," popisuje Petr Forman.

To se mu ale stalo osudné. Když kamaráda z vody vytáhl, ostatní mu okamžitě začali pomáhat. Nikdo si už ale nevšiml, že pod jezem se začal topit Honza. "Byl pod vodou asi deset minut, přežil klinickou smrt a další půl rok byl napojený na přístroje, kdy mu lékaři nedávali téměř žádnou naději na uzdravení," říká Forman.

Honzova maminka se ale nevzdala, intenzivně s ním pracovala, mluvila na něj. A  zabralo to. Honza se probral. Sice chodí špatně, ale vrátila se mu síla do rukou, sám se nají a naučil se znovu mluvit. "Kvůli tomu, že má nekoordinované pohyby, se sám nemůže pohybovat na běžném vozíku," doplňuje Forman.

Na elektrický vozík ale rodina nárok nemá. Získat by jej mohl nyní díky MISSI. Cena vozíku je zhruba 150 tisíc korun.

Pokud by se podařilo vybrat více, pomohou peníze i dalším lidem. "Máme už připravený seznam dalších, kterým bychom za vybrané finance pořídili to, co potřebují," uvedl Forman.

A jaký čeká ohlas na akci? "To se těžko odhaduje. Poprvé pojedeme v krajském městě. Zatím jsme jeli jen v Praze, loni se k tomu přidala i Bratislava. To jsou ale města výrazně větší," zamýšlí se Forman. Zatímco při prvním ročníku se vybralo zhruba 200 tisíc korun, v tom následujícím to byl více než dvojnásobek, téměř 420 tisíc korun.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Chorý zničil obranu Vyškova. Plzeň je v osmifinále domácího poháru

Plzeňský útočník Tomáš Chorý slaví vyrovnávací gól proti Slovácku.

Fotbalisté mistrovské Plzně suverénně prošli do osmifinále domácího poháru. Na hřišti třetiligového Vyškova zvítězili...

Pacienti s rakovinou marně shánějí lék Tamoxifen, výrobce má problémy

Ilustrační snímek

V lékárnách v Plzeňském kraji i jinde v republice chybí lék Tamoxifen, který užívají onkologičtí pacienti. Je to přitom...

Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Další z rubriky

V Plzni bouralo několik aut, havarovala i sanitka. Doprava se rozjela

Dopravu v Plzni zkomplikovalo několik nehod, havarovala i sanitka. (13. října...

Doprava v Plzni v sobotu dopoledne téměř kolabovala. Ve městě se stalo skoro deset nehod, které se nicméně dle...

Policie má vraha, který zabil seniora, zatčení se bránil golfovou holí

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Kriminalisté zadrželi osmadvacetiletého muže, kterého obvinili z vraždy jednasedmdesátiletého seniora. Toho našel...

Legendární Orient Express zastavil v Plzni. Budil velkou pozornost

Slavný Orient express se v sobotu asi na dvacet minut zastavil na plzeňském...

Je jako filmová superstar. Kamkoliv Orient Express přijede, tam budí pozornost. Nejinak tomu bylo v sobotu po půl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz