Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církve i charita chtějí pomáhat uprchlíkům. Zajistí bydlení i jízdenky

  13:43aktualizováno  13:43
Církve v Plzeňském kraji dávají dohromady databázi míst, kde by bylo možné ubytovat uprchlíky. Charitní pracovníci jsou připraveni jim zajišťovat materiální i zdravotní pomoc nebo obstarat jízdenky na vlak. Charita už také zveřejnila konto, na které mohou lidé posílat peníze na pomoc běžencům.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Církev československá husitská v Plzni nabízí uprchlíkům dvacet bytů. Ubytovací kapacity, které budou v případě nouze k dispozici, začala shromažďovat i Diecézní charita v Plzni, zřizovaná plzeňským biskupstvím Církve římskokatolické.

Charita už zveřejnila konto, na které mohou lidé posílat peníze na pomoc uprchlíkům.

„Zatím jsme připraveni přijmout dvacet rodin. Vycházím z informací z farností. Ve finále by to znamenalo, že na každé farnosti by byla v průměru jedna rodina, k čemuž vyzval i papež František,“ uvedl biskup plzeňské diecéze Církve československé husitské Filip Štojdl.

Češi by podle něj měli ukázat trochu sebevědomí a nefňukat, že se bojí uprchlíků. „Jsme přece sebevědomá země, tak nás nemůže pár uprchlíků ohrozit. V roce 2000 tu bylo 17 tisíc kosovských Albánců, všichni byli muslimové, někteří byli napojení i na různé narkomafie a tehdy se o tom ani nepsalo a nikdo o tom moc nevěděl. A dnes máme přijmout tři tisíce uprchlíků. To přece pro Česko nemůže být problém,“ konstatoval Štojdl.

Nepopírá ovšem, že v některých případech jsou uprchlíci riziko. „Ale s tím se musíme umět vypořádat, k tomu máme různé složky státu,“ míní biskup.

Seznam možných ubytovacích kapacit církev zaslala na ekumenickou radu církví, protože Štojdl je přesvědčen o tom, že všechny církve by měly postupovat koordinovaně.

„I Diecézní charita Plzeň se připojuje k aktivitám na pomoc válečným uprchlíkům,“ uvedl její ředitel Jiří Lodr.

Proto podle něj zřídila tým, na kterém se podílejí pracovníci terénní krizové služby a poradny pro cizince a uprchlíky. Získali zkušenosti při pomoci se začleňováním Čechů z Banátu nebo nedávno z Ukrajiny.

„Budou spolupracovat s cizineckou policií, která má informace o situaci uprchlíků, jimž je třeba pomoci. Váleční uprchlíci ze Sýrie by měli být propuštěni cizineckou policií během několika hodin a nebude jim bráněno v další cestě,“ popsal Lodr.

Charitní pracovníci pak podle něj budou pro uprchlíky v nouzi zajišťovat jízdenky na vlak, materiální, zdravotní a jinou pomoc, případně ubytování. „A to maximálně po dobu sedmi dnů, během nichž musí uprchlíci, kteří nepožádali o azyl v Česku, opustit naše území,“ uvedl Lodr.

Hodně uprchlíků mluví anglicky, říká biskup Štojdl

Aktivační prvek podle něj vždycky bude cizinecká policie. Doplnil, že diecézní charita dostala za úkol, aby připravila na území plzeňské diecéze kontaktní centra podle sídla cizinecké policie, tedy v Klatovech, Plzni a Karlových Varech.

Biskup Filip Štojdl v uplynulých dnech navštívil Maďarsko. „Chtěl jsem s uprchlíky mluvit a udělat si o situaci obrázek,“ uvedl.

Příjemně ho překvapilo, že hodně uprchlíků mluví anglicky. „Hodně z nich jsou vzdělaní lidé. Právě jejich potenciálu chtějí Němci využít,“ myslí si Štojdl. „K nám uprchlíci nepůjdou i kvůli tomu, jak máme nastavené azylové řízení. To trvá rok, zatímco v Německu tři měsíce,“ podotkl biskup.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...Za mučení kolegyně a vynucený orální sex dostal muž pět let vězení

Okresní soud v Klatovech.

Okresní soud v Klatovech poslal na pět let do vězení Petra Janstu, který je obžalovaný, že letos v červnu znásilnil u...

Rekordní Slavia opět v čele, za ní Plzeň se Spartou. Ta vyhrála v Ostravě

Plzeňští fotbalisté kynou divákům a radují se z vítězství proti Opavě.

V čele fotbalové ligy se netrhly dveře. Pětadvacet hodin byl první Zlín, v sobotu večer ho na nejvyšší příčce...

V centru Plzně se zřítila část domu, policisté evakuovali deset sousedů

V Plzni se na rohu ulic Mikulášská a U Trati zřítila část domu. Přebýval v něm...

V plzeňské čtvrti Slovany v noci spadla celá přední část domu na rohu ulic Mikulášská a U Trati. V objektu se kromě...

Další z rubriky

Muže u rybníka skutečně pokousal bobr, přítomnost zvířete prokázaly fotky

Fotopast u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na Plzeňsku zachytila dva jedince...

Zvířetem, které v polovině srpna pokousalo muže na hrázi rybníka u Zruče na Plzeňsku, byl skutečně bobr evropský. Že u...

Dopravní podniky rozjely sdílení automobilů, konkurují soukromé firmě

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

V Plzni už jsou dvě firmy, které nabízejí carsharing neboli sdílení automobilů. K soukromému poskytovali Auto napůl...

Herečka, hokejista a architekt. Dvorana slávy uvítala další tři legendy

Do Dvorany slávy Plzeňského kraje nově vstoupili architekt Jan Soukup, herečka...

Je krásné získat ocenění za práci, kterou člověk miluje a dává do ní vše. Na tom se shodují herečka Monika Švábová,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz