Sídlo firmy Brusivo v Rokycanech. | foto: 2media.cz

O ocenění se ucházejí řadové domy ze Zruče i budova firmy Brusivo

  • 2
Tři stavby z Plzeňského kraje nominovali odborníci do soutěže o Českou cenu za architekturu 2017. Jsou to řadové domy ve Zruči u Plzně, administrativní budova firmy Brusivo v Rokycanech a rekreační objekt v Ošelíně u Tachova.

Nominované řadové domky stojí ve Zruči u hlavní silnice. Na pozemku původně stál jeden větší rodinný dům. Autoři zde navrhli pět řadových domů tak, aby ze silnice nebyly vidět jen mohutné přední fasády domů, ale pouze boky domů.

„Zároveň je tím dosaženo částečného hlukového odclonění dopravy ze silnice,“ uvedli autoři ze studia Zábran - Nová Architekti, kteří si cení i jiného svého díla - sídla firmy Brusivo v Rokycanech.

„Stavbu si velice považujeme, protože jsme ji mohli dořešit včetně vybavení a dodnes jsme s majiteli v kontaktu,“ sdělil Jiří Zábran na adresu budovy, která se stala Stavbou roku Plzeňského kraje.

Pozoruhodná je konstrukce fasády, která je řešena jako jedno velké okno zasazené do betonového kvádru, v němž jsou ve dvou podlažích nad sebou kanceláře. Ovšem až na koncovou část, kde je stropní otvor a pod ním roste strom.

Objekt v Ošelíně navrhlo studio Modulora pro německého investora. „Ten hledal na českém venkově zajímavý objekt s příběhem, kde by se mohl na stáří usadit. Společně jsme objevili v původně německé obci Ošelín hospodářskou usedlost, která zůstala po 2. světové válce již neobydlena,“ popsal architekt stavby Jan Alex Řezáč.

Základem jeho přístupu v Ošelíně je respektování a ochrana hodnoty území, tedy vzrostlých staletých dubů i stávající architektury. Hlavním úkolem celého projektu podle něj bylo, aby se vytvořil kontrast mezi starou a novou architekturou.

„Absolutně přesná kubická hmota dvou stejně velkých apartmánů nad sebou s plochou dvakrát 65 čtverečních metrů, kontrastuje s tradiční vesnickou zástavbou, kterou tvoří dům se sedlovou střechou,“ vysvětlil architekt.

Do soutěže o Českou cenu za architekturu 2017 se přihlásilo na 250 realizací. Sedmičlenná mezinárodní porota v čele s předsedkyní Marianne Loof do užšího výběru nominovala 42 staveb. Z nich na konci listopadu vzejde zhruba deset finalistů a držitel historicky druhé ceny.