Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jestli chcete jet načerno, nenastupujte, varovali cestující revizoři

  8:46aktualizováno  8:46
Na lidi, kteří se vozí městskou hromadnou dopravou bez jízdenky, neplatí pokuty a exekučně jsou téměř nepostižitelní, si posvítili v Plzni. Revizoři a strážníci varovali cestující už na zastávce, ať vůbec nenastupují, pokud si nechtějí koupit jízdenku, a chycené černé pasažéry vykázali z vozů.

Během měsíce a půl revizoři zkontrolovali v Plzni na třicet tisíc cestujících. | foto: PMDP

Jste si jistý, že máte jízdenku? Pokud ne a nemíníte si ji ve voze koupit, raději ani nenastupujte. Budeme v něm kontrolovat. Takhle varovali revizoři od poloviny května do konce června cestující čekající na vybraných zastávkách plzeňské městské dopravy.

„Vzhledem k tomu, že v našich vozech jezdí mnoho recidivujících černých pasažérů, kteří nemají v úmyslu své závazky uhradit a exekučně jsou téměř nepostižitelní, rozhodli jsme se ve spolupráci s městskou policií jim cestování co nejvíce znepříjemnit. Pro tyhle černé pasažéry je největším trestem, že nemohou jet a musejí jít pěšky,“ popsal Jan Schejbal, který je v Plzeňských městských dopravních podnicích vedoucím odboru příjmů z dopravy.

Za šest týdnů revizoři na vytipovaných zastávkách a linkách zkontrolovali na 30 tisíc cestujících. Více než tři tisíce lidí buď vůbec nenastoupily, nebo je revizoři odhalili ve voze při cestě bez platné jízdenky.

Protože cílem nebylo vybrat co nejvíc pokut, ale zvýšit komfort pro poctivé cestující, některé případy končily jen domluvou a vystoupením pasažéra bez jízdenky v nejbližší stanici. Vše se obešlo bez incidentů, protože kontrolory doprovázeli strážníci.

Jeden z revizorů k šestitýdenní akci řekl, že když s nimi byli strážníci, vše bylo klidnější. „Černé pasažéry můžeme tímto způsobem donutit, aby si zakoupili jízdenku. Když to neudělají, je žádoucí, aby nečekali ani na další spoj a šli skutečně pěšky,“ uvedl jeden z kontrolorů.

Jak revizoři popsali, nejenže na zastávkách čekající lidi varovali, ale ve vozech skutečně kontrolovali, jestli mají platné jízdenky, případně zda si jednorázové papírové lístky ve strojcích opravdu štípli.

„Efekt byl takový, že řada pasažérů vůbec nenastoupila, nebo vylovili drobné a šli si koupit jízdenku přímo k řidiči. V dalších dnech se kontroloři setkávali i s tím, že ti samí lidé už čekali na zastávkách s připraveným lístkem v ruce, který si hned po nástupu označili. Jedna paní revizorům řekla, že dětem nakoupila jízdenky rovnou za 500 korun, ať mohou jezdit bez problémů,“ popsal Jan Schejbal.

Veronika Kuchynková z velitelství plzeňské městské policie řekla, že revizory doprovázeli strážníci z obvodních služeben.

Uniforma opilé pasažéry většinou uklidní

„Hlavním úkolem strážníků bylo zajištění bezpečnosti revizorů. V případě potřeby ověřovali totožnost cestujících, prověřovali, zda po nich není vyhlášené pátrání. Při nočním doprovázení revizorů se často setkávali s opilými cestujícími, kteří kontrolorům nadávají. Když ale vidí uniformu, většinou se uklidní,“ řekla Kuchynková.

V Plzni revizoři společně se strážníky takto zaměřenou a dlouhodobou akci dělali poprvé.

„Je to pilotní projekt, jehož cílem je zvýšení komfortu pro poctivé cestující. Inspirovali jsme se v Ostravě a Ústí nad Labem, kde ve vyloučených lokalitách tento způsob prevence zavedli. V Plzni velkou vyloučenou lokalitu nemáme, ale po městě je řada oblastí, kde je například hodně ubytoven. Zaměřili jsme se na zastávky a vytížené linky, kde se revizoři podle vlastních zkušeností nejčastěji setkávají s cestujícími opakovaně jezdícími bez platné jízdenky,“ uvedl Schejbal.

V současné době dopravní podniky vyhodnocují celkové výsledky pilotního projektu a dopraváci budou jednat s vedením městské policie. Pokud bude akce zaměřená na téměř nenapravitelné černé pasažéry pokračovat, není vyloučeno, že dopravní podniky budou potřebovat navýšit počet revizorů.

„Budeme jednat s městskou policií a není vyloučené, že akci budeme opakovat,“ dodal Schejbal.

Instruktor Rudolf Charvát učil brněnské revizory sebeobraně (02/2018)

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a 11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb s ebude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

Plameny zachvátily ubytovnu před osmou hodinou ráno. Při požáru se zranilo...

V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí...

Proč český hokej tápe? Žijeme tu v morální bídě, říká mladý kouč Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák po semifinálové prohře s Kometou.

V Plzni roste mladý kouč, kterému hodně věří Martin Straka. Jmenuje se Ladislav Čihák, je to spolužák Filipa Pešána z...

Rekordní Slavia opět v čele, za ní Plzeň se Spartou. Ta vyhrála v Ostravě

Plzeňští fotbalisté kynou divákům a radují se z vítězství proti Opavě.

V čele fotbalové ligy se netrhly dveře. Pětadvacet hodin byl první Zlín, v sobotu večer ho na nejvyšší příčce...

Další z rubriky

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Šéfovi pojišťovny jsem dal statisíce, řekl lékař souzený za fiktivní výkony

Chirurg Zbyšek Urban (vpravo) z Plzeňska podle obžaloby způsobil zdravotní...

Krajský soud v Plzni znovu projednává případ lékaře Zbyška Urbana obžalovaného, že Zdravotní pojišťovně ministerstva...

Dopravní podniky rozjely sdílení automobilů, konkurují soukromé firmě

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

V Plzni už jsou dvě firmy, které nabízejí carsharing neboli sdílení automobilů. K soukromému poskytovali Auto napůl...

Najdete na iDNES.cz