Historik Jiří Sankot se podílel na průzkumu krypty chválenického kostela, v níž...

Historik Jiří Sankot se podílel na průzkumu krypty chválenického kostela, v níž je pohřbený hrabě Černín. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Krypta ukrývala ostatky hraběte Černína, rakev zničila podzemní voda

  • 0
Je opravdu hrabě Heřman Jakub Černín z Chudenic na Klatovsku pohřbený ve Chválenicích u Plzně? Po letech pochybností už vědci tuto záhadu objasnili. Ostatky šlechtice ve chválenickém kostele skutečně našli.

Až do letošního roku nebylo jisté, zda se tělo chudenického šlechtice nachází právě ve Chválenicích.

„Do krypty kostela byl pohřben v roce 1784. Poslední zprávu o jeho ostatcích přináší farní kronika z počátku 19. století. Žádné další historické prameny již tuto informaci nepotvrzují. S postupujícím časem se naopak množily pochybnosti o existenci hrobu. Vyřešení tohoto otazníku bylo příspěvkem obce Chválenice k Roku Vojtěcha Černína z Chudenic,“ uvedl historik Jiří Sankot.

Naráží na fakt, že v tomto roce uplynulo 200 let od úmrtí významného západočeského šlechtice. Ten byl synem právě Heřmana Jakuba Černína, který nechal postavit chválenický kostel, v němž našel i poslední spočinutí.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Vlivem častého stoupání podzemní vody byly tělesné ostatky i dřevěná rakev zcela rozloženy. „Zachovaly se však kovové součásti - držadlo rakve, část vysokého svícnu a cínová epitafová destička, umístěná původně na víku rakve. Na ní je dodnes dobře čitelný zdobený nápis, který potvrzuje identitu zemřelého,“ prozrazuje historik.

Kamerový průzkum provedla specializovaná firma z Mladé Vožice za odborného dohledu archeologa Západočeského muzea v Plzni Martina Čechury a za účasti kastelána zámku Nebílovy Milana Fialy.

Vše financovala obec Chválenice. „Z farní kroniky jsme věděli, že již v původním, středověkém kostele svatého Martina byla krypta, do níž byli minimálně v 17. a 18. století pohřbíváni duchovní správci chválenické farnosti. Poslední z nich, Marek Neupauer, sem byl pochován v roce 1760, tedy v době, kdy již stál nový kostel a starý zanikl. Vedle kněží mohl v hrobce navíc ležet minimálně jeden majitel nebílovského panství ze 17. století,“ konstatuje Jiří Sankot. Hrob se ale nakonec našel pouze jediný.

Průzkum poodhalil ještě jedno tajemství. Odborníci totiž v severní straně krypty objevili okénko, vedle něhož je v bílé omítce vyryt křížek.

Vedle hrobky hraběte je nejspíše další podzemní prostor

„Jde s největší pravděpodobností o větrací otvor, který však nevede ven z kostela, jak bývá zvykem, ale dále do podzemí pod oratoř. Již dříve jsme si v ní všimli propadající se podlahy. Navíc na vnější stěně oratoře není možné přehlédnout vyzděný nízký portál, který snad dříve vedl kamsi do podzemí. Podle všech těchto drobností soudíme, že pod oratoří, v sousedství novodobé krypty s ostatky hraběte Černína, je další poměrně rozsáhlý podzemní prostor. Domníváme se, že jde o kryptu starého gotického kostela,“ informuje Jiří Sankot.

Ten by rád v průzkumu pokračoval. „Jako nejpravděpodobnější se nejprve jeví průzkum podzemí radarem. Jde však o finančně náročný výzkum, na který v současné době nemáme prostředky. Nelze jej spojit ani s případnými opravami kostela, kde je prioritou oprava střechy a krovu,“ dodává.