Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda letos zdraží v Plzni a v Klatovech, lidé v Tachově ušetří za topení

  20:30aktualizováno  20:30
Je to dobrá zpráva pro obyvatele většiny měst v Plzeňském kraji. V letošním roce nebudou muset až na výjimky vydávat více peněz za teplo, vodu, jízdné, nájem v městských bytech či za odpady. Jestliže se někde ceny zvýší, většinou jen o hodnotu inflace, která je ale velmi nízká.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nejnižší cenu vody mezi okresními městy v kraji mají obyvatelé Klatov a tak tomu zůstane i letos. Cena vody se tu zvedne o 0,45 procenta na 53,40 koruny za metr krychlový bez DPH. „Souvisí to s inflací, která aktuálně činí 0,4 procenta,“ uvedl Václav Chroust, místostarosta Klatov.

O 1,7 koruny více než loni budou lidé platit za vodu v Tachově, kde se letos zdražuje na 65,90 koruny za metr krychlový bez DPH. Ceny stanovuje vodohospodářské sdružení 95 obcí a měst.

V Domažlicích voda podraží o korunu - na 65,88, což představuje zvýšení o 1,5 procenta.

O 0,4 procenta se letos zvýší cena vody v Plzni, a to na 78,05 koruny za metr krychlový bez DPH. „Drobné zvýšení kopíruje meziroční inflaci,“ uvedl náměstek primátora Pavel Šindelář. Oproti nejlevnějším Klatovům bude voda v Plzni dražší o 46 procent.

Nejvyšší cena vody je v Rokycanech a ta by se letos měnit neměla. Vodné a stočné zůstane na 79,40 koruny za metr krychlový bez DPH.

Jízdné MHD v Plzni zůstává na stejné úrovni, tedy 18 korun za papírovou jízdenku, 16 korun za třicetiminutový tarif zakoupený na Plzeňskou kartu ve voze a 30 korun za jízdenku pořízenou od řidičů vozů.

Druhé nejdražší jízdné v Plzeňském kraji je v Rokycanech. Obyčejné jízdné v MHD bude letos jako loni - 12 korun. V Klatovech se také nemění cena plného jízdného v MHD, které činí osm korun, stejně jako neměnné osmikorunové jízdné v Domažlicích.

Nejlevnější je MHD v Tachově, kde se letos také zdražovat nebude a jízdenka bude i nadále stát sedm korun za dospělého.

Plzeňská teplárenská, největší výrobce tepla na západě Čech, zachová loňské ceny tepla. „Umožní to především dobré hospodářské výsledky v roce 2015 a úspěšné vyjednání cen uhlí v roce 2016,“ řekl ředitel Tomáš Drápela. Cena tepla ve stosedmdesátitisícové Plzni tak zůstane na 435 korunách za GJ včetně DPH, což bude nejméně z velkých měst v kraji.

„Cena tepla zůstane na stejné výši jako loni, tedy 517 korun za GJ bez DPH. V současné době se k němu vyjadřuje rada města,“ uvedl místostarosta Klatov Václav Chroust.

Jediným městem, které bude letos teplo zlevňovat, je Tachov. Teplo oproti loňsku zlevní o 14 korun. Nová cena bude 524 korun za gigajoule bez DPH. Zlevnění je podle místostarosty Václava Svobody dáno tím, že se městské firmě podařilo nakoupit na burze v Hamburku levnější plyn.

V Domažlicích bude cenu tepla rada města schvalovat 15. ledna. „Kalkulovaná cena tepla na letošek je 605 za GJ bez DPH. Skutečná cena ještě není známá, protože vyúčtování se bude teprve uzavírat,“ uvedla mluvčí radnice Kristýna Bublová.

„Ceny tepla jsou v Rokycanech individuální, dohodnuté s firmou Energie AG Teplo,“ uvedla Eva Praumová z rokycanské radnice.

Také nájmy zůstávají většinou stabilní. Nejpřívětivější je vůči nájemníkům Tachov. Ten nebude zvyšovat nájmy v 650 bytech. Aktuálně lidé platí 35 korun za metr čtvereční, což se drží už tři roky.

Druhé nejnižší nájmy jsou v Rokycanech. Ty se zvýší od července o pět procent. U bytů I. a II. kategorie zde nájemné činí 55,62 koruny za metr čtvereční a měsíc, po zdražení tedy 58,4 koruny. To bude o 67 procent víc než v Tachově.

Nájemné v Domažlicích zůstane stejné jako loni, tedy 64,65 koruny za metr čtvereční a měsíc a 40,42 koruny u bytů snížené kvality.

Svoz odpadků nezdraží v žádném z velkých měst

I v Klatovech nájemné v městských bytech zůstává na 70 korunách za metr čtvereční, u bytů pro seniory a sociálně slabé 46,45 koruny. U dražších bytů je to tedy o sto procent víc než v Tachově.

Plzeň nezvýšila nájmy v městských bytech od roku 2012. U bytů ve standardní kvalitě zůstane na 82,10 koruny za metr čtvereční a měsíc a u bytů se sníženou kvalitou III. a IV. kategorie 73,89 koruny. Plzeň je tak u dražších bytů o 134 procent dražší než nejlevnější Tachov.

Také platba za komunální odpad, který od loňského září sváží v Plzni místo soukromníků městská firma, zůstane stejná. Za svoz 120litrové popelnice jednou týdně zaplatí nadále Plzeňané 1212 korun za rok.

Platby za známku za popelnice zůstanou stejné i v Klatovech. Například za nádobu o objemu 110 litrů budou lidé stále platit od 165 do 1940 korun za rok - podle četnosti vývozů.

Rokycany nezvyšují poplatek za odpady, který bude opět 550 korun za osobu a rok. Na 500 korunách za rok za jednoho poplatníka budou stagnovat poplatky za popelnice v Tachově.

Autoři: ,


Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz