Už přes dvacet let pomáhá postiženým dětem, teď dostala cenu

  8:44aktualizováno  8:44
Zvláštní cenu poroty tradiční akce Křesadlo získala učitelka a výchovná poradkyně Marta Černá, která se stará o postižené děti v Plzni. Spolu s ní si ocenění udělované dobrovolníkům za jejich práci převzali i Karel Nolč, Markéta Smýkalová a Lenka Bořilová.

Učitelka a výchovná poradkyně Marta Černá dostala ocenění za práci s mentálně a zdravotně postiženými dětmi. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Před jednadvaceti lety se začala učitelka a výchovná poradkyně Marta Černá starat o mentálně i zdravotně postižené děti v Plzni.

Přestože se jedná o mimořádně náročnou profesi, vydržela u ní. Nejprve měla na starost pouze klienty speciální školy a dnes pomáhá v rámci svých aktivit lidem, kteří žádnou školou neprošli, ale mají zájem se něco naučit nebo zvládnout. To znamená, že se většinou snaží pomáhat lidem, kteří byli dříve zařazováni do kategorie nevzdělavatelných.

Marta Černá pracuje v Základní škole speciální v Plzni na Borech a v úterý při oceňování činnosti dobrovolníků v rámci tradiční akce Křesadlo získala za svou činnost Zvláštní cenu poroty. Pro její práci neplatí běžná měřítka.

"Naučit někoho kolik je dvě a dvě, může trvat také víc než deset let," vysvětluje sedmačtyřicetiletá žena.

Pro rodiče žáků školy založila Klub rodičů, kde mohou získat informace o možnostech uplatnění nebo volnočasových aktivitách absolventů školy.

"Připravuji programy na témata, která je zajímají. Pokud například nastane změna v sociálním systému, pozveme zástupce ze sociálky, aby jim nová pravidla vysvětlil," uvádí.

Marta Černá navíc ve spolupráci s dobrovolnickou agenturou DORA a studenty Pedagogické fakulty organizovala také Večerní školu a projekt s názvem Zkusme to.

"Večerní škola se zaměřovala na doučování našich absolventů, aby nezapomněli, co se ve škole naučili, což u nich hrozí, pokud se to s nimi neprocvičuje. Podle individuálních plánů se věnovali čtení, psaní, počtům," uvádí Černá.

Projekt Zkusme to byl zaměřen na procvičování základních sociálních dovedností, takže absolventi speciální školy si mohli vyzkoušet život bez dozoru rodičů a učili se například nakupovat.

Marta Černá tvrdí, že ji, i přes značnou náročnost její práce s poměrně těžko měřitelnými výsledky, netrápí pocit marnosti a netouží se věnovat jiné profesi. Prý se řídím tím, že pro své klienty udělá, co je v jejích silách.

Na ocenění bylo v kraji nominováno 45 lidí

"Prostě dojdu tam, kam to jde. Vím, že například nemůžu zařídit, aby byli zdraví. Ale můžu jim pomoci k tomu, aby byli šťastní. A snažím se, aby jim nikdo neubližoval. Když je člověk šťastný, tak je vedlejší, že neví, kolik je dvě a dvě," prohlašuje kantorka.

Křesadly byli v pondělí za dobrovolnickou činnost také oceněni trenér v soutěžích velmi úspěšného družstva žen Sboru dobrovolných hasičů Chválenice Karel Nolč nebo Markéta Smýkalová, která se ve spolupráci s plzeňskou agenturou DORA stará o volnočasové aktivity handicapovaných mladých lidí.

Křesadlo jako ocenění své práce získala také Lenka Bořilová, která pomáhá handicapovaným a seniorům využívajícím zařízení Charity v Klatovech.

Pozoruhodné je, že se Lenka Bořilová snaží pomáhat druhým, přestože se sama od narození musela vyrovnávat s následky mozkové obrny.

Na ocenění za dobrovolnickou práci bylo letos v Plzeňském kraji nominováno 45 lidí. "Rozšířili jsme okruh pro možné nominace i mimo sociální oblast. Proto se mezi navržené na ocenění dostali i dobrovolní hasiči nebo třeba památkáři," sdělila Pavlína Brabcová z agentury DORA.

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Smrt stěhováka pod bednou v kostele nemá viníka, jednatele soud zprostil

Krajský soud v Plzni.

Odvolací Krajský soud v Plzni zprostil jednatele stěhovací firmy Viktora Kopeckého obžaloby za smrt mladíka v kostele...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zraněný orel, který sežral holuba i s kroužky, se už vrátil do přírody

Orel mořský, kterého na konci října našli zraněného na Klatovsku, je opět...

Orel mořský, který špatně létal a v zažívacím traktu mu uvázly chovatelské kroužky poštovního holuba, se po třech...

Najdete na iDNES.cz