Slavnostní otevření Centra stavitelského dědictví v Plasích na Plzeňsku (12....

Slavnostní otevření Centra stavitelského dědictví v Plasích na Plzeňsku (12. března 2016) | foto: Petr Eret

Centrum stavitelského dědictví ukazuje i model krovu chrámu svatého Víta

  • 0
Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích na Plzeňsku v sobotu slavnostně zahájilo první sezonu. Ojedinělá expozice dokumentuje vývoj stavitelství a jeho technologií.

„Cením si skutečnosti, že se podařilo vybudovat důstojné muzeum pro stavební a stavitelské exponáty Národního technického muzea (NTM). Je to expozice v Evropě ojedinělá. Historické sbírky mají konečně důstojnou prezentaci,“ pochvaloval si ředitel NTM Karel Ksandr.

Celkové náklady na vybudování expozice včetně kompletní rekonstrukce zázemí plaského kláštera dosáhly 337 milionů korun, z nichž 85 procent pokryla evropská dotace.

Národní technické muzeum otevřením centra o ploše téměř 2700 m2 rozšířilo své expoziční prostory o celou třetinu.

Stálá expozice stavitelství je umístěna v budově bývalého pivovaru.

„Expozice je budovaná obdobně, jako se buduje stavba. To znamená od shromažďování stavebního materiálu přes budování základů, hrubou stavbu, topení až po stropy, podlahy nebo omítky,“ jmenuje Martin Ebel, ředitel Muzea architektury a stavitelství NTM.

Zařazena je sem také expozice zaměřená na elektro. „Pokud vejdete do objektu z 20. století, můžete jej na desetiletí datovat podle rozvodů,“ osvětluje Ebel.

Návštěvníci uvidí cenné exponáty krovů

Podle Ebela jsou v muzeu k vidění stovky různých exponátů, sám si cení například jednoho z modelů v oddílu věnovaném krovům. Ten vyhotovil tesařský mistr Pfanner v roce 1790 jako svoji mistrovskou práci.

„Vůbec celá expozice krovů je krásná, představuje celé spektrum vývoje. Překrásné jsou i tři modely gotických krovů,“ zmiňuje Ebel.

Karel Ksandr zase vyzdvihuje model barokního krovu kostela na Karlově, model železného krovu katedrály svatého Víta či některé cenné kamenické prvky.

„Cenných exponátů je tady poměrně hodně. Nejsou to však obrazy ani sochy, jsou to stavební prvky,“ říká Ksandr.

Členitý areál bývalého hospodářského dvora pak nabízí řemeslné dílny, kde mohou návštěvníci vidět historické technologie, například v oboru tesařství, kovářství a klempířství. Zajímavé mohou být například historické pece na pálené vápno.

Centrum bylo otevřeno již dva měsíce loni na podzim, za tu dobu jej navštívilo 6,5 tisíce lidí.

„Letošní návštěvnost odhadnout nedokážeme, každopádně cílových skupin je několik. Jsou to jednak odborníci, například studenti architektury či lidé z oblasti památkové péče, školáci, ale i rodiny s dětmi,“ konstatuje Ksandr.

V centru jsou k dispozici i výstavní prostory, jedna část je nyní věnována architektu Janu Kaplickému. Na místě jsou i studijní depozitáře stavebních prvků, které budou průběžně dále rozvíjeny, a odborná knihovna.