Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MF DNES

V kraji možná vzniknou centra duševního zdraví pro schizofreniky

  • 2
V Plzeňském kraji by mohlo v budoucnu vzniknout pět center duševního zdraví, která by pomáhala pacientům s psychózami - zejména schizofrenikům. Záměr je součástí celorepublikové reformy psychiatrické péče.

Zdeňkovi je sedmačtyřicet let. Před dvanácti lety mu lékaři diagnostikovali paranoidní schizofrenii. Deset let strávil v psychiatrické léčebně v Dobřanech.

Jeho život se ale změnil před dvěma lety, kdy se s pomocí plzeňské neziskové organizace Ledovec dostal do chráněného bydlení, kde se o sebe musí starat sám. Nový život si moc chválí, sám si vaří, nakupuje, má už slíbenou práci kuchaře.

„Nejdůležitější je, že se cítím mnohem lépe i zdravotně, nemám tak často hlasy, beru pravidelně ty nejmodernější léky a do léčebny se nechci vrátit,“ popsal muž.

Právě on je příkladem směru, kterým se chce vydat česká psychiatrie v nejbližších letech. Tento týden k reformě udělal první krok i Plzeňský kraj. Na hejtmanství se sešli odborníci hlavně z řad psychiatrů.

Výsledkem reformy by podle nich mohlo být založení pěti center duševního zdraví, rovnoměrně rozmístěných po kraji. Pomáhala by hlavně lidem se schizofrenií. Reformu by měl provázet i úbytek pacientů s psychózami v Psychiatrické nemocnici Dobřany a na Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice v Plzni.

Čekání na lékaře pacientův stav zhoršuje

Reforma by se týkala léčby nemocných, kteří stáli například za smrtí knihovnice v Horní Bříze (psali jsme zde) nebo usmrcením studenta ve Žďáru nad Sázavou (psali jsme zde). V obou případech figuroval pacient s psychózou.

„Teď je systém péče nedostatečný a způsobuje nemocným problémy,“ uvedl šéf Ledovce Martin Fojtíček. Ten se jednání na hejtmanství účastnil, protože Ledovec už v Plzni poskytuje péči, k níž reforma směřuje. Zvládne ale jen omezený počet pacientů.

„Když se objedná duševně nemocný k lékaři, ten má čas až za měsíc nebo za dva. A to je velkou překážkou. My k pacientovi dorazíme maximálně do dvou dnů. Za dva dny se toho nestane tolik, jako když čeká dva měsíce - to se pak dostane k lékaři v daleko horším stavu,“ popsal Fojtíček.

V centru duševního zdraví by byl k dispozici psychiatr, zdravotní sestry i sociální pracovníci, kteří by pacientům pomáhali s dluhy nebo se zařízením důchodu.

Podobně v Ledovci pomohli zmíněnému panu Zdeňkovi. „Když jsem se dostal ven, byl to pro mě značný skok. Šlo o to, jestli to zvládnu nebo ne. Pomohla mi paní z Ledovce, která mi poradila s oddlužením, dostal jsem i invalidní důchod,“ popsal Zdeněk.

Schizofrenní psychózou trpí v kraji skoro šest tisíc lidí

O svém životě v léčebně říká, že tam žil v ubíjejícím stereotypu. „Měl jsem tam potíže častěji, na oddělení byl strašný šum, neměl jsem chvilku klidu,“ popisuje. Otevřeně mluví i o svém zdravotním stavu. Halucinace v podobě hlasů prý má tak dvakrát za měsíc. „V léčebně jsem je měl častěji,“ dodává.

Reformu podporuje i šéf Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Beran. Ten je rovněž členem komise při Ministerstvu zdravotnictví pro vědu a výzkum v rámci reformy.

Podotkl, že se reforma týká pacientů se schizofrenní psychózou, což je jedno procento populace. V Plzeňském kraji tedy zhruba 5 700 lidí. Z nich jsou ale jen stovky v léčebnách.

„Nemoc probíhá různými způsoby, někoho to zasáhne výrazně a jeho život ve společnosti je problematický, a u někoho se to nepozná,“ popsal Beran, podle kterého se ale nesmí reforma idealizovat a říkat, že případy, jakým byla vražda knihovnice v Horní Bříze, úplně vymizí.

„Nelze si také představovat, že neklidný pacient v akutním stavu s množstvím halucinací a bludů, nalezený někde na ulici, by mohl být přivezen do centra duševního zdraví, které bude ambulantní a bez lůžek. Takový člověk naopak patří na určitou dobu na uzavřené oddělení buď Psychiatrické nemocnice typu Dobřan, nebo Psychiatrické kliniky FN,“ podotkl Beran.