Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti mívají i přes sto znamének, melanomy najde celotělový skener

  17:15aktualizováno  17:15
Na zhoubný melanom v Plzeňském kraji mezi lety 2004 a 2014 zemřelo skoro 400 lidí, což je nejvíce ze všech regionů. Diagnostiku nyní usnadní nový celotělový skener, který pořídila Fakultní nemocnice v Plzni pro svoji Kožní kliniku.

Josef Pokorný z Oseku u Rokycan je pacient, kterému v roce 2010 na Kožní klinice FN v Plzni diagnostikovali zhoubný melanom neboli rakovinný nádor kůže. Tehdy mu bylo pětatřicet let.

V úterý byl v nemocnici na kontrole a patří k prvním pacientům, kteří vyzkoušeli nový přístroj, takzvaný celotělový skener. Nemocnice ho pořídila za téměř půl milionu korun a je první fakultní nemocnicí v Česku, která přístroj vlastní.

Zařízení bude sloužit při diagnostice melanomu, což je nejzávažnější forma rakoviny kůže a její výskyt se stále zvyšuje. Skener je vhodný hlavně pro pacienty s velkým množstvím pigmentových znamének. Právě do této skupiny Josef Pokorný patří.

Přístroj by měl ročně vyšetřit stovky pacientů. Josefu Pokornému po kontrole lékař Tomáš Fikrle oznámil, že na kůži nenalezl žádné nesrovnalosti.

Do fakultní nemocnice se Pokorný v roce 2010 dostal na doporučení své praktické lékařky Věry Babkové, která ordinuje v Rokycanech.

„Pan doktor tehdy provedl vyšetření a našli jedno znaménko, které bylo nebezpečné, tak to odstranili. Bylo to velice rychlé. Ráno jsem odjel a večer jsem byl doma,“ konstatoval pacient, který vítá, že nemocnice celotělový skener pořídila.

Podle něj se tím zdokonalí sledování znamének, takže se sníží riziko, že by se něco přehlédlo. Josefa Pokorného lékaři pochválili, že před lety přišel s rakovinou v raném stádiu. „Včasné zjištění a chirurgické odstranění jsou dvě nejvýznamnější věci pro další život pacientů s touto kožní rakovinou,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Skener pořídí digitální celotělovou fotografii a díky speciálnímu softwaru v časovém odstupu porovná nálezy a vyhodnotí změny. „Vyšetření je vhodné pro pacienty, kteří mají velké množství znamének. Pacientů s více než sty znaménky registrujeme velké množství,“ řekl lékař Tomáš Fikrle.

Vysvětlil, že nová technologie digitálně překryje dvě fotografie pořízené v časovém odstupu a odhalí případné změny ve velikosti, barvě a ohraničení a tak pomůže včas odhalit vznikající melanom.

„Pacienty s melanomem a různými pigmentovými névy, lidově znaménky, vyšetřujeme ve specializované névové poradně,“ uvedl přednosta kliniky Karel Pizinger.

Loni podle něj provedli lékaři tři tisíce vyšetření a melanom našli u 218 pacientů. „Celotělový skener zdokonalí původní dermatoskopické vyšetření a bude najednou vyšetřovat celé tělo,“ popsal Pizinger.

Melanom může vzniknout kdekoli na kůži

Ke zpřesnění diagnostiky používají lékaři kromě skeneru i další dermatoskopické přístroje. Poslední novinkou je i nejmodernější digitální dermatoskop, který nemocnice zakoupila ze sponzorského daru.

Významným krokem vpřed podle přednosty je, že kožní nálezy lze sledovat současně z více ambulancí na počítačové síti. Melanomy tak budou ve FN pod větší kontrolou.

Podle Pizingera mohou vzniknout na kterémkoli místě kůže, ale také na sliznicích. Příkladem je genitál, oko či ústa. Melanom vzniká hlavně ve středním věku od 30 do 50 let, u mužů i po sedmdesátce. „U mužů se vyskytuje častěji na hrudníku, u žen na končetinách,“ řekl Pizinger.

Melanom je podle něj zákeřný tím, že na něj špatně funguje léčení s pomocí ozařování či chemoterapie. Mírnou nadějí je podle něj v posledních letech biologická léčba.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Najdete na iDNES.cz