Malý čáp, který se vylíhl z vejce spadlého z komína v Postřekově (vpravo), má

Malý čáp, který se vylíhl z vejce spadlého z komína v Postřekově (vpravo), má na hlavě modrou značku. Jeho ošetřovatelé ho tak odliší od dvou čápů z Příchovic, které na stanici také mají. | foto: ZSŽ Plzeň

Vejce přežilo pád z patnáctimetrového komína, vylíhl se z něho čáp

  • 10
V plzeňské záchranné stanici živočichů pečují o malého čapího kaskadéra z Postřekova na Domažlicku. Jeho příběh je podle odborníků přinejmenším neuvěřitelný. Když byl ještě ve vajíčku, zřítil se z patnáctimetrového komína. Přesto se o několik dní později vylíhl zdravý čáp bílý.

Vše začalo 16. dubna, kdy učitelka postřekovské základní školy našla při cestě do práce v trávě pod čapím hnízdem větší bílé vejce. A protože učí přírodopis, odnesla ho ukázat dětem do školy.

O koho ještě na stanici pečují

Kromě čápa z Postřekova pracovníci stanice pečují i o dva další malé čápy, kteří se vylíhli z vajec z hnízda v Příchovicích. Tam se totiž nedávno čápi poprali a záchranáři museli snůšku z komína odebrat (více o rvačce čápů čtěte zde). Dále se pracovníci stanice starají o dvě poštolčata, jedno kachně, šest veverčat, nespočet malých pěvců a sovu pálenou jménem Adéla.

Pak ale někoho ve škole napadlo nález ohlásit na záchrannou stanici živočichů.

"Na první pohled bylo vidět, že je vejce čerstvě snesené, bělounké a čisté. Odvezl jsem ho proto ke kolegovi Vlastimilu Voráčkovi do líhně. Chtěl jsem se alespoň ujistit, že vejce bylo oplozené a že je opravdu čápa," popsal šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň. Ani ho nenapadlo, že by zárodek ve vajíčku mohl přežít. 

O asi čtrnáct dní později ale přišlo velké překvapení. Ukázalo se totiž, že vejce přežilo.

"Neumím si to vysvětlit. Už jen to, že se při pádu z tak velké výšky nerozbilo. Dál je také divné, že se v něm ale ani při pádu neutrhl zárodek. Opravdu záhada," podivoval se Voráček.

Neuvěřitelnou událost si ochránci zvířat začali vysvětlovat tím, že vejce z hnízda v Postřekově musel někdo úmyslně sundat. Tato možnost se jim ale rozplynula poté, co zavolal nic netušící kolega.

"Nikdo z nás nevěřil tomu, že by vejce pád přežilo až do doby, než zatelefonoval kolega František Pojer. Ten kontroloval hnízda čápů černých na Tachovsku a rovněž našel pod jedním z nich na první pohled nepoškozené vejce čápa černého. Spadlo z výšky více než třináct metrů," vysvětlil Makoň.

Podotkl, že vejce s největší pravděpodobností z hnízda nikdo nesundal. Bylo totiž na modřínu uprostřed lesa padesát kilometrů od Postřekova.

"I tohle vejce tak skončilo v líhni a nyní s napětím čekáme, zda se vylíhne," doplnil Makoň

Všichni příznivci činnosti záchranné stanice se mohou dozvědět víc o zdejším dění na internetu. Stačí když se bezplatně přihlásí do adresáře příznivců na stránkách www.desop.cz. Budou dostávat zprávy ze stanice, uvidí i retropříběhy z historie spolku a aktuální fotografie.