Čápata z komína v Poběžovicích přišla o jednoho z rodičů. Záchranáři s pomocí...

Čápata z komína v Poběžovicích přišla o jednoho z rodičů. Záchranáři s pomocí hasičů je odebrali z hnízda a najdou jim adoptivní rodinu. (5. června 2017) | foto: DESOP Plzeń

Čápata přišla o jednoho z rodičů, hasiči je museli sundat z komína

  • 3
Jen pár dní stará čápata z Poběžovic na Domažlicku přišla o jednoho z rodičů. Aby čtyři sourozenci přežili, museli je zvířecí záchranáři za pomoci hasičů odebrat z hnízda na komíně a za měsíc jim najdou novou rodinu.

Jednoho z čapích rodičů srazilo v pondělí nákladní auto na silnici mezi Poběžovicemi a obcí Zámělíč. Policisté nahlásili nález uhynulého čápa do plzeňské záchranné stanice živočichů a její šéf Karel Makoň se vypravil na místo.

„Prověřil jsem uhynulého čápa i jediné obsazené hnízdo na nepřístupném komínu bývalého zahradnictví. Na hnízdě byl jen jeden dospělý rodič, který neustále zobákem něco nervózně porovnával na hnízdě. Bylo jasné, že uhynulý čáp je partnerem čápa, který zůstal na hnízdě,“ popsal Makoň.

Vysvětlil, že taková situace je pro čerstvě vylíhnutá mláďata smrtelně nebezpečná. Jeden rodič totiž péči o ně sám nezvládne.

Záchrana čápat

„Až do věku čtyř týdnů je musí krmit, ale zároveň je chránit před sluncem, deštěm a také před dalšími čápy. Ti totiž mohou na opuštěné hnízdo přiletět, mláďata vyhodit a lokalitu obsadit. To znamená, že jeden z rodičů vždy musí na hnízdě s čápaty zůstat,“ podotkl Makoň.

Záchranářům tedy nezbývalo nic jiného, než čápata z hnízda odebrat. Původně jich tam bylo pět, ale jedno uhynulo. Zbývající čtyři sourozenci ale mají naději, že přežijí.

S jejich sundáním z těžko přístupného komína bývalého zahradnictví ale museli pomoci hasiči s výškovou technikou a plošinou.

O čápata se nyní starají pracovníci plzeňské záchranné stanice. Zahřívá je takzvaná elektrická kvočna.

„Krmíme je sarančaty, cvrčky, malými rybkami. Dáváme jim také sekané myši a jednodenní kuřata. Až zesílí, což bude zhruba za čtyři týdny, najdeme jim adoptivní rodinu,“ plánuje Makoň.

Plzeňská záchranná stanice už takto našla nové rodiče asi šedesáti čápatům, přičemž jen ve čtyřech případech se adopce nepodařila. Podle Makoně jsou čápi velmi tolerantní a ochotně vychovávají a berou za svá i mláďata nastrčená do hnízda.