Bývalý hotel Hájek u zámku Kozel bude sloužit postiženým dětem

  8:47aktualizováno  8:47
Rodičům těžce postižených dětí v Plzeňském kraji by se mohlo brzy ulevit. V areálu bývalého hotelu Hájek nedaleko zámku Kozel u Šťáhlav vzniká za více než sedm milionů korun unikátní denní a týdenní stacionář pro postižené děti. Nejbližší takové zařízení je nyní až v Karlových Varech.

Za nápadem zřídit v bývalém hotelu stacionář pro postižené děti stojí Lenka Šiková. Ona sama má postiženého pětiletého syna. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

V denním a týdenním stacionáři by zdravotníci dětem poskytli i odbornou rehabilitaci.

"Pro těžce postižené děti v kraji žádné takové zařízení není. Rodiče mohou svoje dítě dát do ústavu sociální péče, čemuž se ale snaží vyhnout," vysvětluje Lenka Šiková, která je sama matkou postiženého pětiletého syna. A protože s manželem dobře vědí, na jaké překážky rodiče narážejí, chtějí situaci změnit.

Podle jejích slov hraje u těžce postižených dětí obrovskou roli léčebná rehabilitace. Bez ní se stav dětí zhoršuje a často musí podstoupit nepříjemné operace. Speciální rehabilitace dokážou navíc stav dětí i zlepšit.

Syn Šikových se v pěti letech dokáže sám posadit a podat si hračky. Podle původní prognózy měl přitom jen ležet, jíst a pít.

"Rehabilitace má přispět k určité samostatnosti dětí. Aby se za pomoci chodítka či berlí mohly samy pohybovat po bytě či dojít k autu. Roční dítě unesete bez problémů. Horší je to už s dítětem pětiletým nebo dokonce s patnáctiletým," vysvětluje Šiková.

Že je o tento typ služby zájem, je jasné už nyní. "Okamžitě, jak se maminky o našem plánu dozvěděly, začaly se mi ozývat. Už nyní bychom bez problémů zaplnili kapacitu stacionáře," říká Šiková s tím, že na denním stacionáři je v začátku plánována kapacita deset dětí a v týdenním dvě. Kromě toho by až deset dětí denně mohlo přicházet na speciální rehabilitaci a další by mohly přijet na víkendové pobyty.

Opravy začaly loni na podzim, část peněz dali sponzoři

Na Hájku se začalo s opravami loni na podzim. Kdy se podaří objekt zprovoznit, ale není jasné. "Nezisková Asociace pro pomoc handicapovaným dětem, kterou jsme kvůli našim plánům s manželem založili, už do oprav investovala více než milion korun. Bylo třeba prostory vyklidit a udělat základní stavební úpravy, zbouraly se například staré obklady a dlažby," přibližuje Šiková.

Říká, že objekt nebyl v příliš dobrém stavu. "Nyní musíme celý objekt přestavět na bezbariérový," dodává. Tato investice vyjde na 4,1 milionu, dalších 2,6 milionu bude třeba na vybavení běžnými pomůckami a rehabilitačními přístroji.

Část peněz už sehnali Šikovi od sponzorů, nyní jednají i o podpoře také s Plzeňským krajem a městem Plzeň. "Já tento záměr velice vítám, je to ojedinělá věc a budu ji podporovat," uvedl krajský radní pro sociální oblast Miroslav Brabec.

Dodal ale, že prioritou pro něj musí být zajištění chodu sociálních zařízeních zřizovaných krajem. "Dovedu si ale představit, že částkou v řádu stovek tisíců korun podpoříme nákup konkrétního vybavení," řekl Brabec.

Hotel Hájek se nachází nedaleko zámečku Kozel u Šťáhlav.

Hotel Hájek se nachází nedaleko zámečku Kozel u Šťáhlav.Nejčtenější

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Bezpečnost, výstavba a doprava, shodlo se na prioritách nové vedení Plzně

K hlavním prioritám nového vedení města Plzně bude problematika dopravy, téma...

Problematika dopravy včetně parkování, téma bezpečnosti, vylepšování veřejných prostranství a bytová výstavba budou...

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz