Na zpustlém území v Plzni mohou stát byty, plán hatí příjezdová cesta

  11:43aktualizováno  11:43
Pražská firma Retes má připravených 400 milionů korun na vybudování 150 bytů na zpustlém pozemku nedaleko Mlýnské strouhy poblíž centra Plzně. Projekt ale stojí kvůli problémům s příjezdovou komunikací.

Zarostlý pozemek s rezavým plotem sousedí se zvelebenou Mlýnskou strouhou v centru Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přestože je místo mezi Mlýnskou strouhou a Tyršovou ulicí za bývalým kinem Hvězda v centru Plzně obklopeno třemi ulicemi - Pallovou, Tyršovou a Fügnerovou, nemůže se na střed města dopravně napojit. Proto je zde zatím území nikoho, kde roste plevel a rezavý plot stojí hned vedle vyšperkované Mlýnské strouhy, kterou město nedávno nákladně zrekonstruovalo.

Právě nemožnost dopravního napojení je důvod, proč zde nemůže začít růst komplex se 150 byty a nebytovými prostory.

Takhle by měla vypadat nová zástavba.

Takhle by měla vypadat nová zástavba.

Autory projektu jsou plzeňští architekti Václav Ulč a Eva Špelinová z atelieru AVE architekt, peníze na stavbu má připravené pražská firma Retes.

Přestože je Pallova ulice obslužnou komunikací, kudy jezdí na zarostlou a zpustlou plochu auta parkovat, tak město nesouhlasí s tím, aby komunikace sloužila jako příjezd k bytům.

Policii by příjezd přes Pallovku nevadil. "Pokud bude v bytovém komplexu zajištěno parkování a auta nebudou zaplňovat okolní ulice, tak s tím nemáme problém," uvedl vedoucí dopravního inspektorátu v Plzni Karel Machulda.

Architekt Václav Ulč potvrdil, že zde parkovací místa budou. Město ale s řešením nesouhlasí. "Protože je možné jiné napojení, tak průjezd Pallovou ulicí nepodporujeme," uvedla Stanislava Maronová z Útvaru koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu.

Podle ní ale útvar dostavbu území podporuje a vidí připravovaný komplex jako ideální využití místa.

Ulč uvedl, že i když se nedaří nalézt optimální způsob dopravního napojení, přesto věří, že byty v této lokalitě jednou postaví.

"Jsme trpěliví, nikde si nestěžujeme, jen si myslíme své. Je to trochu jako v Kocourkově. Pallova ulice je přitom obslužná pro dva vedle stojící hotely Straka a Gondola, konají se tu i farmářské trhy, ale pro nás je průjezd zakázán," uvedl Ulč. Mrzí ho, že nikoho nezajímá takové území v centru, kam se stahují podivné živly.

"Je to škoda, byty už se mohly začít stavět, investorem je silná pražská firma se zahraniční spoluúčastí, chtějí zde investovat kolem 400 milionů korun, což by v době krize mohlo být vzpruhou pro stavební firmy," uvedl Ulč.

Navíc se stále mluví o oživení centra města, což podle architekta znamená především to, že tam lidé budou bydlet. "A my nabízíme postavení bytů za přijatelnou cenu, přitom o vysokém standardu. Majitelé budou na tomto rušném místě odcloněni od hluku a ve vnitrobloku budou mít k dispozici soukromou zahradu na střeše suterénního parkingu," popsal.

Město podle něj chce, aby se komplex napojil ze čtyřpruhu Tyršovy ulice. "To je zase obtížné z pohledu dopravní policie, takže jsme v patové situaci. Máme vymyšlené napojení z Fügnerovy ulice, tedy z nábřeží, nebo nějakou smysluplnou kombinací s Pallovou ulicí, kde by byl například jen výjezd hasičů a popelářů. Problém je, že ve Fügnerově ulici nemáme vlastní pozemky, patří městu a pražské firmě Glöckner. S tou jsme se zatím nedohodli," popsal Ulč.

Ateliér AVE má v Plzni ještě další projekty ve fázi přání. Výškový polyfunkční dům Ypsilonka v Černicích je připraven k výstavbě a taktéž zastavění rohového prostoru v Plzni na Belánce na Klatovské třídě, kde má vzniknout kancelářský objekt s několika byty orientovanými do vnitrobloku.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Za agresivní útok na řidičku dostal šofér podmínku a zákaz řízení

Peter Rumanský před klatovským okresním soudem. (6. 11. 2018)

Řidič, který je obžalovaný, že v červnu na silnici mezi Horažďovicemi a Velkým Borem donutil zastavit řidičku, rozbil...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Rychlovlaky od Škody Transportation se budou prohánět po německých tratích

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy (na...

Škoda Transportation začne dodávat dvoupodlažní vysokorychlostní soupravy pro německou trať Mnichov–Norimberk. Od jara...

Další z rubriky

Družstvo dává členům malé slevy, nakupovat v Coopu se jim nevyplatí

Roman Bruzl, předseda družstva ZKD Sušice, které provozuje řetězce prodejny...

Prodejny Coop mizí z malých vesnic. Podle předsedy ZKD Sušice na Klatovsku by je mohl zachránit moderní zákon o...

Požár z chodby ubytovny přeskočil do bytu, hasiči vyvedli tři muže a psa

V úterý večer bojovali hasiči s plameny v bytovém domě v Kollárově ulice v...

V bytovém domě v plzeňské Kollárově ulici v úterý večer vypukl požár. Ten vznikl na schodišti a rozšířil se do jednoho...

Řidič předjel auta a v protisměru narazil do stromu, na místě zemřel

Při nehodě na Rokycansku zemřel dvacetiletý řidič osobního vozidla.

Dvacetiletý řidič osobního auta ráno zemřel na Rokycansku. Poté, co předjel jiný osobní a nákladní vůz, přejel do...

Najdete na iDNES.cz